Parti silver, 4 delar; skål, 2 bägare samt (defekt) snusdosa, total vikt 315 gram,_2605a_8d85968b0b4ade8_lg.jpeg
Parti silver, 4 delar; skål, 2 bägare samt (defekt) snusdosa, total vikt 315 gram,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Matskedar, 4 st, silver, gammalfransk modell, stämplade Johan Petter Larsson Halmstad 1854 respektive -66, _2606a_8d8596db204b366_lg.jpeg
Matskedar, 4 st, silver, gammalfransk modell, stämplade Johan Petter Larsson Halmstad 1854 respektive -66,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Parti skedar, silver, 18-1900-tal, bl a Lose Malmö 1846, total vikt 420 gram_2607a_8d859700aa6f7f1_lg.jpeg
Parti skedar, silver, 18-1900-tal, bl a Lose Malmö 1846, total vikt 420 gram
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Siersbøl, Hermann, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver med 7 cabochonslipade ametister, _2609a_8d8596b6bf1f702_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd dansk designer, halssmycke, silver med rundslipade koraller, stämplat K&G (?),_2610a_8d8596b09047311_lg.jpeg
Okänd dansk designer, halssmycke, silver med rundslipade koraller, stämplat K&G (?),
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Collier samt örhängen, 1 par, flodpärlor med montage i 18 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, _2611a_8d8596ab8d38adf_lg.jpeg
Collier samt örhängen, 1 par, flodpärlor med montage i 18 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti silversmycken; 2 broscher med markasiter, 1 brosch med månstenar (nål saknas) samt 1 hänge med kedja, silver och porslin,_2612a_8d8596b24fe413a_lg.jpeg
Parti silversmycken; 2 broscher med markasiter, 1 brosch med månstenar (nål saknas) samt 1 hänge med kedja, silver och porslin,
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1920-tal, armband, silver med cabochonslipade månstenar, _2613a_8d859702b280f7c_lg.jpeg
Okänd designer, 1920-tal, armband, silver med cabochonslipade månstenar,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, barometer, _2614a_8d85974aad4f308_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, barometer,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bok; Om Senecas Tragedier, Avantius; Hieronymus & Fabricius, Georg, De Generibus Carminum apud L Annaeum Senecam Tragicum, Philipp de Croy Leiden 1651,_2615a_8d85974bf71123e_lg.jpeg
Bok; Om Senecas Tragedier, Avantius; Hieronymus & Fabricius, Georg, De Generibus Carminum apud L Annaeum Senecam Tragicum, Philipp de Croy Leiden 1651,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Böcker; Lindström, Johanna, Kokbok, Lund 1876, (L var kokerska hos familjen Wallberg som drev Slottsmöllans industrier i Halmstad) medföljer Ny- och oumbärlig Hand-Kok Bok _2618a_8d85974cfb892f6_lg.jpeg
Böcker; Lindström, Johanna, Kokbok, Lund 1876, (L var kokerska hos familjen Wallberg som drev Slottsmöllans industrier i Halmstad) medföljer Ny- och oumbärlig Hand-Kok Bok
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bok, M Tullii Ciceronis Tre Böcker de Officiis samt Snectute et Amicitia, 2 uppl Johan Laurits Horn Västerås 1770, _2619a_8d85974f085b74f_lg.jpeg
Bok, M Tullii Ciceronis Tre Böcker de Officiis samt Snectute et Amicitia, 2 uppl Johan Laurits Horn Västerås 1770,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Halmstadsilver, 2 delar; luktdosa, silver, urboettformad med montage till brosch, originalsvamp, stämplad Johan Petter Larsson 1889, dia 2,5 cm samt brosch/hänge, delvis förgyllt silver, _2622a_8d85974fbe7f653_lg.jpeg
Halmstadsilver, 2 delar; luktdosa, silver, urboettformad med montage till brosch, originalsvamp, stämplad Johan Petter Larsson 1889, dia 2,5 cm samt brosch/hänge, delvis förgyllt silver,
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Cigarettetui, 900/1000 silver, 1900-talets 1 hälft, geometrisk dekor, l 13 cm, vikt 160 gram_2623a_8d859750b94d50d_lg.jpeg
Cigarettetui, 900/1000 silver, 1900-talets 1 hälft, geometrisk dekor, l 13 cm, vikt 160 gram
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bok, Ovidius, Burmann, Pieter, Publii Ovidii Nasonis Fastorum, Riegel Nürnberg 1777,_2624a_8d859751d308492_lg.jpeg
Bok, Ovidius, Burmann, Pieter, Publii Ovidii Nasonis Fastorum, Riegel Nürnberg 1777,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 40, _2625a_lg.jpeg
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 40,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, tillskriven, golvlampa, krom med vita glasskärmar, sannolikt PH 3½ - 2½ ,_2626a_lg.jpeg
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, delvis svärtad mässing med bemålad glaskupa, trepassformad fot_2627a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Gibson, helena, skål, gultonad glasmassa med violett mynningsbård, signerad,_2628a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jakobson, Hans Agne, Markaryd, skärm till bordslampa, trä, metall och glas, _2629a_lg.jpeg
Jakobson, Hans Agne, Markaryd, skärm till bordslampa, trä, metall och glas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Koppel, Henning för Georg Jensen, lockskål, ek, _2630a_lg.jpeg
Koppel, Henning för Georg Jensen, lockskål, ek,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olsen, Thorkild för Royal Copenhagen, vas, blanc-de-Chine, räfflad dekor, modellnummer 3143,_2631a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Krüger, Einar, olja, motiv från Härjedalen, signerad, _2632a_lg.jpeg
Krüger, Einar, olja, motiv från Härjedalen, signerad,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kolossalvas/golvurna, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av fåglar, personer mm i Kantonemalj, _2633a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Ljusstakar, 1 par, nysilver, _2634a_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Stenyxa, flinta, lösfynd från neolitikum, 2-4.000 för Kristus, _2635a_lg.jpeg
Stenyxa, flinta, lösfynd från neolitikum, 2-4.000 för Kristus,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Gianni, Maria, gouache, utsikt från Baia över Neapel med Vesuvius i fonden, signerad,_2636a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gianni, Maria, gouache, utsikt från Procisa över Neapel med Vesuvius i fonden, signerad,_2637a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gianni, Maria, gouache, utsikt från Quartieri Spagnoli över Neapel med Vesuvius i fonden, signerad,_2638a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Aguila y Acosta, Adolfo, olja, en spansk skönhet, signerad Cadiz och daterad 1909,_2639a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Aguila y Acosta, Adolfo, olja, en spansk skönhet, signerad Cadiz och daterad 1909,_2640a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd engelsk konstnär, olja, Flower 1, otydligt signerad_2641a_lg.jpeg
Okänd engelsk konstnär, olja, Flower 1, otydligt signerad
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900, _2642a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Hilton, Matthew för Sheridan Coakley Products (SCP), soffa, ljus läderklädsel, Balzac_2643a_lg.jpeg
Slutpris6 000 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
TV med fjärrkontroll, Bang & Olufsen BeoVision Avant_2644a_lg.jpeg
TV med fjärrkontroll, Bang & Olufsen BeoVision Avant
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Frimärksalbum med frimärken, Sverige 1885-_2645a_8d8597ee7acf9bf_lg.jpeg
Frimärksalbum med frimärken, Sverige 1885-
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Frimärksalbum med frimärken, Sverige 1858-_2646a_8d8597ef8976688_lg.jpeg
Frimärksalbum med frimärken, Sverige 1858-
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Parti frimärksalbum med frimärken, mestadels Sverige, _2647a_8d8597ebceb5cf5_lg.jpeg
Parti frimärksalbum med frimärken, mestadels Sverige,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, bokhylla, valnöt_2648a_lg.jpeg
Okänd designer, bokhylla, valnöt
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Horn, Simon, egen verkstad, dubbelsäng, valnöt, _2649a_lg.jpeg
Horn, Simon, egen verkstad, dubbelsäng, valnöt,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Okänd designer, buffet med vitrindörrar, fur, _2650a_lg.jpeg
Okänd designer, buffet med vitrindörrar, fur,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Alkoholometer samt termometer i mässingsetui, _2651a_lg.jpeg
Alkoholometer samt termometer i mässingsetui,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Sinding, Knud, olja, hedlandskap med bro,_2652a_lg.jpeg
Sinding, Knud, olja, hedlandskap med bro,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, skulptur, grekisk bågskytt, _2653a_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Rivjärn, mässing, 1700-tal, _2654a_lg.jpeg
Rivjärn, mässing, 1700-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Englund, Eva för Orrefors, skål, glas, dekor i grönt underfång, _2655a_8d859851766cbc6_lg.jpeg
Englund, Eva för Orrefors, skål, glas, dekor i grönt underfång,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Björquist, Karin för Gustavsberg, matservisdelar, 7 st, stengods, Vardag, design 1955,_2656a_8d85985845bd835_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Tallrikar samt assietter, 4 + 4 + 4 st, blåglaserad keramik, Mateus, _2657a_8d85985ed59d7a8_lg.jpeg
Tallrikar samt assietter, 4 + 4 + 4 st, blåglaserad keramik, Mateus,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK