Skålar, 2 + 1 samt fat, blåglaserad keramik, Mateus, _2658a_8d859861adc7dfe_lg.jpeg
Skålar, 2 + 1 samt fat, blåglaserad keramik, Mateus,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålar, 3 st samt fat, bemålat glas, Tulip,_2659a_8d859867c3a5c21_lg.jpeg
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålar, 3 st samt fat, bemålat glas, Tulip,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Bordsspegel, bronserat gjutjärn, 1800-talets slut, dekor av kungakrona, fanor mm,_2660a_8d85987644b5eb8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Centerwall, Lennart för IKEA, taklampa, Rex, design 1971_2661a_lg.jpeg
Centerwall, Lennart för IKEA, taklampa, Rex, design 1971
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Johansson, Sven, olja, Hamnen, Grötvik, _2662a_lg.jpeg
Johansson, Sven, olja, Hamnen, Grötvik,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, vas, glas, _2663a_lg.jpeg
Okänd designer, vas, glas,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, antagligen Italien, 1980-90-tal, golvlampa, _2664a_lg.jpeg
Okänd designer, antagligen Italien, 1980-90-tal, golvlampa,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Loka, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, _2665a_lg.jpeg
Loka, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Loka, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, _2666a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, taklampa, mässing med 8 gulrandiga glaskupor, _2667a_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-tal, taklampa, mässing med 8 gulrandiga glaskupor,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Leksaksbil, litograferad plåt, ambulans, Schuco Varianto-Sani, modellnummer 3043, Tyskland 1950-tal, l 11 cm_2668a_8d8598933efdd27_lg.jpeg
Leksaksbil, litograferad plåt, ambulans, Schuco Varianto-Sani, modellnummer 3043, Tyskland 1950-tal, l 11 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Signerad jaktkniv i läderbalja, masurbjörk, horn och smide, balja signerad Ulf Ekebergh, _2669a_8d85989d3fb773e_lg.jpeg
Signerad jaktkniv i läderbalja, masurbjörk, horn och smide, balja signerad Ulf Ekebergh,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bojan med lock, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom emaljdekor av personer mm, lock med sittade barn,_2670a_8d85a1edef514e6_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vaser, 1 par, porslin, Kina, Qing-republik, 1900-talets början, polykrom dekor av himmelsdrakar mot turkos fond,_2671a_8d85a1f5b101698_lg.jpeg
Slutpris2 600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Figuriner, 2 + 1 porslin, B&G; 1 par, gäss, modellnummer 1902, design Niels Nielsen, polykrom underglasyrdekor, h 4 cm, _2672a_8d85a202a25b071_lg.jpeg
Figuriner, 2 + 1 porslin, B&G; 1 par, gäss, modellnummer 1902, design Niels Nielsen, polykrom underglasyrdekor, h 4 cm,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti leksaker, litograferad metall, 1950-60-tal, brandbil TN Nomura Fire Department No 7, 1 Politoys "Paperino" (Kalle Anka), modellnummer 554, Italien samt 1 TPS (Toplay), järnväg Shuttle Zoo Train_2673a_8d85a21e315a496_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Herrfickur, vitmetall, Omega, 1900-talets början, _2674a_8d85a2229e36c38_lg.jpeg
Herrfickur, vitmetall, Omega, 1900-talets början,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Äggskål med lock, så kallad ägghöna, glaserat flintgods, _2675a_8d85a273b4f550a_lg.jpeg
Äggskål med lock, så kallad ägghöna, glaserat flintgods,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skål samt fat, porslin, Kina, Qing-republik, sekelskiftet 1900, polykrom dekor av personer mm i så kallad Kantonemalj,_2676a_8d85a2321e57fe7_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Leroux (Le Roux), Eugène, olja, Les lavandières, signerad,_2677a_8d85a2abfcc1c94_lg.jpeg
Leroux (Le Roux), Eugène, olja, Les lavandières, signerad,
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Qvistorff, Victor H W, oljemålningar, 1 par, skeppsporträtt respektive fartyg vid kaj, bägge signerade och daterade 1951, _2678a_8d85a272954e319_lg.jpeg
Qvistorff, Victor H W, oljemålningar, 1 par, skeppsporträtt respektive fartyg vid kaj, bägge signerade och daterade 1951,
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Trassard, A, olja, Retour de pêche - Concarneau, signerad och daterad 1924,_2679c_8d85a28b7d762f9_lg.jpeg
Trassard, A, olja, Retour de pêche - Concarneau, signerad och daterad 1924,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja på pannå, kopia efter Diego Velazquez självporträtt från omkring 1640, a tergo porträtt av okänd dam,_2680a_8d85a2aad13497d_lg.jpeg
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja på pannå, kopia efter Diego Velazquez självporträtt från omkring 1640, a tergo porträtt av okänd dam,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Gunghäst, plysch och trä, 1900-talets 2 hälft_2681a_lg.jpeg
