Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.

Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45

Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, sido/satsbord, 1 par, teak, _4926a_8d8985c74ce93f5_lg.jpeg
Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, sido/satsbord, 1 par, teak,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Gam, Stine & Fratesi, Enrico (GamFratesi) för Gubi, stol, förgylld metall med grå plyschklädsel, "Beetle",_4946a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Himmelssäng, lackerat och bronserat trä, senempire, 1800-talets mitt, _4958a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Byrå, valnöt med intarsia och mässingsbeslag, rödbrokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets början,_4960a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Sekretär, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, tvådelad, _4961a_lg.jpeg
Sekretär, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, tvådelad,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Toilettebord med klaffar, valnöt med intarsia, Louis XV-stil, sekelskiftet 1900, dekor av blommor mm, förgyllda bronsbeslag,_4969a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Vippbord, alrotsfanerad skiva på tredelad fot, Mälardalen, sekelskiftet 1800, _4977a_8d89ac0f83d5b00_lg.jpeg
Vippbord, alrotsfanerad skiva på tredelad fot, Mälardalen, sekelskiftet 1800,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd dansk möbeldesigner, 1950-60-tal, väggskåp, palisander med rottingklädd skjutdörr och spegel,_4981a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Wegner, Hans J för Getama, armstolar, 1 par, ek med röd ylleklädsel,_4982a_lg.jpeg
Wegner, Hans J för Getama, armstolar, 1 par, ek med röd ylleklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Piedestaler/blomsterbord, 2 st, böjträ och bonad bok, Thonet, sekelskiftet 1900,_4993a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Meny(?)ställ, skuren valnöt, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av akantus mm,_4994a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avlastningsbord, svarvat och svartlackerat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, skiva med målad blomdekor, _4997a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Schöblom, Svante för Overman, snurrstol, gultonad, transparent plast på metallunderrede,_5004a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Thygesen, Rud & Sörensen, Johnny för Magnus Olesen, armstol, böjträ med laminatsits, modell 8002,_5005a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Salongsbord, mahogny och rot, senempire, 1800-talets mitt, _5030a_lg.jpeg
Salongsbord, mahogny och rot, senempire, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Rooth, Nils för Hagafors Möbelfabrik, matbod med 1 tilläggsskiva, teak och bok, Atle 292 omkring 1960._5035a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, teak, _5050a_lg.jpeg
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, teak,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Okänd designer för Ulferts, Tibro, soffbord, palisander, 1960-tal, _5051a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Salongsstol, bonad björk med djuphäftad plyschklädsel, oscariansk, 1800-talets slut_5089a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Mekanisk stol, svarvat och svärtat trä med gul plyschklädsel och flätade fransar, Hermann Böhme, Riesbach, Zürich, 1800-talets slut,_5090a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Fåtölj, helstoppad, djuphäftad plyschklädsel, oscariansk, _5097a_lg.jpeg
Fåtölj, helstoppad, djuphäftad plyschklädsel, oscariansk,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, skåp, teak, _5137a_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, skåp, teak,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Kungliga Hovleverantören Lysberg & Hansen, Köpenhamn, soffbord, palisander, _5138a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Hundevad, Poul, bokhylla, teak, _5139a_lg.jpeg
Hundevad, Poul, bokhylla, teak,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Hundevad, Poul, bokhyllor, 2 st, ek, _5140a_lg.jpeg
Hundevad, Poul, bokhyllor, 2 st, ek,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Thams, Georg för Vejen Polstermøbelfabrik, soffa, 3-sits, _5141a_lg.jpeg
Thams, Georg för Vejen Polstermøbelfabrik, soffa, 3-sits,
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Thams, Georg för Vejen Polstermøbelfabrik, soffa, 2-sits, _5142a_lg.jpeg
Thams, Georg för Vejen Polstermøbelfabrik, soffa, 2-sits,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, nattygsbord, teak och palisander,_5150a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Buffet, bonat trä med mässingsbeslag, barockstil, 1900-talets 1 hälft, _5151a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Hansen, Severin för Haslev/Royal Copenhagen, soffbord, palisander med Tenerakakel, _5152a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Canapé, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _5171a_8d8a01a0bd5457a_lg.jpeg
Canapé, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer för Interstil, pall, svartlackerad aluminium, "Martina", _5174a_8d8a01bdaaf0a16_lg.jpeg
Okänd designer för Interstil, pall, svartlackerad aluminium, "Martina",
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Malmsten, Carl, slagbord, teak och bok, Vapensmeden, _5221a_8d8a03d284e1e3b_lg.jpeg
Malmsten, Carl, slagbord, teak och bok, Vapensmeden,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, fällstolar, 4 st, _5225a_8d8a042ec1ab6fe_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, fällstolar, 4 st,
Slutpris200 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, sannolikt Stockholmsarbeten 1770-80-tal, rund rygg med humlekvist, _5246a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, bok, trebent med skålad sits, _5271a_8d8a0df7be20782_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, bok, trebent med skålad sits, _5272a_8d8a0df8b26b805_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, bok, trebent med skålad sits, _5273a_8d8a0df9bd9680f_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, bok, trebent med skålad sits, _5274a_8d8a0dfaf40379a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, delvis rödmålad bok, trebent med skålad sits, _5275a_8d8a0dfc24e6bdd_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, delvis rödmålad bok, trebent med skålad sits,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, bok, trebent med skålad sits, _5276a_8d8a0e081f4f0d1_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, bok, trebent med skålad sits, _5277a_8d8a0e094681d94_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, bok, trebent med skålad sits, _5278a_8d8a0e06c975fa6_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, rödmålad bok, trebent med skålad sits, _5279a_8d8a0e04fff8ddd_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, rödmålad bok, trebent med skålad sits,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, teak och lackerad metall, Grand Prix, modell 3130,_5281a_8d8a0deb9b7bf73_lg.jpeg
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, teak och lackerad metall, Grand Prix, modell 3130,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, teak och plastöverdragen metall, T-stol (Hammer Chair), modell 3103,_5282a_8d8a0ea0ef062ee_lg.jpeg
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, teak och plastöverdragen metall, T-stol (Hammer Chair), modell 3103,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Mogensen, Børge för Søborg Møbelfabrik, vägghängt nattygsbord, teak, 1960-tal, _5320a_8d8a10cc810e643_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Fåtöljer, 1 par, skuren valnöt, 1900-talets början,_5321a_lg.jpeg
Fåtöljer, 1 par, skuren valnöt, 1900-talets början,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK