Laddar...
Novemberauktion
Visning:
Fredag 27/11 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/11 klockan 10.00 - 17.00 och söndag 29/11 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
![Matta, old Afghan, _4807a_8d89167cfc1990b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4807-itemimages/4807a_8d89167cfc1990b_med.jpeg)
721
Matta, old Afghan,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Mycket stort parti serietidningar; Kalle Anka, Knasen mm_4808a_8d89167dff8986a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4808-itemimages/4808a_8d89167dff8986a_med.jpeg)
722
Mycket stort parti serietidningar; Kalle Anka, Knasen mm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd holländsk konstnär, 1800-tal, olja, kanalparti i vinter,_4809a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4809-itemimages/4809a_med.jpeg)
723
Okänd holländsk konstnär, 1800-tal, olja, kanalparti i vinter,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Johansson, Lars "Lasse", olja, Karlsrovägen, Halmstad - utsikt från konstnärens balkong,_4810a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4810-itemimages/4810a_med.jpeg)
724
Johansson, Lars "Lasse", olja, Karlsrovägen, Halmstad - utsikt från konstnärens balkong,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
![Spatserkäppar, 4 st, trä,_4811a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4811-itemimages/4811a_med.jpeg)
725
Spatserkäppar, 4 st, trä,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Fåtölj samt bord med glasskiva, bambu och rotting, _4812a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4812-itemimages/4812a_med.jpeg)
726
Fåtölj samt bord med glasskiva, bambu och rotting,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Gunghäst, plysch och trä, 1900-talets 2 hälft_4813a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4813-itemimages/4813a_med.jpeg)
727
Gunghäst, plysch och trä, 1900-talets 2 hälft
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Språkkurser, 2 st, Rosetta Stone respektive Collins_4814a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4814-itemimages/4814a_med.jpeg)
728
Språkkurser, 2 st, Rosetta Stone respektive Collins
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![EP, signerad, China Crisis, 1981,_4815a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4815-itemimages/4815a_med.jpeg)
729
EP, signerad, China Crisis, 1981,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Matta, vävd ylle, Aubussonstil, _4816a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4816-itemimages/4816a_med.jpeg)
730
Matta, vävd ylle, Aubussonstil,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Ljusstakar, 1 par, mässing, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,_4817a_8d891fc42953cb6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4817-itemimages/4817a_8d891fc42953cb6_med.jpeg)
731
Ljusstakar, 1 par, mässing, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Engman, Kjell för Kosta Boda, vas, glas, 'Fidji', gul- och violett glasmassa, _4818a_8d891fc5e854a4d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4818-itemimages/4818a_8d891fc5e854a4d_med.jpeg)
732
Engman, Kjell för Kosta Boda, vas, glas, 'Fidji', gul- och violett glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Claesson, Ilse för Rörstrand, kanna, flintgods, art-déco, 1920-tal, klotformad med konisk mynning och uppsvängd hänkel,_4819a_8d891fc7b1128b5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4819-itemimages/4819a_8d891fc7b1128b5_med.jpeg)
733
Claesson, Ilse för Rörstrand, kanna, flintgods, art-déco, 1920-tal, klotformad med konisk mynning och uppsvängd hänkel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Percy, Arthur för Gefle, theservisdelar, flintgods, 'Vinranka Blå', design 1938,_4820a_8d891fc8d3f0db8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4820-itemimages/4820a_8d891fc8d3f0db8_med.jpeg)
734
Percy, Arthur för Gefle, theservisdelar, flintgods, 'Vinranka Blå', design 1938,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Matta, old Kina, dekor i grönt, _4821a_8d891f5b09f73e8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4821-itemimages/4821a_8d891f5b09f73e8_med.jpeg)
735
Matta, old Kina, dekor i grönt,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Marmeladburk med lock och underfat, porslin, J Dumont, Paris, 1900-talets 1 hälft, _4822a_8d891fca36087e6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4822-itemimages/4822a_8d891fca36087e6_med.jpeg)
736
Marmeladburk med lock och underfat, porslin, J Dumont, Paris, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Matta, semiantik Persisk, _4823a_8d891f605a28e3d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4823-itemimages/4823a_8d891f605a28e3d_med.jpeg)
737
Matta, semiantik Persisk,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![Hellsten, Lars för Skruf, vas, gjuten kristall, _4824a_8d891fcb7c54a54_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4824-itemimages/4824a_8d891fcb7c54a54_med.jpeg)
738
Hellsten, Lars för Skruf, vas, gjuten kristall,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Matta, semiantik Persisk, _4825a_8d891f5f5a05400_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4825-itemimages/4825a_8d891f5f5a05400_med.jpeg)
739
Matta, semiantik Persisk,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![Takkrona, mässing med droppformade prismor och margueriter, så kallad burkrona, _4826a_8d89209b77650a3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4826-itemimages/4826a_8d89209b77650a3_med.jpeg)
740
Takkrona, mässing med droppformade prismor och margueriter, så kallad burkrona,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Matta, old/semiantik Persisk, _4801a_8d891f4a13572ac_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4801-itemimages/4801a_8d891f4a13572ac_med.jpeg)
741
Matta, old/semiantik Persisk,
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
![Theskedar, 12 st, silver, modell "Empire"_4827a_8d891fcd7044b16_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4827-itemimages/4827a_8d891fcd7044b16_med.jpeg)
742
Theskedar, 12 st, silver, modell "Empire"
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Tårtgafflar, 12 st, silver, genombruten rosdekor, _4828a_8d891fcedaa363b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4828-itemimages/4828a_8d891fcedaa363b_med.jpeg)
743
Tårtgafflar, 12 st, silver, genombruten rosdekor,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Gordon, Jon, serigrafi (?) på duk, "Sophie Smoking" (Sophie Anderton), signerad och daterad 2003 a tergo,_4829a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4829-itemimages/4829a_med.jpeg)
744
Gordon, Jon, serigrafi (?) på duk, "Sophie Smoking" (Sophie Anderton), signerad och daterad 2003 a tergo,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
![Sekretär, så kallad Secrétaire à battant, sannolikt Parisarbete i Louis XVI-stil, 1800-talets slut,_4830a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4830-itemimages/4830a_med.jpeg)
745
Sekretär, så kallad Secrétaire à battant, sannolikt Parisarbete i Louis XVI-stil, 1800-talets slut,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
![Skål på fot samt fat, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,_4831a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4831-itemimages/4831a_med.jpeg)
746
Skål på fot samt fat, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Herrarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, BWC Schweiz, 1900-talets mitt, total vikt 89 gram_4832a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4832-itemimages/4832a_med.jpeg)
747
Herrarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, BWC Schweiz, 1900-talets mitt, total vikt 89 gram
SlutprisInga bud
Värdering24 000 - 26 000 SEK
![Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, värdshuset In de Vogelmark vid Huidenvettersplein, Brügge, _4833a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4833-itemimages/4833a_med.jpeg)
748
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, värdshuset In de Vogelmark vid Huidenvettersplein, Brügge,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
![Berlin, Olle, färglito, Vågen,_4834a_8d891fd093a23fc_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4834-itemimages/4834a_8d891fd093a23fc_med.jpeg)
749
Berlin, Olle, färglito, Vågen,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Strid, Hardy, färgserigrafi, komposition,_4835a_8d89209cef02c41_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4835-itemimages/4835a_8d89209cef02c41_med.jpeg)
750
Strid, Hardy, färgserigrafi, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Öronlappsfåtölj, bok med grön plyschklädsel, 1900-talets 1 hälft,_4836a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4836-itemimages/4836a_med.jpeg)
751
Öronlappsfåtölj, bok med grön plyschklädsel, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Sönnerstam, Ulla, egen verkstad, Tjärby, skulptur samt skål, glaserat lergods,_4837a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4837-itemimages/4837a_med.jpeg)
752
Sönnerstam, Ulla, egen verkstad, Tjärby, skulptur samt skål, glaserat lergods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Taklampa, bronserad metall med 4 marmorerade glaskupor, art-déco, 1920-tal, _4838a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4838-itemimages/4838a_med.jpeg)
753
Taklampa, bronserad metall med 4 marmorerade glaskupor, art-déco, 1920-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Marionett, skuret och bemålat trä, antagligen Burma, 1900-tal, _4839a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4839-itemimages/4839a_med.jpeg)
754
Marionett, skuret och bemålat trä, antagligen Burma, 1900-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier, _4840a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4840-itemimages/4840a_med.jpeg)
755
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Engelbrecht, Martin, kopparstick, dvärgskådespelerskan Malper Höllriglin, _4841a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4841-itemimages/4841a_med.jpeg)
756
Engelbrecht, Martin, kopparstick, dvärgskådespelerskan Malper Höllriglin,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Bartolozzi, Francesco efter Guercino (egentligen Giovanni Francesco Barbieri), kopparstick, A sacrifice, _4842a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4842-itemimages/4842a_med.jpeg)
757
Bartolozzi, Francesco efter Guercino (egentligen Giovanni Francesco Barbieri), kopparstick, A sacrifice,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Happel, Eberhard Werner, träsnitt, "Der Beylerbey auss Asia zu Pferd und seine Positur im Feldzuge"_4843a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4843-itemimages/4843a_med.jpeg)
758
Happel, Eberhard Werner, träsnitt, "Der Beylerbey auss Asia zu Pferd und seine Positur im Feldzuge"
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,_4844a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4844-itemimages/4844a_med.jpeg)
759
Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Stort parti uniformspersedlar för kapten vid flygvapnet,_4845a_8d8921af903ed00_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4845-itemimages/4845a_8d8921af903ed00_med.jpeg)
760
Stort parti uniformspersedlar för kapten vid flygvapnet,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Kappa, Alpacca, Hobson of Scandinavia, Köpenhamn, _4846a_8d89209edc73497_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4846-itemimages/4846a_8d89209edc73497_med.jpeg)
761
Kappa, Alpacca, Hobson of Scandinavia, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Kappa, Alpacca, Hobson of Scandinavia, Köpenhamn, _4847a_8d8920a05497b97_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4847-itemimages/4847a_8d8920a05497b97_med.jpeg)
762
Kappa, Alpacca, Hobson of Scandinavia, Köpenhamn,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Parti systemkameror, objektiv mm, bland annat diaprojektor Rollei Autofocus_4848a_8d8920a20b94c5e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4848-itemimages/4848a_8d8920a20b94c5e_med.jpeg)
763
Parti systemkameror, objektiv mm, bland annat diaprojektor Rollei Autofocus
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Radio, bakelit, Bravour A/S Köpenhamn, modell FM1, _4849a_8d8920a3115a61b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4849-itemimages/4849a_8d8920a3115a61b_med.jpeg)
764
Radio, bakelit, Bravour A/S Köpenhamn, modell FM1,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Matskedar, 4 st, silver, Finland och Sverige, 1800-tal, bl a 1 med fiolskaft stämplad Olof Lundgren Åbo 1792 och en i gammalsvensk modell stämplad Carl Anton Carlborg, Åbo 1816, _4850a_8d8920a459a3942_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4850-itemimages/4850a_8d8920a459a3942_med.jpeg)
765
Matskedar, 4 st, silver, Finland och Sverige, 1800-tal, bl a 1 med fiolskaft stämplad Olof Lundgren Åbo 1792 och en i gammalsvensk modell stämplad Carl Anton Carlborg, Åbo 1816,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Okänd designer, soffbord, bonad björk och palisander, art-déco, 1920-tal, runt med tidskriftshyllor, _4851a_8d8920a5d7c7d56_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4851-itemimages/4851a_8d8920a5d7c7d56_med.jpeg)
766
Okänd designer, soffbord, bonad björk och palisander, art-déco, 1920-tal, runt med tidskriftshyllor,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer för Hemi, golvlampa, delvis svartlackerad krom, _4852a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4852-itemimages/4852a_med.jpeg)
767
Okänd designer för Hemi, golvlampa, delvis svartlackerad krom,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Miniatyrväggkronometer, palisander och mässing, möjligen Frankrike, 1800-talets mitt eller 2 hälft, _4853a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4853-itemimages/4853a_med.jpeg)
768
Miniatyrväggkronometer, palisander och mässing, möjligen Frankrike, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.