12 Ryskt kejserligt saltkar med lock, Nikolaus I, förgyllt silver, Ryssland, empire, 1800-talets 1 hälft, stansad dekor av snäckor och palmetter, lock och cuppa med genombruten dekor,

4932a_med.jpeg
  • 4932a_sm.jpeg
  • 4932b_sm.jpeg
  • 4932c_sm.jpeg
  • 4932d_sm.jpeg
  • 4932e_sm.jpeg
  • 4932f_sm.jpeg
  • 4932g_sm.jpeg

lock märkt nr 10, fot märkt nr 20 - 31 z(olotnik?), gravyr under foten ”Hennes Majestäts Tsaritsans 1837” möjligen framställd som ersättning för servis som förstörts vid branden i Vinterpalatset samma år, stämplad antagligen Jakob Wiberg Moskva 1837, kontrollörstämpel för Nikolai Dubrovin, h 12 cm, total vikt 180 gram, lockknopp saknas

Värdering6 000 - 8 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)50 SEK