Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.

Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45

Rüdinger, Albert, olja, dansk fjordparti,_5102a_8d89d23fc386b0e_lg.jpeg
Rüdinger, Albert, olja, dansk fjordparti,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, landskap med bro,_5103a_8d89d24100ff90f_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-tal, landskap med bro,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bo, Lars, etsning, "Kaellingedigte 10",_5104a_8d89d23b13ffd2c_lg.jpeg
Bo, Lars, etsning, "Kaellingedigte 10",
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Robson, Michael, etsningar, 6 st + 1, skulpturer från Beverly Minster, _5106a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Sköld, Erik, olja, landskap, _5165a_8d89de123078268_lg.jpeg
Sköld, Erik, olja, landskap,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Jonson, Sven, färglito, 'Nattbild' _5166a_8d89de1161220f3_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, 'Nattbild'
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, _5167a_8d89ddda876e07d_lg.jpeg
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Erixson, Sven Xet, färglitografi,_5168a_8d89dddcef23520_lg.jpeg
Erixson, Sven Xet, färglitografi,
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Brusewitz, Björn, etsning, _5170a_8d89de313c54e74_lg.jpeg
Brusewitz, Björn, etsning,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Knudes, Vibeke, tillskriven, olja på  relief, 2 st, kompositioner,_5189a_8d8a02c6d308aef_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, miniatyrer, 3 st, 1900-talets 1 hälft, _5194a_8d8a02b1ccd5042_lg.jpeg
Okänd konstnär, miniatyrer, 3 st, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Emanuel, Frank Lewis, blandteknik, Hamnen i La Rochelle,_5205a_lg.jpeg
Emanuel, Frank Lewis, blandteknik, Hamnen i La Rochelle,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Hougaard, Henning, olja, gräsandspar i vinter, _5206a_lg.jpeg
Hougaard, Henning, olja, gräsandspar i vinter,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lindén, Ragnhild, färglito, "Sveriges Bästa Bord", signerad EA med dedikation,_5207a_lg.jpeg
Lindén, Ragnhild, färglito, "Sveriges Bästa Bord", signerad EA med dedikation,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Månsson, Mats, färglito, "Chanterell", signerad och numrerad 82/175,  _5208a_lg.jpeg
Månsson, Mats, färglito, "Chanterell", signerad och numrerad 82/175,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Månsson, Mats, färglito, "Chanterell", signerad och numrerad 81/175,_5209a_lg.jpeg
Månsson, Mats, färglito, "Chanterell", signerad och numrerad 81/175,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jönsson, Barbro, olja, Sommartids entré, _5220a_lg.jpeg
Jönsson, Barbro, olja, Sommartids entré,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Persson, Ove, olja, "Bönemöte",_5222a_8d8a03d4922ca8a_lg.jpeg
Persson, Ove, olja, "Bönemöte",
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Olson, Erik, färglito, Brev från en surrealist, _5223a_8d8a03d58ea6f0a_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, Brev från en surrealist,
Slutpris200 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd konstnär, olja, italiensk kvinna, _5226a_8d8a042fc6f3d35_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, italiensk kvinna,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Broge, Alfred, olja, landskap, _5227a_8d8a04309c1aeaf_lg.jpeg
Broge, Alfred, olja, landskap,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Reklamfotografier, 3 st, 1900-talets 2 hälft, Helan och Halvan, _5231a_8d8a04327f11823_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Reklamfotografier,  3 st, 1950-tal, "Tender Trap"_5232a_8d8a0433d6b9db4_lg.jpeg
Reklamfotografier, 3 st, 1950-tal, "Tender Trap"
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Söeborg, Axel, olja, "Vinter Småland", _5237a_8d8a049461a42cf_lg.jpeg
Söeborg, Axel, olja, "Vinter Småland",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd finsk (?) konstnär, skrin, bemålat trä, bemålad dekor av växter, insekter mm, _5253a_8d8a058cca242ad_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Marott, Christel, litografi och offset, stående flicka, _5261a_8d8a058fe915de4_lg.jpeg
Marott, Christel, litografi och offset, stående flicka,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Elvgren, Gil, efter honom, offset, 1950-tal, "Fascination"_5264a_8d8a057b95ceae2_lg.jpeg
