Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.

Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45

Spelbordsbrickor, 1 par, mahogny, _5187a_8d8a02dd0c0bc83_lg.jpeg
Spelbordsbrickor, 1 par, mahogny,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Skrivställ, patinerad brons, art-déco, 1920-tal, _5188a_8d8a02c7f0d271c_lg.jpeg
Skrivställ, patinerad brons, art-déco, 1920-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, miniatyrer, 3 st, 1900-talets 1 hälft, _5194a_8d8a02b1ccd5042_lg.jpeg
Okänd konstnär, miniatyrer, 3 st, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer, lockurna, patinerad brons,_5195a_8d8a02ab8f95f3b_lg.jpeg
Okänd designer, lockurna, patinerad brons,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skulptur/brevpress, nysilver, _5196a_8d8a02ad521522d_lg.jpeg
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skulptur/brevpress, nysilver,
Slutpris150 SEK
Armbrynja, stål, möjligen indo-persisk, _5197a_8d8a02a51dd7138_lg.jpeg
Armbrynja, stål, möjligen indo-persisk,
Slutpris100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Handspegel i etui, brons, Japan Meiji, sekelskiftet 1900, _5198a_8d8a02a6e3a28f0_lg.jpeg
Handspegel i etui, brons, Japan Meiji, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd designer, väggspegel, förgyllt smide._5202a_lg.jpeg
Okänd designer, väggspegel, förgyllt smide.
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Stelton, salladsskålar 1 par, svart plast, _5214a_8d8a035ebb578e4_lg.jpeg
Okänd designer för Stelton, salladsskålar 1 par, svart plast,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer för Gebrüder Bing, Nürnberg, vinkylare, koppar och mässing,_5215a_8d8a03d38529b8d_lg.jpeg
Okänd designer för Gebrüder Bing, Nürnberg, vinkylare, koppar och mässing,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, byster 1 par, bemålad gips,_5192a_8d8a02bbb9a1cd6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Mekanisk trådrullesnurra, brännförgylld brons och mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, _5228a_8d8a041b14ecbda_lg.jpeg
Mekanisk trådrullesnurra, brännförgylld brons och mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Anatomisk modell, bemålad gips på träsockel, 1900-talets 1 hälft, _5229a_8d8a042cefbfe8c_lg.jpeg
Anatomisk modell, bemålad gips på träsockel, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Reklamfotografier, 3 st, 1900-talets 2 hälft, Helan och Halvan, _5231a_8d8a04327f11823_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Reklamfotografier,  3 st, 1950-tal, "Tender Trap"_5232a_8d8a0433d6b9db4_lg.jpeg
Reklamfotografier, 3 st, 1950-tal, "Tender Trap"
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Stave, Sylvia för C G Hallberg, tobaksburk, art-déco/funkis, _5233a_8d8a048fe451eb7_lg.jpeg
Stave, Sylvia för C G Hallberg, tobaksburk, art-déco/funkis,
Slutpris1 700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, brons,_5234a_8d8a04911008c70_lg.jpeg
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, brons,
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skrin, bemålat trä, 1700-tal, marmorerad dekor,_5235a_8d8a049252e260f_lg.jpeg
Skrin, bemålat trä, 1700-tal, marmorerad dekor,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti metall, vaxljusstake, tenn, J L Hultman, serveringskanna, koppar med svärtat trähandtag, senempire samt 1 par ljusstakar, mässing oscarianska, _5236a_8d8a04935ec22bf_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil, _5239a_8d8a04a5431fb8d_lg.jpeg
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Reklamfigur, bemålat trä, Tuborg/Kongens Bryghus, 1900-talets 1 hälft, _5240a_8d8a04d0b90128d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Reklamskylt, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"_5241a_8d8a056d811e183_lg.jpeg
Reklamskylt, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft, _5242a_8d8a04d1d26bc13_lg.jpeg
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,_5243a_8d8a04d2f3d8ba9_lg.jpeg
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, väggspegel, teak med 2 böjliga ljusarmar, _5244a_8d8a04d3cca00ff_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Krater, försilvrad brons, 1800-tal, kopia efter den sedan 1945 försvunna Minervaskålen (Pallas Athenaskålen) från Hildesheim, _5245a_8d8a04d569db24c_lg.jpeg
Krater, försilvrad brons, 1800-tal, kopia efter den sedan 1945 försvunna Minervaskålen (Pallas Athenaskålen) från Hildesheim,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Konsol/sockel till kaminur, palisander med intarsia, Frankrike, senempire, 1800-talets mitt, _5247a_8d8a0540513d53d_lg.jpeg
Konsol/sockel till kaminur, palisander med intarsia, Frankrike, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bricka, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _5248a_8d8a0541425ecfc_lg.jpeg
Bricka, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Serveringsbricka, svartlackerad och förgylld plåt, 1800-talets 2 hälft, _5249a_8d8a0542151989b_lg.jpeg
Serveringsbricka, svartlackerad och förgylld plåt, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Pepparkaksform, skuret trä, så kallade Speculoos, Holland, 1900-tal, _5251a_8d8a05441e49e83_lg.jpeg
Pepparkaksform, skuret trä, så kallade Speculoos, Holland, 1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Dockhus, trä, 1800-tal, _5252a_8d8a0535880aa0e_lg.jpeg
Dockhus, trä, 1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vette, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,_5254a_8d8a0533bb659a4_lg.jpeg
Vette, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Kyrkdosa, driven koppar, Köpenhamn, 17-1800-tal, _5256a_8d8a052f16a7933_lg.jpeg
Kyrkdosa, driven koppar, Köpenhamn, 17-1800-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fartygsmodell, bemålad plåt, _5257a_8d8a052e1076955_lg.jpeg
Fartygsmodell, bemålad plåt,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skrin, lackarbete, ryssland, 1900-talets början, dekor av personer i trojka, _5259a_8d8a058efcaad37_lg.jpeg
Skrin, lackarbete, ryssland, 1900-talets början, dekor av personer i trojka,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd finsk (?) konstnär, skrin, bemålat trä, bemålad dekor av växter, insekter mm, _5253a_8d8a058cca242ad_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Dalahästar, 4 st samt -tupp, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, _5260a_8d8a0578ffe0244_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Väggspegel, mässing, sekelskiftet 1900,_5262a_8d8a05781f34ffe_lg.jpeg
Väggspegel, mässing, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, intarsiatavla, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av familj i solnedgång,_5263a_8d8a057a0ce90f8_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bords/toilettespegel, mässing, 1910-20-tal, _5265a_8d8a0590d67cd72_lg.jpeg
Bords/toilettespegel, mässing, 1910-20-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skrivset, 3 delar, mässing och bakelit, Brillant,_5266a_8d8a0591beb11be_lg.jpeg
Skrivset, 3 delar, mässing och bakelit, Brillant,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tavelram, mahogny och förgylld brons, jugend, sekelskiftet 1900, _5267a_8d8a05a24192cde_lg.jpeg
Tavelram, mahogny och förgylld brons, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Modellbåt, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, fiskekutter, _5283a_8d8a0de8ee4004e_lg.jpeg
Modellbåt, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, fiskekutter,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Serveringsbricka, försilvrad metall, Osmanska riket, sekelskiftet 1900, _5284a_8d8a0ea243c02ad_lg.jpeg
Serveringsbricka, försilvrad metall, Osmanska riket, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Kandelabrar till 3 ljus/ljusstakar 1 par, nysilver, nyrokoko, sekelskiftet 1900, _5285a_8d8a0e963ee122a_lg.jpeg
Kandelabrar till 3 ljus/ljusstakar 1 par, nysilver, nyrokoko, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, skulptur. bemålat trä, stående häst,_5287a_8d8a0e84396bded_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets mitt, skulptur. bemålat trä, stående häst,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stenyxa, tunnackig flintyxa, neolitikum, _5288a_8d8a0e9389c2d54_lg.jpeg
Stenyxa, tunnackig flintyxa, neolitikum,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Lockstop, glas med tennmontage, 1800-talets 2 hälft, _5289a_8d8a0e8773642f9_lg.jpeg
Lockstop, glas med tennmontage, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK