Laddar...
Julauktion
Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.
Visning:
Fredagen 18/12 12 - 19
Lördagen 19/12 10 - 17
Söndagen den 20/12 12 - 15.45
Observera att regler och tidpunkter kan komma att ändra om de allmänna riktlinjer förändras
Lägsta föremålsnummer
- DiverseRensa filter
![Tomte med pipa, glaserad keramik, antagligen Gräfenroda, _4937a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4937-itemimages/4937a_med.jpeg)
17
Tomte med pipa, glaserad keramik, antagligen Gräfenroda,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Tomte med dragspel, glaserad keramik, antagligen Heissner,_4938a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4938-itemimages/4938a_med.jpeg)
18
Tomte med dragspel, glaserad keramik, antagligen Heissner,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Kandelaber till 5 ljus, mässing, empirestil, 1900-talets början, _4948a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4948-itemimages/4948a_med.jpeg)
28
Kandelaber till 5 ljus, mässing, empirestil, 1900-talets början,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Ljusstakar, 1 par, mässing, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,_4954a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4954-itemimages/4954a_med.jpeg)
34
Ljusstakar, 1 par, mässing, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Modellbil, plåt, Schuco Examico 4001, 1900-talets mitt, 4-växlad fjädermotor med handbroms och rattstyrning, _4956a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4956-itemimages/4956a_med.jpeg)
36
Modellbil, plåt, Schuco Examico 4001, 1900-talets mitt, 4-växlad fjädermotor med handbroms och rattstyrning,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Modellbil, plåt, Schuco Examico 4001, 1900-talets mitt, 4-växlad fjädermotor med handbroms och rattstyrning, _4957a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4957-itemimages/4957a_med.jpeg)
37
Modellbil, plåt, Schuco Examico 4001, 1900-talets mitt, 4-växlad fjädermotor med handbroms och rattstyrning,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Sparbössa, plast, Muminpappa, Göteborgs Bank (senast 1968)_4967a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4967-itemimages/4967a_med.jpeg)
47
Sparbössa, plast, Muminpappa, Göteborgs Bank (senast 1968)
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Trampbil, lackerad plåt, Mercedes, Giordani, Bologna omkring 1960, _4979a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4979-itemimages/4979a_med.jpeg)
59
Trampbil, lackerad plåt, Mercedes, Giordani, Bologna omkring 1960,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
![Samovar, koppar, så kallad themaskine, Danmark, senempire, 1800-talets mitt, _4980a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4980-itemimages/4980a_med.jpeg)
60
Samovar, koppar, så kallad themaskine, Danmark, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Ljusstake, tenn, empiretyp, 1800-talets 2 hälft,_4984a_8d89ac55d0d3db1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4984-itemimages/4984a_8d89ac55d0d3db1_med.jpeg)
64
Ljusstake, tenn, empiretyp, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Leksaksbil, litograferad plåt, 1940-50-tal, Schuco Elektro-Ingenico 5311, medföljer styrenhet, vägmärken mm,_4989a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4989-itemimages/4989a_med.jpeg)
69
Leksaksbil, litograferad plåt, 1940-50-tal, Schuco Elektro-Ingenico 5311, medföljer styrenhet, vägmärken mm,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Piedestaler/blomsterbord, 2 st, böjträ och bonad bok, Thonet, sekelskiftet 1900,_4993a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4993-itemimages/4993a_med.jpeg)
73
Piedestaler/blomsterbord, 2 st, böjträ och bonad bok, Thonet, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Meny(?)ställ, skuren valnöt, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av akantus mm,_4994a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4994-itemimages/4994a_med.jpeg)
74
Meny(?)ställ, skuren valnöt, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av akantus mm,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![Polaroidkamera, modell 800 "The (800", tillverkad 1957–1962,_4996a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4996-itemimages/4996a_med.jpeg)
76
Polaroidkamera, modell 800 "The (800", tillverkad 1957–1962,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft, _4998a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4998-itemimages/4998a_med.jpeg)
78
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![TV Bang & Olofsen, Beovision MS 6000,_4999a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4999-itemimages/4999a_med.jpeg)
79
TV Bang & Olofsen, Beovision MS 6000,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Presentationsbricka, nysilver, 1900-talets mitt,_5009a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5009-itemimages/5009a_med.jpeg)
89
Presentationsbricka, nysilver, 1900-talets mitt,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Kaminur, svart marmor, art-déco, 1920-tal,_5010a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5010-itemimages/5010a_med.jpeg)
90
Kaminur, svart marmor, art-déco, 1920-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Ekman, Birger för Mjölby Intarsia, väggplatta med intarsiadekor,_5018a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5018-itemimages/5018a_med.jpeg)
98
Ekman, Birger för Mjölby Intarsia, väggplatta med intarsiadekor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Leksaksbil, gjutjärn med gummihjul, AB Skoglund & Olson Gefle, modell No 105,_5019a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5019-itemimages/5019a_med.jpeg)
99
Leksaksbil, gjutjärn med gummihjul, AB Skoglund & Olson Gefle, modell No 105,
Slutpris4 400 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![Sommelieröppnare, 72 st, Le Cordon Bleu_5036a_8d8a34c055102b0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5036-itemimages/5036a_8d8a34c055102b0_med.jpeg)
116
Sommelieröppnare, 72 st, Le Cordon Bleu
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Parti julpyssel, Craft Crazy, 60 st, _5037a_8d8a34beba34635_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5037-itemimages/5037a_8d8a34beba34635_med.jpeg)
117
Parti julpyssel, Craft Crazy, 60 st,
Slutpris200 SEK
Värdering700 - 800 SEK
![Parti julpyssel, Craft Crazy, 55 st, _5053a_8d8a34bd95f9455_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5053-itemimages/5053a_8d8a34bd95f9455_med.jpeg)
133
Parti julpyssel, Craft Crazy, 55 st,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
![Vatten/vinbehållare, tenn med trädetaljer, empirestil, sekelskiftet 1900, _5059a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5059-itemimages/5059a_med.jpeg)
139
Vatten/vinbehållare, tenn med trädetaljer, empirestil, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Kallskålskål, tenn, bukig med 2 uppsvängda hänklar, _5060a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5060-itemimages/5060a_med.jpeg)
140
Kallskålskål, tenn, bukig med 2 uppsvängda hänklar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Bordsfotogenlampfot, glas med mässingsbeslag, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,_5063a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5063-itemimages/5063a_med.jpeg)
143
Bordsfotogenlampfot, glas med mässingsbeslag, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Robinson, Martin, egen studio London, julgran i kruka, mossa, pärlor mm,_5066a_8d89c5c5a219ec0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5066-itemimages/5066a_8d89c5c5a219ec0_med.jpeg)
146
Robinson, Martin, egen studio London, julgran i kruka, mossa, pärlor mm,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Elektriska luftrenare, 1 par Inov8 Science AD,_5067a_8d89c5c77460eb8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5067-itemimages/5067a_8d89c5c77460eb8_med.jpeg)
147
Elektriska luftrenare, 1 par Inov8 Science AD,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
![Elektronisk luftfuktare,_5068a_8d89c5c89ec0500_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5068-itemimages/5068a_8d89c5c89ec0500_med.jpeg)
148
Elektronisk luftfuktare,
Slutpris350 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,_5070a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5070-itemimages/5070a_med.jpeg)
150
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Mekanisk stol, svarvat och svärtat trä med gul plyschklädsel och flätade fransar, Hermann Böhme, Riesbach, Zürich, 1800-talets slut,_5090a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5090-itemimages/5090a_med.jpeg)
170
Mekanisk stol, svarvat och svärtat trä med gul plyschklädsel och flätade fransar, Hermann Böhme, Riesbach, Zürich, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
![Okänd designer, 1950-60-tal, bricka, vitlackerad plåt,_5098a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5098-itemimages/5098a_med.jpeg)
