Laddar...

Julauktion

Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.


Visning:


Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45


Observera att regler och tidpunkter kan komma att ändra om de allmänna riktlinjer förändras

Julauktion
Avslutad
Matknivar, 11 + 3 st, silver med silverblad, Ryssland, 1800-tal respektive sekelskiftet 1900,_4930a_lg.jpeg
10
Matknivar, 11 + 3 st, silver med silverblad, Ryssland, 1800-tal respektive sekelskiftet 1900,
Slutpris1 800 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Kåsa, så kallad kovsh, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900, _4931a_lg.jpeg
11
Kåsa, så kallad kovsh, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Ryskt kejserligt saltkar med lock, Nikolaus I, förgyllt silver, Ryssland, empire, 1800-talets 1 hälft, stansad dekor av snäckor och palmetter, lock och cuppa med genombruten dekor,_4932a_lg.jpeg
12
Ryskt kejserligt saltkar med lock, Nikolaus I, förgyllt silver, Ryssland, empire, 1800-talets 1 hälft, stansad dekor av snäckor och palmetter, lock och cuppa med genombruten dekor,
Slutpris5 500 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Trancherbestick, 1 par, silver med stålblad, Ryssland, 1800-tal, _4933a_lg.jpeg
13
Trancherbestick, 1 par, silver med stålblad, Ryssland, 1800-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Ragoutsked, silver, Ryssland, nyrokoko, 1800-talets mitt, Olgaliknande modell, _4934a_lg.jpeg
14
Ragoutsked, silver, Ryssland, nyrokoko, 1800-talets mitt, Olgaliknande modell,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Ragoutsked, silver, Tyskland 1800-talets 1 hälft, _4935a_lg.jpeg
15
Ragoutsked, silver, Tyskland 1800-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bricka, silver, slät modell med präglad växtranka på brättet, vikt 595 gram, _4950a_8d8985c62ea9f82_lg.jpeg
30
Bricka, silver, slät modell med präglad växtranka på brättet, vikt 595 gram,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Theskedar 12 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, , total vikt 195 gr, _4959a_lg.jpeg
39
Theskedar 12 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, , total vikt 195 gr,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Halskedja, 18 karat vitguld, Balestra Italien, vikt 5 gram_4971a_lg.jpeg
51
Halskedja, 18 karat vitguld, Balestra Italien, vikt 5 gram
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Örhänge, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,15 carat,_4972a_lg.jpeg
52
Örhänge, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,15 carat,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 3 briljantslipade diamanter om 0,2 carat enligt gravyr, _4973a_lg.jpeg
53
Ring, 18 karat vitguld med 3 briljantslipade diamanter om 0,2 carat enligt gravyr,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 1 gammalslipad diamant om 1,68 (!) carat enligt gravyr, _4974a_lg.jpeg
54
Ring, 18 karat vitguld med 1 gammalslipad diamant om 1,68 (!) carat enligt gravyr,
Slutpris24 000 SEK
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Avslutad
Ring, 14 karat rödguld med facettslipad, röd sten, dekor av kinesiska drakar,_4975a_lg.jpeg
55
Ring, 14 karat rödguld med facettslipad, röd sten, dekor av kinesiska drakar,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Siersbøl, Hermann, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver med 7 cabochonslipade ametister, _4986a_lg.jpeg
66
Siersbøl, Hermann, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver med 7 cabochonslipade ametister,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Strösked, silver, variant av gammalfransk modell, stämplad Michael Olof Barkman Varberg 1847,_5008a_lg.jpeg
88
Strösked, silver, variant av gammalfransk modell, stämplad Michael Olof Barkman Varberg 1847,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 100$ Bermuda 1975, vikt 7.03 gram 900/1000 rödguld, _5016a_lg.jpeg
96
Guldmynt, 100$ Bermuda 1975, vikt 7.03 gram 900/1000 rödguld,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Bricka, sockerskål samt gräddkanna, 925/1000 silver, total vikt 580 gram._5017a_lg.jpeg
97
Bricka, sockerskål samt gräddkanna, 925/1000 silver, total vikt 580 gram.
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Armring, 18 karat rödguld, vikt 19,5 gram._5021a_8d89c5272610d61_lg.jpeg
101
Armring, 18 karat rödguld, vikt 19,5 gram.
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Avslutad
Armring, 18 karat rödguld, vikt 22,5 gram. _5022a_8d89c528ff88db7_lg.jpeg
102
Armring, 18 karat rödguld, vikt 22,5 gram.
Slutpris6 500 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Armring, 18 karat rödguld, vikt 24 gram._5023a_8d89c52aef749ce_lg.jpeg
103
Armring, 18 karat rödguld, vikt 24 gram.
Slutpris7 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Guldtacka, 1 gram 999/1000 rödguld_5024a_8d89c52c1eb459a_lg.jpeg
104
Guldtacka, 1 gram 999/1000 rödguld
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Guldtacka, 5 gram 999/1000 rödguld, _5025a_8d89c52d3a34962_lg.jpeg
105
Guldtacka, 5 gram 999/1000 rödguld,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, halslänk, sterlingsilver, _5026a_8d89dbdbda4addf_lg.jpeg
106
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, halslänk, sterlingsilver,
Slutpris11 000 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat, _5029a_lg.jpeg
109
Ring, 18 karat rödguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat,
Slutpris4 400 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, _5031a_8d89c582d74e38a_lg.jpeg
111
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, _5032a_8d89c584533d202_lg.jpeg
112
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti silvermynt, 18 st tvåkronor, Danmark, 18-1900-tal, _5033a_8d89c585ea1b395_lg.jpeg
113
Parti silvermynt, 18 st tvåkronor, Danmark, 18-1900-tal,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Bordspingla, delvis förgyllt silver, 1700-tal, _5048a_lg.jpeg
128
Bordspingla, delvis förgyllt silver, 1700-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Örhängen, 1 par, 18 karat vitguld, _5054a_lg.jpeg
134
Örhängen, 1 par, 18 karat vitguld,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Borstar med silvermontage, 2 st, total silvervikt cirka 400 gram,_5065a_lg.jpeg
145
Borstar med silvermontage, 2 st, total silvervikt cirka 400 gram,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Elgin, puderdosa, sterlingsilver, totalvikt 155 gram, _5069a_lg.jpeg
149
Okänd designer för Elgin, puderdosa, sterlingsilver, totalvikt 155 gram,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaffeservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, 1900-tal, _5086a_lg.jpeg
166
Kaffeservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, 1900-tal,
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, armlänk, sterlingsilver, dekor av stavar, _5131a_8d89dbe9999a894_lg.jpeg
211
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, armlänk, sterlingsilver, dekor av stavar,
Slutpris6 500 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, _5132a_8d89dc727488d0f_lg.jpeg
212
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, _5133a_8d89dc760066744_lg.jpeg
213
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, _5134a_8d89dc78987c971_lg.jpeg
214
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matsked, silver, gammalsvensk modell, gustaviansk,_5135a_8d89dc7a0736ebb_lg.jpeg
215
Matsked, silver, gammalsvensk modell, gustaviansk,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dosor, 2 st, silver, total vikt 175 gram,_5136a_8d89dc7b7d68296_lg.jpeg
216
Dosor, 2 st, silver, total vikt 175 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Underlägg/coasters, 6 st, silver, Persien, 1900-talets 1 hälft, punsad arabeskdekor,_5144a_lg.jpeg
224
Underlägg/coasters, 6 st, silver, Persien, 1900-talets 1 hälft, punsad arabeskdekor,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Osthyvel samt kakspade, silver med rostfria blad, gammaldansk modell (dobbeltriflet),_5145a_8d89dc7ccda13c3_lg.jpeg
225
Osthyvel samt kakspade, silver med rostfria blad, gammaldansk modell (dobbeltriflet),
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matbestick, 15 delar, silver, Haga, total vikt 720 gram_5146a_8d89de325bb88fc_lg.jpeg
226
Matbestick, 15 delar, silver, Haga, total vikt 720 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Parti skedar mm, silver, total vikt 910 gram,_5147a_8d89de35470f360_lg.jpeg
227
Parti skedar mm, silver, total vikt 910 gram,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Parti silver, total vikt 430 gram,_5148a_8d89de3805d49d5_lg.jpeg
228
Parti silver, total vikt 430 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
4 delar silver, total vikt 270 gram,_5149a_8d89de36cb55c61_lg.jpeg
229
4 delar silver, total vikt 270 gram,
Slutpris450 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Konfektskålar, 1 par, 800/1000 silver, Hovjuvelerare Gebrüder Friedländer Berlin, 1900-talets början, _5296a_8d8a0ec51e92ef6_lg.jpeg
376
Konfektskålar, 1 par, 800/1000 silver, Hovjuvelerare Gebrüder Friedländer Berlin, 1900-talets början,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti silver, 18-1900-tal, total vikt 185 gram,_5335a_8d8a10f9b510e65_lg.jpeg
415
Parti silver, 18-1900-tal, total vikt 185 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Silvermynt, 14 st, 2-kronor, total vikt 168 gram 800/1000 silver, _5464a_8d8a271b32dcc2f_lg.jpeg
544
Silvermynt, 14 st, 2-kronor, total vikt 168 gram 800/1000 silver,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Silvermynt, 20 st 1-kronor, total vikt 120 gram 800/1000 silver,_5465a_8d8a271bfd4b44c_lg.jpeg
545
Silvermynt, 20 st 1-kronor, total vikt 120 gram 800/1000 silver,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.