Laddar...

Oktoberauktion

Oktoberauktion
Avslutad
Parti postfriska frimärken,
391
Parti postfriska frimärken,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kindjal i läderbalja, stål med hornfäste, Ryssland/Kaukasus, 1800-tal,
398
Kindjal i läderbalja, stål med hornfäste, Ryssland/Kaukasus, 1800-tal,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Khukri i balja, möjligen variant av MkII för Gurkatrupp WWII,
399
Khukri i balja, möjligen variant av MkII för Gurkatrupp WWII,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Kniv i balja, så kallad pukko, Iisakki Järvenpää,
400
Kniv i balja, så kallad pukko, Iisakki Järvenpää,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kopparmynt, 1 öre, Kristina 1650,
420
Kopparmynt, 1 öre, Kristina 1650,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Komplett samling av samtliga 10 nödmynt utgivna under Karl XII:s och Ulrika Eleonoras regeringar 1715-19
421
Komplett samling av samtliga 10 nödmynt utgivna under Karl XII:s och Ulrika Eleonoras regeringar 1715-19
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Parti ryska mynt; bl a 10 kopek 1899, 5 kopek 1878 och 5 kopek 1832
422
Parti ryska mynt; bl a 10 kopek 1899, 5 kopek 1878 och 5 kopek 1832
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Medalj, brons, Napoleonkrigen, Braunschweig, Storhertig Carl, Peninsula-medaljen typ 1, utdelad för trupp vid fälttåget i Spanien och Portugal,
423
Medalj, brons, Napoleonkrigen, Braunschweig, Storhertig Carl, Peninsula-medaljen typ 1, utdelad för trupp vid fälttåget i Spanien och Portugal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
484
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
485
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, vikt 28,3 gr 833/1000 silver
486
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, vikt 28,3 gr 833/1000 silver
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Silvermynt, 4 st, 5 kronor 1935,
487
Silvermynt, 4 st, 5 kronor 1935,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
medalj, förgyllt silver, arvprins Karl (senare Karl XIII) blir förmyndare åt Gustav IV Adolf 1792, gravörsignatur Carl Enhörning,
488
medalj, förgyllt silver, arvprins Karl (senare Karl XIII) blir förmyndare åt Gustav IV Adolf 1792, gravörsignatur Carl Enhörning,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,
489
Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vapensköld, lackerad gjutmassa, Halmstads stadsvapen,
508
Vapensköld, lackerad gjutmassa, Halmstads stadsvapen,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti, delvis äldre frimärken, Sverige,
510
Parti, delvis äldre frimärken, Sverige,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Frimärksalbum med frimärken, Sverige 1858-
521
Frimärksalbum med frimärken, Sverige 1858-
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Frimärksalbum med frimärken, Sverige 1885-
522
Frimärksalbum med frimärken, Sverige 1885-
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti minnesmynt, 925/1000 silver, total vikt 520 gram
541
Parti minnesmynt, 925/1000 silver, total vikt 520 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Parti äldre minnespengar, poletter mm,
542
Parti äldre minnespengar, poletter mm,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Kopparmynt, 20 st, Sverige 17-1800-tal,
543
Kopparmynt, 20 st, Sverige 17-1800-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti minnesmynt och medaljer, 925/1000 silver, total vikt 345 gram,
546
Parti minnesmynt och medaljer, 925/1000 silver, total vikt 345 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Parti 1- och 2-kronor, Oskar II, total vikt 525 gram,
547
Parti 1- och 2-kronor, Oskar II, total vikt 525 gram,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 800 SEK
Avslutad
Parti silvermynt, Gustav VI Adolf, total vikt 1450 gram
548
Parti silvermynt, Gustav VI Adolf, total vikt 1450 gram
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Parti 5-kronor, Gustav VI Adolf, total vikt 1390 gram,
549
Parti 5-kronor, Gustav VI Adolf, total vikt 1390 gram,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Parti silvermynt, Gustav V, total vikt 1345 gram,
550
Parti silvermynt, Gustav V, total vikt 1345 gram,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Silvermynt, 13 st, 16-1800-tal,
551
Silvermynt, 13 st, 16-1800-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mycket stort parti mynt mm, mestadels 1900-tal,
552
Mycket stort parti mynt mm, mestadels 1900-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Myntkabinett, palisander med flera träslag, antagligen Frankrike, 1900-talets början,
553
Myntkabinett, palisander med flera träslag, antagligen Frankrike, 1900-talets början,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Myntkabinett, teak med lös fackinredning, 1900-talets 2 hälft,
554
Myntkabinett, teak med lös fackinredning, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Myntkabinett, teak med lös fackinredning, 1900-talets 2 hälft,
555
Myntkabinett, teak med lös fackinredning, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti oöppnade myntsatser, USA,
556
Parti oöppnade myntsatser, USA,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Silvermynt 5 + 2 st, Bermuda, 925/1000 silver, total vikt 239 gram,
557
Silvermynt 5 + 2 st, Bermuda, 925/1000 silver, total vikt 239 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Blåsrör samt pilar, stål och plast, modern tillverkning,
566
Blåsrör samt pilar, stål och plast, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Rakkniv i etui samt pistolhölster, läder, sekelskiftet 1900,
610
Rakkniv i etui samt pistolhölster, läder, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jakthorn, mässing med läderbeslag, sekelskiftet 1900,
611
Jakthorn, mässing med läderbeslag, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Medalj, förgylld brons, Belgiska Kronordens Medalj, Leopold II
616
Medalj, förgylld brons, Belgiska Kronordens Medalj, Leopold II
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bok; Lilliehöök, Christer, Berggren, Gustaf & Hägge, Eric, Kungl Hallands Regementes Historia 1624-1961
655
Bok; Lilliehöök, Christer, Berggren, Gustaf & Hägge, Eric, Kungl Hallands Regementes Historia 1624-1961
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Utnämningsdiplom. 2 st, utställda för Bror Carl Grotte 1857 respektive 1861,
682
Utnämningsdiplom. 2 st, utställda för Bror Carl Grotte 1857 respektive 1861,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Faskinkniv M/1848,
686
Faskinkniv M/1848,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bajonett i balja, Tyskland M/K98,
687
Bajonett i balja, Tyskland M/K98,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Yatagan i balja, underhaltigt silver eller försilvrad metall och siden, Osmans, 1900-talets början,
688
Yatagan i balja, underhaltigt silver eller försilvrad metall och siden, Osmans, 1900-talets början,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Hyls- och knivbajonetter, 5 st, bland annat M/1896 och M/1914,
689
Hyls- och knivbajonetter, 5 st, bland annat M/1896 och M/1914,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Rappir, smide, stål och mässing, 1900-tal, medföljer balja till sabel, 1800-tal,
690
Rappir, smide, stål och mässing, 1900-tal, medföljer balja till sabel, 1800-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jambiyor i balja, 2 st, mässing, smide och ben, arabiskt kulturområde, 1900-tal,
723
Jambiyor i balja, 2 st, mässing, smide och ben, arabiskt kulturområde, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Trofé, monterat älghorn, udda 10-taggare,
862
Trofé, monterat älghorn, udda 10-taggare,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti delvis äldre diverse; månadsklocka, spelmarker, hagelmätare mm
886
Parti delvis äldre diverse; månadsklocka, spelmarker, hagelmätare mm
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.