Elvgren, Gil, efter honom, offset, 1950-tal, "Fascination"
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Darcis, Louis efter Vernet, Carle (egentligen Antoine Charles Horace), kopparstick, 2 st, handkolorerade, _5268a_8d8a05a7f21f081_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Haas, Johan Jacob efter Lorentzen, Christian August, akvatinter och linjeetningar, 1 par, Paradis Bakken respektive Stubbe Lian,_5269a_8d8a05a96205a8a_lg.jpeg
Haas, Johan Jacob efter Lorentzen, Christian August, akvatinter och linjeetningar, 1 par, Paradis Bakken respektive Stubbe Lian,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vivares, Francois efter Dughet Gaspard (Gaspard Poussin), kopparstick 1 par, landskap, _5270a_8d8a05a600e71eb_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sidentryck, 2 st, sekelskiftet 1900, romanticerande scener, _5280a_8d8a0decc825647_lg.jpeg
Sidentryck, 2 st, sekelskiftet 1900, romanticerande scener,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, utsikt från Skeppsholmsbron mot Söder med Katarina Kyrka i fonden,_5308a_8d8a0f923668fe2_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, utsikt från Skeppsholmsbron mot Söder med Katarina Kyrka i fonden,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd konstnär, olja, interiör med herrar i renässansdräkt, _5334a_8d8a10e3c223c76_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, interiör med herrar i renässansdräkt,
Slutpris450 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Bonfanti, Arturo, färgserigrafi, komposition, _5356a_8d8a1242e4c2c53_lg.jpeg
Bonfanti, Arturo, färgserigrafi, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ljunggren, Reinhold, färglito, stilleben med flöten och vette, _5357a_8d8a1255e85a52c_lg.jpeg
Ljunggren, Reinhold, färglito, stilleben med flöten och vette,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Arnesen, Frank, relief, blästrat och bemålat trä, figurkomposition, signerad och daterad 1974_5361a_8d8a1b10112ddf1_lg.jpeg
Arnesen, Frank, relief, blästrat och bemålat trä, figurkomposition, signerad och daterad 1974
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 500 SEK
Sandström, Carl olja, allmogeinteriör, _5390a_8d8a1dc7a7fcdae_lg.jpeg
Sandström, Carl olja, allmogeinteriör,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Van Borselen, Jan Willem, efter honom, oljetryck, bemålat, 1800-tal, vedplockare i skog, _5391a_8d8a1dca6ad7e16_lg.jpeg
Van Borselen, Jan Willem, efter honom, oljetryck, bemålat, 1800-tal, vedplockare i skog,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljungberg, Sven, färglito, Ljungbymotiv,_5392a_8d8a1d0c83993ad_lg.jpeg
Ljungberg, Sven, färglito, Ljungbymotiv,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Due, Christian, etsning, "Franz Joseph Kai, Wien"_5393a_8d8a1d0d60cc1dc_lg.jpeg
Due, Christian, etsning, "Franz Joseph Kai, Wien"
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fagerström, Hans, färglito, Fågelholmen Steninge, _5415a_8d8a1dbb2b96217_lg.jpeg
Fagerström, Hans, färglito, Fågelholmen Steninge,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Vikbladh, Bo, färglito, "Torso"_5416a_8d8a1dc4979c60e_lg.jpeg
Vikbladh, Bo, färglito, "Torso"
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Qvarsebo, Michael, färgserigrafi, Torso, _5417a_8d8a1dc59dc97a3_lg.jpeg
Qvarsebo, Michael, färgserigrafi, Torso,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Qvarsebo, Mikael, färgetsning, komposition med siffror,_5418a_8d8a1dc685639ba_lg.jpeg
Qvarsebo, Mikael, färgetsning, komposition med siffror,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Wennerwald, Emil, olja, hus i blommande fruktträdgård, _5422a_8d8a1e2441cd0da_lg.jpeg
Wennerwald, Emil, olja, hus i blommande fruktträdgård,
Slutpris5 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd konstnär, gouache, danskt ångfartyg,_5425a_8d8a1e139e05e5f_lg.jpeg
Okänd konstnär, gouache, danskt ångfartyg,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Korlind, Einar Nielsen, olja, kustlandskap, Bornholm, _5426a_8d8a1e147fc4c44_lg.jpeg
Korlind, Einar Nielsen, olja, kustlandskap, Bornholm,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Tunebo, Lars, blandteknik, Hjärter Dam och Kung, signerad och daterad 2001,_5429a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK