Laddar...

Oktoberauktion

Oktoberauktion
Avslutad
Malinowski, Arno, för Georg Jensen, manschettknappar, 1 par, emaljerat silver, dekor av Dannebrogen och Christian X:s krönta monogram samt årstalen 1870 1940, _3254a_8d869491d38f76d_lg.jpeg
62
Malinowski, Arno, för Georg Jensen, manschettknappar, 1 par, emaljerat silver, dekor av Dannebrogen och Christian X:s krönta monogram samt årstalen 1870 1940,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Herrarmbandsur med rem, stål, Ebel_3257a_8d869495b07ba43_lg.jpeg
65
Herrarmbandsur med rem, stål, Ebel
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Halslänk, 18 karat rödguld, manglad modell, _3261a_8d86949bc1d0b77_lg.jpeg
69
Halslänk, 18 karat rödguld, manglad modell,
Slutpris8 500 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Armlänk, 18 karat rödguld, manglad modell, _3262a_8d8694a05d69efa_lg.jpeg
70
Armlänk, 18 karat rödguld, manglad modell,
Slutpris7 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Silvermynt, 3 st, USA; American Eagle 1 ounce .999 bullion coin, 1 1992 Olympic $0,76 ounce .999 respektive Liberty $ 0,86 ounce .900 silver, _3287a_8d86a153ae600d3_lg.jpeg
95
Silvermynt, 3 st, USA; American Eagle 1 ounce .999 bullion coin, 1 1992 Olympic $0,76 ounce .999 respektive Liberty $ 0,86 ounce .900 silver,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Miniatyrväggkronometer, palisander och mässing, möjligen Frankrike, 1800-talets mitt eller 2 hälft, _3290a_8d86a1459454499_lg.jpeg
98
Miniatyrväggkronometer, palisander och mässing, möjligen Frankrike, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Jensen, Jacob, armbandsur, stål, glas i härdat minrealglas, svart gummiarmband,_3292a_8d86a14d9710d64_lg.jpeg
100
Jensen, Jacob, armbandsur, stål, glas i härdat minrealglas, svart gummiarmband,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Modahl, Einar, egen verkstad Oslo, brosch, sterlingsilver, dekor i filigran samt av vikingaskepp i emalj,_3293a_8d86a1444598d9e_lg.jpeg
101
Modahl, Einar, egen verkstad Oslo, brosch, sterlingsilver, dekor i filigran samt av vikingaskepp i emalj,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Frimurarekula med châtelaine, 14 k rödguld och förgylld metall/silver, 1900-talets 1 hälft, _3347a_8d86ac8f7ed6f40_lg.jpeg
155
Frimurarekula med châtelaine, 14 k rödguld och förgylld metall/silver, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Ringar , 4 st, 18 karat rödguld,; 2 vigselringar, 1 Odd Fellows samt 1 oidentifierat ordenssällskap, total vikt 12,5 gram_3348a_8d86ac8c6d89e07_lg.jpeg
156
Ringar , 4 st, 18 karat rödguld,; 2 vigselringar, 1 Odd Fellows samt 1 oidentifierat ordenssällskap, total vikt 12,5 gram
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Avslutad
Ordensring, 18 karat rödguld med emalj, Svenska Frimurare Orden, vikt 10 gram,_3349a_8d86aca740f4267_lg.jpeg
157
Ordensring, 18 karat rödguld med emalj, Svenska Frimurare Orden, vikt 10 gram,
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Skjortknappar, 3 st, 18 karat rödguld med emalj, Svenska Frimurare Orden, total vikt 4,5 gram,_3350a_8d86ad04bcdcaff_lg.jpeg
158
Skjortknappar, 3 st, 18 karat rödguld med emalj, Svenska Frimurare Orden, total vikt 4,5 gram,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld med emalj, Svenska Frimurare Orden, total vikt 11,8 gram,_3351a_8d86ad05f3eb8c1_lg.jpeg
159
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld med emalj, Svenska Frimurare Orden, total vikt 11,8 gram,
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 7,3 gram_3354a_8d86ad08fa338e1_lg.jpeg
162
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 7,3 gram
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
4 delar silver; thesil med ställ, cigarettetui, bägare samt korg, total vikt 290 gram, _3386a_8d86b722b81bf7d_lg.jpeg
194
4 delar silver; thesil med ställ, cigarettetui, bägare samt korg, total vikt 290 gram,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Lockskål, silver, empirestil, Italien 1900-tal, vikt 180 gram,_3387a_8d86b7240c6a59b_lg.jpeg
195
Lockskål, silver, empirestil, Italien 1900-tal, vikt 180 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Starkvinskanna, kristall med silvermontage, Ryssland, 1900-talets början,_3388a_8d86b82b8c6d1d1_lg.jpeg
196
Starkvinskanna, kristall med silvermontage, Ryssland, 1900-talets början,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Skålar på fot, 3 st samt korg, silver, total vikt 265 gram,_3394a_8d86b82de1c4853_lg.jpeg
202
Skålar på fot, 3 st samt korg, silver, total vikt 265 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, silver, Norge 1900-talets mitt,_3395a_8d86b82f0f48c10_lg.jpeg
203
Ljusstakar, 1 par, silver, Norge 1900-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Karaff med propp, betsat och slipat glas med silvermontage,_3396a_8d86b8303155fff_lg.jpeg
204
Karaff med propp, betsat och slipat glas med silvermontage,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti skedar mm, silver, total vikt 400 gram,_3397a_8d86c61f9ca4b72_lg.jpeg
205
Parti skedar mm, silver, total vikt 400 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
The- respektive kaffeskedar 6 + 6 st, silver, Tele, total vikt 120 gram_3403a_8d86b83412f1df0_lg.jpeg
211
The- respektive kaffeskedar 6 + 6 st, silver, Tele, total vikt 120 gram
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Siersbøl, Hermann, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver med 7 cabochonslipade ametister, _3411a_lg.jpeg
219
Siersbøl, Hermann, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver med 7 cabochonslipade ametister,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld, 1 med 1 briljantslipad diamant om 0,3 carat, 1 om 0,32 carat,_3436a_8d86b9f629533e2_lg.jpeg
244
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld, 1 med 1 briljantslipad diamant om 0,3 carat, 1 om 0,32 carat,
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Herrarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, BWC Schweiz, 1900-talets mitt, total vit 89 gram_3473a_8d86c538f50db0b_lg.jpeg
281
Herrarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, BWC Schweiz, 1900-talets mitt, total vit 89 gram
SlutprisInga bud
Värdering26 000 - 30 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld, vikt 7,6 gram, _3474a_8d86c53360cb2b5_lg.jpeg
282
Ring, 18 karat rödguld, vikt 7,6 gram,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Klackring, 18 karat rödguld med åttkanstslipad diamant, vikt 3,4 gram,_3475a_8d86c52fdab5b04_lg.jpeg
283
Klackring, 18 karat rödguld med åttkanstslipad diamant, vikt 3,4 gram,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Herrsavonett, 18 karat rödguld, Omega, 1900-talets början, total vikt 99,6 gram_3476a_8d86c52e81a4f9f_lg.jpeg
284
Herrsavonett, 18 karat rödguld, Omega, 1900-talets början, total vikt 99,6 gram
Slutpris11 000 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 1,00 carat Top Wesselton P1,_3485a_8d86ec17b529bac_lg.jpeg
290
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 1,00 carat Top Wesselton P1,
SlutprisInga bud
Värdering26 000 - 28 000 SEK
Avslutad
Boksprättare, ben med fäste i sterlingsilver, England, 1900-talets början, i originaletui klätt med hajskinn,_3489a_8d86f71a2c93f23_lg.jpeg
294
Boksprättare, ben med fäste i sterlingsilver, England, 1900-talets början, i originaletui klätt med hajskinn,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Fickur med kedja, förgylld mässing, Zentima Precision, _3491a_8d86f71642228e0_lg.jpeg
296
Fickur med kedja, förgylld mässing, Zentima Precision,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Guldmynt, 2 st, 986/1000 guld, 1 respektive 4 dukater, Österrike,_3497a_8d86f7dfb9d29d1_lg.jpeg
302
Guldmynt, 2 st, 986/1000 guld, 1 respektive 4 dukater, Österrike,
SlutprisInga bud
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Avslutad
Herrsavonett, 14 karat rödguld, Elgin, 1900-talets början,_3498a_8d86f7de648dccd_lg.jpeg
303
Herrsavonett, 14 karat rödguld, Elgin, 1900-talets början,
Slutpris5 500 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Avslutad
Collier, barocka, doserande pärlor, lås i 18 karat rödguld med pärla,_3515a_8d86f90a4efc7d5_lg.jpeg
320
Collier, barocka, doserande pärlor, lås i 18 karat rödguld med pärla,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Silvermynt, Mexiko, 8 Reales, 1894, Durango,_3531a_8d8703a961f5059_lg.jpeg
336
Silvermynt, Mexiko, 8 Reales, 1894, Durango,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bordspingla, delvis förgyllt silver, 1700-tal, _3566a_8d8704ac35ed6ef_lg.jpeg
371
Bordspingla, delvis förgyllt silver, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Sockerruska, sterlingsilver, Arts-and-crafts, 1900.talets början,_3567a_8d8704aee938257_lg.jpeg
372
Sockerruska, sterlingsilver, Arts-and-crafts, 1900.talets början,
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti silver, 6 delar, total vikt exklusive vas med fylld fot 265 gram_3609a_8d8710e2070df8d_lg.jpeg
414
Parti silver, 6 delar, total vikt exklusive vas med fylld fot 265 gram
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Senapskar med glasinsats samt sked, sterlingsilver, total silvervikt 95 gram, _3610a_8d8710e3d2167c5_lg.jpeg
415
Senapskar med glasinsats samt sked, sterlingsilver, total silvervikt 95 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Örhängen, 1 par, 18 karat vitguld, _3627a_8d872aa6126e12f_lg.jpeg
435
Örhängen, 1 par, 18 karat vitguld,
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Herrarmbandsur, stål, Seiko Presage, _3671a_8d8743d75bbbd54_lg.jpeg
479
Herrarmbandsur, stål, Seiko Presage,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Colldin, Carl-Axel, egen verkstad Osby, halskedja samt örhängen, 1 par, sterlingsilver, _3675a_8d8743ca3f52f1f_lg.jpeg
483
Colldin, Carl-Axel, egen verkstad Osby, halskedja samt örhängen, 1 par, sterlingsilver,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, _3676a_8d8743da6f7d299_lg.jpeg
484
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, _3677a_8d8743dbf00d92a_lg.jpeg
485
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, vikt 28,3 gr 833/1000 silver_3678a_8d8743dd1125d03_lg.jpeg
486
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, vikt 28,3 gr 833/1000 silver
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Silvermynt, 4 st, 5 kronor 1935,_3679a_8d8743ae0f74abe_lg.jpeg
487
Silvermynt, 4 st, 5 kronor 1935,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, silver, rokokostil, _3689a_8d8743a3f95260e_lg.jpeg
497
Ljusstakar, 1 par, silver, rokokostil,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Sockerskrin, silver, rokokostil, 1900-talets mitt, _3690a_8d8743a5175130b_lg.jpeg
498
Sockerskrin, silver, rokokostil, 1900-talets mitt,
Slutpris1 000 SEK
Värdering700 - 800 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.