178
Okänd designer, 1950-60-tal, bricka, vitlackerad plåt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Parti frimurareföremål; förkläde, tjänstgöringstecken, halstecken samt stadgebok, _5105a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5105-itemimages/5105a_med.jpeg)
185
Parti frimurareföremål; förkläde, tjänstgöringstecken, halstecken samt stadgebok,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Hammerborg, Jo för Fog & Mørup/Kastrup Glasværk, pendel, vitopak glasmassa, "Life" design 1964, _5113a_8d89d2815cfe8fc_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5113-itemimages/5113a_8d89d2815cfe8fc_med.jpeg)
193
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup/Kastrup Glasværk, pendel, vitopak glasmassa, "Life" design 1964,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Okänd designer för IKEA, picnicset, vit plast, _5117a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5117-itemimages/5117a_med.jpeg)
197
Okänd designer för IKEA, picnicset, vit plast,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Bordsur med slag, mahogny, Danmark, Louis XVI, sekelskiftet 1800, _5119a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5119-itemimages/5119a_med.jpeg)
199
Bordsur med slag, mahogny, Danmark, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Grötskål med lock, tenn, bukigt med ledade hänklar, 1800-talets 1 hälft,_5120a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5120-itemimages/5120a_med.jpeg)
200
Grötskål med lock, tenn, bukigt med ledade hänklar, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Toilettespegel, metall och krokodilimiterande papp, 1920-30-tal, _5130a_8d89d27c6de1d79_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5130-itemimages/5130a_8d89d27c6de1d79_med.jpeg)
210
Toilettespegel, metall och krokodilimiterande papp, 1920-30-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Ransoneringsböcker, 2 st samt identitetskort, England, 1950-tal, _5155a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5155-itemimages/5155a_med.jpeg)
235
Ransoneringsböcker, 2 st samt identitetskort, England, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer för Cole & Mason, brödbox med löstagbar skärbräda, _5156a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5156-itemimages/5156a_med.jpeg)
236
Okänd designer för Cole & Mason, brödbox med löstagbar skärbräda,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Väggspegel, vitmålat trä, dekor av blomknoppar, Hemslöjden Borås, _5169a_8d89dddb7efcc9f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5169-itemimages/5169a_8d89dddb7efcc9f_med.jpeg)
249
Väggspegel, vitmålat trä, dekor av blomknoppar, Hemslöjden Borås,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Gunghäst, skuret och bemålat trä, _5173a_8d8a01bc9754cb7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5173-itemimages/5173a_8d8a01bc9754cb7_med.jpeg)
253
Gunghäst, skuret och bemålat trä,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Okänd designer för Interstil, pall, svartlackerad aluminium, "Martina", _5174a_8d8a01bdaaf0a16_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5174-itemimages/5174a_8d8a01bdaaf0a16_med.jpeg)
254
Okänd designer för Interstil, pall, svartlackerad aluminium, "Martina",
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Krüger, Annlis, textiltavla med applikationer, Hotellobby,_5175a_8d8a01be9b3efaa_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5175-itemimages/5175a_8d8a01be9b3efaa_med.jpeg)
255
Krüger, Annlis, textiltavla med applikationer, Hotellobby,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage, _5182a_8d8a01a58d13a6d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5182-itemimages/5182a_8d8a01a58d13a6d_med.jpeg)
262
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Stödkorsett, läder, 1900-talets början, _5183a_8d8a02d8bf27990_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5183-itemimages/5183a_8d8a02d8bf27990_med.jpeg)
263
Stödkorsett, läder, 1900-talets början,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![Halvmodell, bonat trä, 1900-talets 1 hälft, _5184a_8d8a02d9dd094ca_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5184-itemimages/5184a_8d8a02d9dd094ca_med.jpeg)
264
Halvmodell, bonat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare, _5186a_8d8a02dc201fe77_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5186-itemimages/5186a_8d8a02dc201fe77_med.jpeg)
266
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.