Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.

Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45

Tomte med pipa, glaserad keramik, antagligen Gräfenroda, _4937a_lg.jpeg
Tomte med pipa, glaserad keramik, antagligen Gräfenroda,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Tomte med dragspel, glaserad keramik, antagligen Heissner,_4938a_lg.jpeg
Tomte med dragspel, glaserad keramik, antagligen Heissner,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Kandelaber till 5 ljus, mässing, empirestil, 1900-talets början, _4948a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,_4954a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Modellbil, plåt, Schuco Examico 4001, 1900-talets mitt, 4-växlad fjädermotor med handbroms och rattstyrning, _4956a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Modellbil, plåt, Schuco Examico 4001, 1900-talets mitt, 4-växlad fjädermotor med handbroms och rattstyrning, _4957a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Sparbössa, plast, Muminpappa, Göteborgs Bank (senast 1968)_4967a_lg.jpeg
Sparbössa, plast, Muminpappa, Göteborgs Bank (senast 1968)
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Trampbil, lackerad plåt, Mercedes, Giordani, Bologna omkring 1960, _4979a_lg.jpeg
Trampbil, lackerad plåt, Mercedes, Giordani, Bologna omkring 1960,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Samovar, koppar, så kallad themaskine, Danmark, senempire, 1800-talets mitt, _4980a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ljusstake, tenn, empiretyp, 1800-talets 2 hälft,_4984a_8d89ac55d0d3db1_lg.jpeg
Ljusstake, tenn, empiretyp, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Leksaksbil, litograferad plåt, 1940-50-tal, Schuco Elektro-Ingenico 5311, medföljer styrenhet, vägmärken mm,_4989a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Piedestaler/blomsterbord, 2 st, böjträ och bonad bok, Thonet, sekelskiftet 1900,_4993a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Meny(?)ställ, skuren valnöt, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av akantus mm,_4994a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Polaroidkamera, modell 800 "The (800",  tillverkad 1957–1962,_4996a_lg.jpeg
Polaroidkamera, modell 800 "The (800", tillverkad 1957–1962,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft, _4998a_lg.jpeg
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
TV Bang & Olofsen, Beovision MS 6000,_4999a_lg.jpeg
TV Bang & Olofsen, Beovision MS 6000,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Presentationsbricka, nysilver, 1900-talets mitt,_5009a_lg.jpeg
Presentationsbricka, nysilver, 1900-talets mitt,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kaminur, svart marmor, art-déco, 1920-tal,_5010a_lg.jpeg
Kaminur, svart marmor, art-déco, 1920-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ekman, Birger för Mjölby Intarsia, väggplatta med intarsiadekor,_5018a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Leksaksbil, gjutjärn med gummihjul, AB Skoglund & Olson Gefle, modell No 105,_5019a_lg.jpeg
Leksaksbil, gjutjärn med gummihjul, AB Skoglund & Olson Gefle, modell No 105,
Slutpris4 400 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Sommelieröppnare, 72 st, Le Cordon Bleu_5036a_8d8a34c055102b0_lg.jpeg
Sommelieröppnare, 72 st, Le Cordon Bleu
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Parti julpyssel, Craft Crazy, 60 st, _5037a_8d8a34beba34635_lg.jpeg
Parti julpyssel, Craft Crazy, 60 st,
Slutpris200 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Parti julpyssel, Craft Crazy, 55 st, _5053a_8d8a34bd95f9455_lg.jpeg
Parti julpyssel, Craft Crazy, 55 st,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Vatten/vinbehållare, tenn med trädetaljer, empirestil, sekelskiftet 1900, _5059a_lg.jpeg
Vatten/vinbehållare, tenn med trädetaljer, empirestil, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kallskålskål, tenn, bukig med 2 uppsvängda hänklar, _5060a_lg.jpeg
Kallskålskål, tenn, bukig med 2 uppsvängda hänklar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bordsfotogenlampfot, glas med mässingsbeslag, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,_5063a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Robinson, Martin, egen studio London, julgran i kruka, mossa, pärlor mm,_5066a_8d89c5c5a219ec0_lg.jpeg
Robinson, Martin, egen studio London, julgran i kruka, mossa, pärlor mm,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Elektriska luftrenare, 1 par Inov8 Science AD,_5067a_8d89c5c77460eb8_lg.jpeg
Elektriska luftrenare, 1 par Inov8 Science AD,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Elektronisk luftfuktare,_5068a_8d89c5c89ec0500_lg.jpeg
Elektronisk luftfuktare,
Slutpris350 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,_5070a_lg.jpeg
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Mekanisk stol, svarvat och svärtat trä med gul plyschklädsel och flätade fransar, Hermann Böhme, Riesbach, Zürich, 1800-talets slut,_5090a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, bricka, vitlackerad plåt,_5098a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, bricka, vitlackerad plåt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Parti frimurareföremål; förkläde, tjänstgöringstecken, halstecken samt stadgebok, _5105a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup/Kastrup Glasværk, pendel, vitopak glasmassa, "Life" design 1964, _5113a_8d89d2815cfe8fc_lg.jpeg
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup/Kastrup Glasværk, pendel, vitopak glasmassa, "Life" design 1964,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer för IKEA, picnicset, vit plast, _5117a_lg.jpeg
Okänd designer för IKEA, picnicset, vit plast,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bordsur med slag, mahogny, Danmark, Louis XVI, sekelskiftet 1800, _5119a_lg.jpeg
Bordsur med slag, mahogny, Danmark, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Grötskål med lock, tenn, bukigt med ledade hänklar, 1800-talets 1 hälft,_5120a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Toilettespegel, metall och krokodilimiterande papp, 1920-30-tal, _5130a_8d89d27c6de1d79_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ransoneringsböcker, 2 st samt identitetskort, England, 1950-tal, _5155a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Cole & Mason, brödbox med löstagbar skärbräda, _5156a_lg.jpeg
Okänd designer för Cole & Mason, brödbox med löstagbar skärbräda,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Väggspegel, vitmålat trä, dekor av blomknoppar, Hemslöjden Borås, _5169a_8d89dddb7efcc9f_lg.jpeg
Väggspegel, vitmålat trä, dekor av blomknoppar, Hemslöjden Borås,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Gunghäst, skuret och bemålat trä, _5173a_8d8a01bc9754cb7_lg.jpeg
Gunghäst, skuret och bemålat trä,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer för Interstil, pall, svartlackerad aluminium, "Martina", _5174a_8d8a01bdaaf0a16_lg.jpeg
Okänd designer för Interstil, pall, svartlackerad aluminium, "Martina",
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Krüger, Annlis, textiltavla med applikationer, Hotellobby,_5175a_8d8a01be9b3efaa_lg.jpeg
Krüger, Annlis, textiltavla med applikationer, Hotellobby,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage, _5182a_8d8a01a58d13a6d_lg.jpeg
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Stödkorsett, läder, 1900-talets början, _5183a_8d8a02d8bf27990_lg.jpeg
Stödkorsett, läder, 1900-talets början,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Halvmodell, bonat trä, 1900-talets 1 hälft, _5184a_8d8a02d9dd094ca_lg.jpeg
Halvmodell, bonat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare, _5186a_8d8a02dc201fe77_lg.jpeg
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK