Laddar...

Novemberauktion

Visning:

Fredag 27/11 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/11 klockan 10.00 - 17.00 och söndag 29/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Jirlow, Lennart, färglito, "Målaren och flickan", _4516a_8d88ca600236524_lg.jpeg
433
Jirlow, Lennart, färglito, "Målaren och flickan",
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Larsson, Carl, etsning, "Kersti i svart" utförd 1909,_4517a_8d88ca61c19a242_lg.jpeg
434
Larsson, Carl, etsning, "Kersti i svart" utförd 1909,
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Nilsson, KG (Karl Gustaf), färgserigrafi, "Timglasen",_4518a_8d88ca62f11f23c_lg.jpeg
435
Nilsson, KG (Karl Gustaf), färgserigrafi, "Timglasen",
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Kandelaber till 5 ljus, mässing, empirestil, 1900-talets början, _4519a_8d88d54fb4afe29_lg.jpeg
436
Kandelaber till 5 ljus, mässing, empirestil, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gryta, koppar, sekelskiftet 1900,_4520a_8d88d551340223f_lg.jpeg
437
Gryta, koppar, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, Leda och svanen,_4521a_8d88d552a4b089d_lg.jpeg
438
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, Leda och svanen,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Vattentunna, koppar, sekelskiftet 1900,_4522a_8d88d55409ba619_lg.jpeg
439
Vattentunna, koppar, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld, _4523a_8d88d555508b414_lg.jpeg
440
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Jirlow, Lennart, färglito, Bistro,_4524a_8d88d5572dda946_lg.jpeg
441
Jirlow, Lennart, färglito, Bistro,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Jirlow, Lennart, färglito, Parisrestaurant,_4525a_8d88d55a067bd60_lg.jpeg
442
Jirlow, Lennart, färglito, Parisrestaurant,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, väggspegel, förgyllt smide._4526a_8d88d55b3a24390_lg.jpeg
443
Okänd designer, väggspegel, förgyllt smide.
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Väggspegel, förgyllt trä, facettslipat glas, _4527a_8d88d55ca51d516_lg.jpeg
444
Väggspegel, förgyllt trä, facettslipat glas,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nilsson, Louis, olja, kubistisk figurkomposition,_4528a_8d88d55dce98225_lg.jpeg
445
Nilsson, Louis, olja, kubistisk figurkomposition,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, Jungfrun, ur mappen 'Aniara', _4529a_8d88d55f106fe20_lg.jpeg
446
Jonson, Sven, färglito, Jungfrun, ur mappen 'Aniara',
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Jirlow, Lennart, färglito, kock med fasaner,_4530a_8d88d56023e2d48_lg.jpeg
447
Jirlow, Lennart, färglito, kock med fasaner,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, Adam och Eva, _4531a_8d88d561c49bcfa_lg.jpeg
448
Olson, Axel, färglito, Adam och Eva,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Nilson, Severin, olja, "Mormors fönster",_4532a_8d88d562dd44cd9_lg.jpeg
449
Nilson, Severin, olja, "Mormors fönster",
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Jirlow, Lennart, färglito, restaurantkök,_4533a_8d88d5642dfc5ab_lg.jpeg
450
Jirlow, Lennart, färglito, restaurantkök,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Tomte med lykta, glaserad terrakotta, Heissner, modell 6475,_4534a_8d88d5bc03e21ce_lg.jpeg
451
Tomte med lykta, glaserad terrakotta, Heissner, modell 6475,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 2 000 SEK
Avslutad
Tomte med lykta, glaserad terrakotta, Heissner, modell 6475, _4535a_8d88d5bd13e27b9_lg.jpeg
452
Tomte med lykta, glaserad terrakotta, Heissner, modell 6475,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 600 - 2 000 SEK
Avslutad
Tomte, keramik med skottkärra i rödmålat trä, Heissner, _4536a_8d88d5bebf1533c_lg.jpeg
453
Tomte, keramik med skottkärra i rödmålat trä, Heissner,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 2 000 SEK
Avslutad
Tomte med pipa, glaserad keramik, antagligen Gräfenroda, _4537a_8d88d5c00286a48_lg.jpeg
454
Tomte med pipa, glaserad keramik, antagligen Gräfenroda,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Tomte med dragspel, glaserad keramik, antagligen Heissner,_4538a_8d88d6273e68b3b_lg.jpeg
455
Tomte med dragspel, glaserad keramik, antagligen Heissner,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Tomte med pipa, glaserat lergods, möjligen Heissner, _4539a_8d88d62876e67b0_lg.jpeg
456
Tomte med pipa, glaserat lergods, möjligen Heissner,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Tomte med snusdosa, glaserat lergods, möjligen Heissner, _4540a_8d88d62a1c8b13b_lg.jpeg
457
Tomte med snusdosa, glaserat lergods, möjligen Heissner,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner 10 st, flintgods, julkrubba, _4541a_8d88d62b5764404_lg.jpeg
458
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner 10 st, flintgods, julkrubba,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Parti tomtar, julljusstakar mm, porslin och keramik,_4542a_8d88d62ca317d2c_lg.jpeg
459
Parti tomtar, julljusstakar mm, porslin och keramik,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jirlow, Lennart, färglito, "Dans la cuisine"_4543a_8d88d62d8be3d9a_lg.jpeg
460
Jirlow, Lennart, färglito, "Dans la cuisine"
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Watt & Veke, bordslampa, glas och metall,_4544a_8d88facfd6931de_lg.jpeg
461
Okänd designer för Watt & Veke, bordslampa, glas och metall,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, olja, Meditation - Stilleben med fågelholkar,_4545a_8d88faea30c9872_lg.jpeg
462
Qvarsebo, Mikael, olja, Meditation - Stilleben med fågelholkar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Lamp Gustaf, bordslampa, rostfritt stål och frostat glas,_4546a_8d88facdc883483_lg.jpeg
463
Okänd designer för Lamp Gustaf, bordslampa, rostfritt stål och frostat glas,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Cottex, skrivbordslampa, mässing med grön glaskupa, _4547a_8d88fade3da54f8_lg.jpeg
464
Okänd designer för Cottex, skrivbordslampa, mässing med grön glaskupa,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bordslampa, metall och trä, tillverkad av 3 st gevärsgranater, _4548a_8d88fadd0eeec59_lg.jpeg
465
Bordslampa, metall och trä, tillverkad av 3 st gevärsgranater,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Axel. färglito, surrealistisk komposition, _4549a_8d88fab7d58773f_lg.jpeg
466
Olson, Axel. färglito, surrealistisk komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Persson, Ove, olja, 'Torgbild', _4550a_8d88fabfd6e9a91_lg.jpeg
467
Persson, Ove, olja, 'Torgbild',
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Klarinett i låda, svärtat trä med metallbeslag, _4551a_8d88fab23fe189e_lg.jpeg
468
Klarinett i låda, svärtat trä med metallbeslag,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, _4552a_8d88f94a4d5f985_lg.jpeg
469
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Plafondlampa, metall med prismor,_4553a_8d88faacebc98d2_lg.jpeg
470
Plafondlampa, metall med prismor,
Slutpris1 000 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Modelljärnväg, Märklin, lok, vagnar, räls, transformator mm_4554a_8d88fb8037bcdb9_lg.jpeg
471
Modelljärnväg, Märklin, lok, vagnar, räls, transformator mm
Slutpris800 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för Stolab, pinnstolar, 6 st, vitlackerad björk, Lilla Åland, _4555a_8d88faa891384e4_lg.jpeg
472
Malmsten, Carl för Stolab, pinnstolar, 6 st, vitlackerad björk, Lilla Åland,
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl, matbord med 2 fanerade iläggsskivor, ek, "Lillsalen",_4556a_8d88fb6635bf9ee_lg.jpeg
473
Malmsten, Carl, matbord med 2 fanerade iläggsskivor, ek, "Lillsalen",
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, barskåp på benställning, valnöt och poppelrot, invändig belysning, _4557a_8d88faec83e1352_lg.jpeg
474
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, barskåp på benställning, valnöt och poppelrot, invändig belysning,
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Linderholm, Lena, färglito, blomsterstilleben, _4558a_8d88faeb2b5dcbb_lg.jpeg
475
Linderholm, Lena, färglito, blomsterstilleben,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Månsson, Mats, färglito, "Chanterell", signerad och numrerad 81/175,_4559a_8d88fb3f7cdb4f9_lg.jpeg
476
Månsson, Mats, färglito, "Chanterell", signerad och numrerad 81/175,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Månsson, Mats, färglito, "Chanterell", signerad och numrerad 82/175,  _4560a_8d88fb4071e8dc3_lg.jpeg
477
Månsson, Mats, färglito, "Chanterell", signerad och numrerad 82/175,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, Blomsterbuketten, _4561a_8d88fb4172bdb77_lg.jpeg
478
Olson, Axel, färglito, Blomsterbuketten,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Lindén, Ragnhild, färglito, "Sveriges Bästa Bord", signerad EA med dedikation,_4562a_8d88fb4357698c3_lg.jpeg
479
Lindén, Ragnhild, färglito, "Sveriges Bästa Bord", signerad EA med dedikation,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, mahogny och bonad bok, _4563a_8d88fb4463f7939_lg.jpeg
480
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, mahogny och bonad bok,
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.