Laddar...
Novemberauktion
Visning:
Fredag 27/11 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/11 klockan 10.00 - 17.00 och söndag 29/11 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
![Hamborn, Axel, olja, Bornholm, _4854a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4854-itemimages/4854a_med.jpeg)
769
Hamborn, Axel, olja, Bornholm,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer, 1910-20-tal, takkrona, svärtat smide,_4855a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4855-itemimages/4855a_med.jpeg)
770
Okänd designer, 1910-20-tal, takkrona, svärtat smide,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Okänd designer, kandelaber till 3 ljus, smide,_4856a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4856-itemimages/4856a_med.jpeg)
771
Okänd designer, kandelaber till 3 ljus, smide,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Jörlefjord, Tyrone, olja, Mandarinänder, _4857a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4857-itemimages/4857a_med.jpeg)
772
Jörlefjord, Tyrone, olja, Mandarinänder,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Agostini, Tony, färgito, stilleben,_4858a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4858-itemimages/4858a_med.jpeg)
773
Agostini, Tony, färgito, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Radband, skuret ben och mässing, 1800-talets mitt eller 2 hälft, _4859a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4859-itemimages/4859a_med.jpeg)
774
Radband, skuret ben och mässing, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Wärff, Ann & Göran för Kosta Boda, fisktallrikar, 6 st, gjutet glas "Fisk på fat",_4860a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4860-itemimages/4860a_med.jpeg)
775
Wärff, Ann & Göran för Kosta Boda, fisktallrikar, 6 st, gjutet glas "Fisk på fat",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Herold, Peter för KD, figurin, porslin, kungsfiskare, _4861a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4861-itemimages/4861a_med.jpeg)
776
Herold, Peter för KD, figurin, porslin, kungsfiskare,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Fischer, Willi för EGO Stengods, skulptur, glaserat stengods, Bisonoxe,_4862a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4862-itemimages/4862a_med.jpeg)
777
Fischer, Willi för EGO Stengods, skulptur, glaserat stengods, Bisonoxe,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Matta, Berber Kelim, Marocko, _4863a_8d8921b8d8f017b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4863-itemimages/4863a_8d8921b8d8f017b_med.jpeg)
778
Matta, Berber Kelim, Marocko,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Matta, Berber Kelim, Marocko, _4864a_8d8921b9dcee025_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4864-itemimages/4864a_8d8921b9dcee025_med.jpeg)
779
Matta, Berber Kelim, Marocko,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Matta, semiantik Ghom (?), dekor av fåglar mm, _4865a_8d8921bbd26c21a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4865-itemimages/4865a_8d8921bbd26c21a_med.jpeg)
780
Matta, semiantik Ghom (?), dekor av fåglar mm,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Matta, semiantik Ghom, paradismotiv, _4866a_8d8921bce7aaacd_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4866-itemimages/4866a_8d8921bce7aaacd_med.jpeg)
781
Matta, semiantik Ghom, paradismotiv,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Matta, old Ghom (?), trädgårdsmotiv, _4867a_8d8921bdf4a3ea1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4867-itemimages/4867a_8d8921bdf4a3ea1_med.jpeg)
782
Matta, old Ghom (?), trädgårdsmotiv,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Matta, old Ghom (?), trädgårdsmotiv, _4868a_8d8921bee7210ea_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4868-itemimages/4868a_8d8921bee7210ea_med.jpeg)
783
Matta, old Ghom (?), trädgårdsmotiv,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Byrå, fur, modern tillverkning,_4869a_8d8921c0044ab63_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4869-itemimages/4869a_8d8921c0044ab63_med.jpeg)
784
Byrå, fur, modern tillverkning,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Stol, skuren och bonad björk, transition senbarock-rokoko, 1700-talets mitt, _4870a_8d8921ac3b42e00_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4870-itemimages/4870a_8d8921ac3b42e00_med.jpeg)
785
Stol, skuren och bonad björk, transition senbarock-rokoko, 1700-talets mitt,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Väggur, valnöt, Junghans, sekelskiftet 1900, _4871a_8d8921ad28db536_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4871-itemimages/4871a_8d8921ad28db536_med.jpeg)
786
Väggur, valnöt, Junghans, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Soffa samt 2 armstolar, skuret och bonat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,_4872a_8d8921b0f31a29f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4872-itemimages/4872a_8d8921b0f31a29f_med.jpeg)
787
Soffa samt 2 armstolar, skuret och bonat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Takkrona, mässing med lövformade prismor, så kallad burkrona, _4873a_8d8921e0411f97c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4873-itemimages/4873a_8d8921e0411f97c_med.jpeg)
788
Takkrona, mässing med lövformade prismor, så kallad burkrona,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Okänd designer, soffa, ljus linne (?) klädsel, _4874a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4874-itemimages/4874a_med.jpeg)
789
Okänd designer, soffa, ljus linne (?) klädsel,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer för Skyrup, frukkorg, patinerad metall, _4875a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4875-itemimages/4875a_med.jpeg)
790
Okänd designer för Skyrup, frukkorg, patinerad metall,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Stolar, ett par, gråmålat trä, 1900-talets 1 hälft,_4876a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4876-itemimages/4876a_med.jpeg)
791
Stolar, ett par, gråmålat trä, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Bordslampa, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av insjö i dis, _4877a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4877-itemimages/4877a_med.jpeg)
792
Bordslampa, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av insjö i dis,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,_4878a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4878-itemimages/4878a_med.jpeg)