Gunghäst, plysch och trä, 1900-talets 2 hälft
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Soffa, skuren mahogny, _2682a_lg.jpeg
Soffa, skuren mahogny,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bengtsson, Bror Edvin, olja, skeppsporträtt, _2683a_lg.jpeg
Bengtsson, Bror Edvin, olja, skeppsporträtt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Wallander, Alf för Rörstrand, vas, flintgods, blå underglasyrdekor av kräftor, jugend, sekelskiftet 1900,_2684a_lg.jpeg
Slutpris1 700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Kaminuppsats, 3 delar, marmor och förgylld metall, eklekticerande stil, 1800-talets slut, kaminur samt kandelabrar till 6 ljus,_2685a_8d85a36d53a7b8b_lg.jpeg
Kaminuppsats, 3 delar, marmor och förgylld metall, eklekticerande stil, 1800-talets slut, kaminur samt kandelabrar till 6 ljus,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flicka med kalv, modellnummer 779, _2686a_8d85a37079baca1_lg.jpeg
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flicka med kalv, modellnummer 779,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Talpo, Kauko (Ensio Gutzén), olja, finländskt skärgårdslandskap med hus, _2687a_lg.jpeg
Talpo, Kauko (Ensio Gutzén), olja, finländskt skärgårdslandskap med hus,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, vägglampetter 1 par, mässing och glas,  modellnummer 1201/111. _2688a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, golvvas, Stripa_2689a_lg.jpeg
Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, golvvas, Stripa
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skålar, 2 st, porslin, så kallat äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor av fjärilar, blommor, fåglar och drakar, oidentifierade signaturer,_2690a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, vas fajans, Karneval (1958-62), dekor av sjöjungfru mm,_2691a_8d85a39c6bcc590_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer, skål. glas, delvis grön glasmassa, underfångsdekor av röda trådar,_2692a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Agnell, Olle, olja, Höstlandskap,_2693a_8d875b78d92c72b_lg.jpeg
Agnell, Olle, olja, Höstlandskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, miniatyrljusstakar, 4 st, mässing, modell L 125, h 4,5 cm,_2694a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Friberg, Roj, färglito, 'Kallocain - Maktens boning', _2695a_8d85afe37feacce_lg.jpeg
Friberg, Roj, färglito, 'Kallocain - Maktens boning',
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Axelväska/portfölj, brunt läder med mässingsbeslag, The Bridge, Florens, _2696a_8d85afe5372361c_lg.jpeg
Axelväska/portfölj, brunt läder med mässingsbeslag, The Bridge, Florens,
Slutpris1 500 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Nordqvist, Sven, färglito, komposition, _2697a_8d85afec8a30b89_lg.jpeg
Nordqvist, Sven, färglito, komposition,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Äggskål med lock, så kallad ägghöna, vit glasmassa, 1900-talets 1 hälft, _2698a_8d85afe69bb8853_lg.jpeg
Äggskål med lock, så kallad ägghöna, vit glasmassa, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kexburk, nysilver med glasinsats, 1910-20-tal, _2699a_8d85afe8568629e_lg.jpeg
Kexburk, nysilver med glasinsats, 1910-20-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Dragspel i låda, Ligna, 1900-talets 1 hälft,_2700a_8d85afeaa811e74_lg.jpeg
Dragspel i låda, Ligna, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lundsfryd, Ole, olja, Christians Kirke, Christianshavn, Köpenhamn, sedd från vallen, _2701a_8d85affa1ef6e71_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Arnoldi, Per, färgserigrafi, komposition med stol, signerad och numrerad 218/1200, _2702a_8d85affba6331f8_lg.jpeg
Arnoldi, Per, färgserigrafi, komposition med stol, signerad och numrerad 218/1200,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Heath, Ditte & Adrian för France & Son, pall, ek med lös textilklädd dyna,_2703a_8d85b08c11bd77d_lg.jpeg
Heath, Ditte & Adrian för France & Son, pall, ek med lös textilklädd dyna,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Andersen, Johannes för C F Christensen (CFC), Silkeborg, tillskriven, soffbord, teak med mässingsbeslag och undre, rottingklädd tidskriftshylla, _2704a_8d85b0e6a7ba96f_lg.jpeg
Andersen, Johannes för C F Christensen (CFC), Silkeborg, tillskriven, soffbord, teak med mässingsbeslag och undre, rottingklädd tidskriftshylla,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Okänd dansk (?) designer, 1950-tal, golvlampa, mässing på tredelad fot i svärtat gjutjärn, _2705a_8d85b08d43db7f3_lg.jpeg
Okänd dansk (?) designer, 1950-tal, golvlampa, mässing på tredelad fot i svärtat gjutjärn,
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK