Laddar...

Julauktion

Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.


Visning:


Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45


Observera att regler och tidpunkter kan komma att ändra om de allmänna riktlinjer förändras

Julauktion
Avslutad
d'Anty, Henry, olja, folkliv i Bretagne, _4921a_8d8985c2f638c9c_lg.jpeg
1
d'Anty, Henry, olja, folkliv i Bretagne,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, olja, "Visionärt porträtt", _4936a_lg.jpeg
16
Qvarsebo, Mikael, olja, "Visionärt porträtt",
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jirlow, Lennart, färglito, kock med fasaner,_4939a_lg.jpeg
19
Jirlow, Lennart, färglito, kock med fasaner,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Jirlow, Lennart, färglito, Parisrestaurant,_4940a_lg.jpeg
20
Jirlow, Lennart, färglito, Parisrestaurant,
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Jirlow, Lennart, färglito, Bistro,_4941a_lg.jpeg
21
Jirlow, Lennart, färglito, Bistro,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Jirlow, Lennart, färglito, Kyparen, _4942a_lg.jpeg
22
Jirlow, Lennart, färglito, Kyparen,
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Jirlow, Lennart, färglito, "Vännerna kring trädgårdsbordet", _4943a_lg.jpeg
23
Jirlow, Lennart, färglito, "Vännerna kring trädgårdsbordet",
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, Leda och svanen,_4945a_lg.jpeg
25
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, Leda och svanen,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Nilsson, KG (Karl Gustaf), färgserigrafi, "Timglasen",_4947a_lg.jpeg
27
Nilsson, KG (Karl Gustaf), färgserigrafi, "Timglasen",
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, Jungfrun, ur mappen 'Aniara', _4949a_lg.jpeg
29
Jonson, Sven, färglito, Jungfrun, ur mappen 'Aniara',
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Richarde, Ludvig, olja, "Efter regnbyn",_4968a_8d898675b153cce_lg.jpeg
48
Richarde, Ludvig, olja, "Efter regnbyn",
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
LeBlanc Stewart, Julius, efter honom, giclée(?)tryck, "On the yacht Namouna, Venice" _4976a_8d89ac135c0ce22_lg.jpeg
56
LeBlanc Stewart, Julius, efter honom, giclée(?)tryck, "On the yacht Namouna, Venice"
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen, _4983a_8d89ac54577d02c_lg.jpeg
63
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen,
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Bridgewater, Henry Scott efter Phelps, William, mezzotint, porträtt av Miss Eliza H Phelps,_4992a_lg.jpeg
72
Bridgewater, Henry Scott efter Phelps, William, mezzotint, porträtt av Miss Eliza H Phelps,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Eitel, Jacques, olja, Jardin des Doms, Avignon, _5000a_lg.jpeg
80
Eitel, Jacques, olja, Jardin des Doms, Avignon,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Olsson, Axel, olja, Vångaberget - Åskmoln över rapsfält, _5001a_lg.jpeg
81
Olsson, Axel, olja, Vångaberget - Åskmoln över rapsfält,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd japansk konstnär, olja, "Kamikochi, looking Mount Hodaka through Taisho Lake, Japan",_5002a_lg.jpeg
82
Okänd japansk konstnär, olja, "Kamikochi, looking Mount Hodaka through Taisho Lake, Japan",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, färglito, Le Centaur (Kentauren) 1983, _5006a_lg.jpeg
86
Dalí, Salvador, färglito, Le Centaur (Kentauren) 1983,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, färglito, Le Cheval de la Mort (Horse of Death) 1983, tryckt signatur,_5007a_lg.jpeg
87
Dalí, Salvador, färglito, Le Cheval de la Mort (Horse of Death) 1983, tryckt signatur,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Johansson, Nils, olja, Höstlandskap, _5027a_8d89c530cf0cf7f_lg.jpeg
107
Johansson, Nils, olja, Höstlandskap,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Johansson, Nils, olja, komposition,_5028a_8d89c53206222bc_lg.jpeg
108
Johansson, Nils, olja, komposition,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hardaga, Tarik, olja, komposition med hänkelvas, _5039a_lg.jpeg
119
Hardaga, Tarik, olja, komposition med hänkelvas,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Zwick, Lis, färglito, "Et drömspil", signerad, daterad 1987 och numrerad 62/100, _5040a_lg.jpeg
120
Zwick, Lis, färglito, "Et drömspil", signerad, daterad 1987 och numrerad 62/100,
Slutpris150 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Normann, Knut, olja, Visby ringmur, _5042a_lg.jpeg
122
Normann, Knut, olja, Visby ringmur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977, _5043a_lg.jpeg
123
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977, _5044a_lg.jpeg
124
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977, _5045a_lg.jpeg
125
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977, _5046a_lg.jpeg
126
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977, _5047a_lg.jpeg
127
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Paulsen, Sophus, tillskriven, olja, fiskare lagar nät,_5071a_8d89d19cfde0fe0_lg.jpeg
151
Paulsen, Sophus, tillskriven, olja, fiskare lagar nät,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Alechinsky, Pierre & Dotremont, Christian, färglito, "Abstrates" 1963,_5072a_8d89d1769ffde7c_lg.jpeg
152
Alechinsky, Pierre & Dotremont, Christian, färglito, "Abstrates" 1963,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Jerndorff, Poul, 1900-talets början, olja, hus i trädgård,_5073a_8d89d2260a48ef5_lg.jpeg
153
Jerndorff, Poul, 1900-talets början, olja, hus i trädgård,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jerndorff. Poul, olja, insjölandskap,_5074a_8d89d1a13eb88b1_lg.jpeg
154
Jerndorff. Poul, olja, insjölandskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jerndorff, Poul, olja, motiv från Italien,_5075a_8d89d1a32d88c64_lg.jpeg
155
Jerndorff, Poul, olja, motiv från Italien,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jerndorff, Poul, olja, skymningslandskap,_5076a_8d89d1a527ba0d0_lg.jpeg
156
Jerndorff, Poul, olja, skymningslandskap,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hammerich, Magdalene, olja, gryningslandskap, _5077a_8d89d189ecbd109_lg.jpeg
157
Hammerich, Magdalene, olja, gryningslandskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, blandteknik, stilleben med järnek,_5078a_8d89d187cbd9441_lg.jpeg
158
Okänd dansk konstnär, blandteknik, stilleben med järnek,
Slutpris1 700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1800-tal, olja, hus i landskap, _5079a_8d89d17d96a0a29_lg.jpeg
159
Okänd dansk konstnär, 1800-tal, olja, hus i landskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nyrop, Börge, olja, skogsdunge,_5080a_8d89d174eedb103_lg.jpeg
160
Nyrop, Börge, olja, skogsdunge,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Malmeström, Akke Hugh, olja, Midsommarafton i Gesunda,_5081a_lg.jpeg
161
Malmeström, Akke Hugh, olja, Midsommarafton i Gesunda,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Malmeström, Akke Hugh, olja, Kvinnor på åkern, Siljansnäs,_5082a_lg.jpeg
162
Malmeström, Akke Hugh, olja, Kvinnor på åkern, Siljansnäs,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Altzar, Anders, olja, tvätterskor vid Siljan,_5083a_lg.jpeg
163
Altzar, Anders, olja, tvätterskor vid Siljan,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Pettersson, Gunnar, akvarell, tornfalk och bofink,_5084a_lg.jpeg
164
Pettersson, Gunnar, akvarell, tornfalk och bofink,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Pettersson, Gunnar, akvarell, Nidingens fyrplats,_5085a_lg.jpeg
165
Pettersson, Gunnar, akvarell, Nidingens fyrplats,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, blomstermarknad på Grand Place, Bruxelles, _5091a_8d89d16b1a5cf76_lg.jpeg
171
Okänd konstnär, olja, blomstermarknad på Grand Place, Bruxelles,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Niss, Thorvald, olja, kvinna på bakgård, _5092a_8d89d222271e309_lg.jpeg
172
Niss, Thorvald, olja, kvinna på bakgård,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Nielsen, Heinrich, olja, landskap från Husum,_5093a_8d89d1a73236966_lg.jpeg
173
Nielsen, Heinrich, olja, landskap från Husum,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kopparstick, De Stad Nymegen (Nijmegen) 1740, ur Thomas Salmon /Isaak Tirion - Hedendaagsche historie of tegenwoordige staat van allen volkeren, synlig pappersstorlek 16,5 x 42,5 cm_5096a_lg.jpeg
176
Kopparstick, De Stad Nymegen (Nijmegen) 1740, ur Thomas Salmon /Isaak Tirion - Hedendaagsche historie of tegenwoordige staat van allen volkeren, synlig pappersstorlek 16,5 x 42,5 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.