793
Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![medalj, förgyllt silver, arvprins Karl (senare Karl XIII) blir förmyndare åt Gustav IV Adolf 1792, gravörsignatur Carl Enhörning,_4879a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4879-itemimages/4879a_med.jpeg)
794
medalj, förgyllt silver, arvprins Karl (senare Karl XIII) blir förmyndare åt Gustav IV Adolf 1792, gravörsignatur Carl Enhörning,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Hydman, Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålar, 2 + 2 st, gjutet glas, Mine, _4880a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4880-itemimages/4880a_med.jpeg)
795
Hydman, Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålar, 2 + 2 st, gjutet glas, Mine,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Pipställ med veckodagsmarkering samt 9 pipor, varav 2 Stanwell,_4881a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4881-itemimages/4881a_med.jpeg)
796
Pipställ med veckodagsmarkering samt 9 pipor, varav 2 Stanwell,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Luftavfuktare TTK 100 S_4882a_8d8921b1ad85b38_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4882-itemimages/4882a_8d8921b1ad85b38_med.jpeg)
797
Luftavfuktare TTK 100 S
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Poster, Hotel Mårtensson, "Army of Covers", 1992,_4883a_8d8921c0e3da396_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4883-itemimages/4883a_8d8921c0e3da396_med.jpeg)
798
Poster, Hotel Mårtensson, "Army of Covers", 1992,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Poster, Hotel Mårtensson, "Under the Covers" samt Triple & Touch, 1993_4884a_8d8921c18fdbf2e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4884-itemimages/4884a_8d8921c18fdbf2e_med.jpeg)
799
Poster, Hotel Mårtensson, "Under the Covers" samt Triple & Touch, 1993
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Väggskåp, bemålat trä, allmogearbete, Rätttvik, 1800-talets mitt,_4885a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4885-itemimages/4885a_med.jpeg)
800
Väggskåp, bemålat trä, allmogearbete, Rätttvik, 1800-talets mitt,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Väggskåp, bemålat trä, antagligen Järvsö, Hälsingland,_4886a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4886-itemimages/4886a_med.jpeg)
801
Väggskåp, bemålat trä, antagligen Järvsö, Hälsingland,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
![Hängskåp, bemålat trä, allmogearbete, 17-1800-tal, _4887a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4887-itemimages/4887a_med.jpeg)
802
Hängskåp, bemålat trä, allmogearbete, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Skrin, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, _4888a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4888-itemimages/4888a_med.jpeg)
803
Skrin, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Skåp, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets början, dekor av hopplister,_4889a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4889-itemimages/4889a_med.jpeg)
804
Skåp, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets början, dekor av hopplister,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Skäktstol, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt, _4890a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4890-itemimages/4890a_med.jpeg)
805
Skäktstol, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Parti grafik, 4 + 2 delar, Emil Volkers mm, motiv av hästar rspektive Hubertusjakt,_4891a_8d8921e0ffcda93_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4891-itemimages/4891a_8d8921e0ffcda93_med.jpeg)
806
Parti grafik, 4 + 2 delar, Emil Volkers mm, motiv av hästar rspektive Hubertusjakt,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Matta, old semiantik Isphahan (?), _4892a_8d8921e1d68f25b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4892-itemimages/4892a_8d8921e1d68f25b_med.jpeg)
807
Matta, old semiantik Isphahan (?),
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Matta, semiantik Ersari,_4893a_8d8921e298007cf_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4893-itemimages/4893a_8d8921e298007cf_med.jpeg)
808
Matta, semiantik Ersari,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Undabeytia, Ramiro, färgakvatinter, 3 st, stilleben, _4894a_8d8921c5a87f16d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4894-itemimages/4894a_8d8921c5a87f16d_med.jpeg)
809
Undabeytia, Ramiro, färgakvatinter, 3 st, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Ytterkrukor, 5 st, glaserat lergods, bland annat Uppsala Ekeby,_4895a_8d8921ce29547cb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4895-itemimages/4895a_8d8921ce29547cb_med.jpeg)
810
Ytterkrukor, 5 st, glaserat lergods, bland annat Uppsala Ekeby,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Snedklaffsekretär, mahogny, antagligen England, George III, _4896a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4896-itemimages/4896a_med.jpeg)
811
Snedklaffsekretär, mahogny, antagligen England, George III,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Parti uniformsknappar mm,_4897a_8d892b5daffbd3f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4897-itemimages/4897a_8d892b5daffbd3f_med.jpeg)
812
Parti uniformsknappar mm,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Klotlampa, krom med vit glaskupa, funkis, 1930-tal,_4898a_8d892b5efd8d362_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4898-itemimages/4898a_8d892b5efd8d362_med.jpeg)
813
Klotlampa, krom med vit glaskupa, funkis, 1930-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Parti leksaker, trä, Bröderna Ivarsson i Osby (BRIO),_4899a_8d892b5ffcfc366_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4899-itemimages/4899a_8d892b5ffcfc366_med.jpeg)
814
Parti leksaker, trä, Bröderna Ivarsson i Osby (BRIO),
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Sørensen, Søren, olja, gumma vid landsväg,_4900a_8d892b60ab21e2a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4900-itemimages/4900a_8d892b60ab21e2a_med.jpeg)
815
Sørensen, Søren, olja, gumma vid landsväg,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Docka med porslinshuvud och textilkropp, 1800-talets 2 hälft, _4901a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4901-itemimages/4901a_med.jpeg)
816
Docka med porslinshuvud och textilkropp, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.