Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.

Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45

Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, _5290a_8d8a0e855488210_lg.jpeg
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Dryckeshorn (?), skuret horn, 1800-talets mitt, _5292a_8d8a0ec31600401_lg.jpeg
Dryckeshorn (?), skuret horn, 1800-talets mitt,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skulptur, granit (?), sittande Buddha,_5293a_8d8a0eb99649725_lg.jpeg
Skulptur, granit (?), sittande Buddha,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, motorcykel, Tipp & Co, Tyskland, 1940-50-tal, _5295a_8d8a0ebbbca4448_lg.jpeg
Mekanisk leksak, litograferad plåt, motorcykel, Tipp & Co, Tyskland, 1940-50-tal,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?), _5298a_8d8a0f256323c0c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Modellbil, Corgi Toys 486, Kennel Club, med 4 hundar,_5309a_8d8a101783b7c4c_lg.jpeg
Modellbil, Corgi Toys 486, Kennel Club, med 4 hundar,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI, _5310a_8d8a1016685cb22_lg.jpeg
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI,
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, väggur, teak, konvex urtavla med romerska mässingssiffror, _5312a_8d8a0fdd0a36699_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-tal, väggur, teak, konvex urtavla med romerska mässingssiffror,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kanna, majolika, antagligen Minton, 1800-tal, _5313a_8d8a0ffaca07ff5_lg.jpeg
Kanna, majolika, antagligen Minton, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Brödkorg med hänkel, nysilver, art-déco, 1920-tal, _5314a_8d8a100b48517b9_lg.jpeg
Brödkorg med hänkel, nysilver, art-déco, 1920-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Franck, Kaj för Nuutajärvi/Notsjö, tantalus/jaktbägarset, ek med läderremmar, "Napakymppi"omkring 1965,_5318a_8d8a10dfc64b900_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Mogensen, Børge för Søborg Møbelfabrik, vägghängt nattygsbord, teak, 1960-tal, _5320a_8d8a10cc810e643_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Stort parti sparbössor; plast keramik mm, _5322a_lg.jpeg
Stort parti sparbössor; plast keramik mm,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Strumpbyxor med doft (!), "Scratch 'N Sniff Fragrant Hosiery", Fashion Print Ltd,_5328a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skrin, skuret och delvis bemålat trä, sekelskiftet 1900, _5330a_lg.jpeg
Skrin, skuret och delvis bemålat trä, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Stelton, salladsskål, röd plast, _5331a_8d8a10ca2d6f71d_lg.jpeg
Okänd designer för Stelton, salladsskål, röd plast,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Förvaringssäck till takbox, Lamborghini, _5333a_8d8a10c8cb44a93_lg.jpeg
Förvaringssäck till takbox, Lamborghini,
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Blomsterpiedestal, gråmålat trä, 1900-talets 1 hälft,_5336a_8d8a11f697d399d_lg.jpeg
Blomsterpiedestal, gråmålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fotpall, björk, empirestil, 1900-talets 1 hälft,_5339a_8d8a11f2be00c43_lg.jpeg
Fotpall, björk, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Stelton, skål, rostfritt stål, _5345a_8d8a121af6b8292_lg.jpeg
Okänd designer för Stelton, skål, rostfritt stål,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Uppsala Ekeby, blomsterampel, _5355a_8d8a12420004ae9_lg.jpeg
Okänd designer för Uppsala Ekeby, blomsterampel,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Just Andersen, Ib, theservis, 3 del, tenn, kannan med rottingklätt handtag, _5358a_8d8a1257faa106e_lg.jpeg
Just Andersen, Ib, theservis, 3 del, tenn, kannan med rottingklätt handtag,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Just Andersen, Ib,, 5 delar tenn; salt- och pepparströare, senapskanna, vas samt bricka, _5359a_8d8a12590219df8_lg.jpeg
Just Andersen, Ib,, 5 delar tenn; salt- och pepparströare, senapskanna, vas samt bricka,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, hallmöbel, palisander, _5363a_8d8a1b046d29649_lg.jpeg
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, hallmöbel, palisander,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, väggspegel, palisander, 1950.-60-tal, _5365a_8d8a1b110546ef2_lg.jpeg
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, väggspegel, palisander, 1950.-60-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1960-tal, tidskriftshållare, fur med canvasklädsel,_5366a_8d8a1b11dd0e4a8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Målkärl, 7 st, koppar, 1900-tal,_5368a_8d8a1ba8b076a1d_lg.jpeg
Målkärl, 7 st, koppar, 1900-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, hallspegel, teak,_5371a_8d8a1ae341d2981_lg.jpeg
Okänd designer, hallspegel, teak,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hallspegel med handskkorg, valnöt, oscariansk, sekelskiftet 1900, _5372a_8d8a1ae209bb5cd_lg.jpeg
Hallspegel med handskkorg, valnöt, oscariansk, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kökshylla, trä med flintgodsbehållare, _5374a_8d8a1bab26978f7_lg.jpeg
Kökshylla, trä med flintgodsbehållare,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Stort parti LP-skivor, Pop/Rock, _5384a_8d8a1c62cf5ca9b_lg.jpeg
Stort parti LP-skivor, Pop/Rock,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, möjligen för Glas & Trä Hovmantorp, väggspegel, ek,_5385a_8d8a1c6405b8057_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen för Glas & Trä Hovmantorp, väggspegel, ek,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Toilettespegel, skuret och svärtat trä och palisander, nyrokoko, 1800-talets slut, _5388a_8d8a1d1eb03389c_lg.jpeg
Toilettespegel, skuret och svärtat trä och palisander, nyrokoko, 1800-talets slut,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd (japansk ?) konstnär, sidenbroderi, _5397a_8d8a1d359343cb1_lg.jpeg
Okänd (japansk ?) konstnär, sidenbroderi,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kabinväska för personal vid Union de Transports Aériens, canvas med plastdetaljer, _5401a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Munspel i etui, Hohner The Chromonica 64,_5403a_lg.jpeg
Munspel i etui, Hohner The Chromonica 64,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Loka/seldon, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, _5405a_lg.jpeg
Loka/seldon, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Velocipedställ, smide, sekelskiftet 1900, _5438a_8d8a1eafe30d288_lg.jpeg
Velocipedställ, smide, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Parti allmogeföremål, tallriksställ samt tallrikar, trä medföljer diverse benskedar_5443a_8d8a1f5057a7977_lg.jpeg
Parti allmogeföremål, tallriksställ samt tallrikar, trä medföljer diverse benskedar
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer, vaxljusstakar, 1 par, mässing, art-déco, 1920-tal,_5445a_8d8a1f55b5cd38f_lg.jpeg
Okänd designer, vaxljusstakar, 1 par, mässing, art-déco, 1920-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Just Andersen, Ib, egen verkstad, brevkniv, brons, _5446a_8d8a1f54975fed2_lg.jpeg
Just Andersen, Ib, egen verkstad, brevkniv, brons,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, skulptur, mixed media, "La Révolution Surréaliste", _5447a_8d8a1f5358b970a_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulptur, mixed media, "La Révolution Surréaliste",
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Rullbandspelare, Teac A-6300,_5448a_8d8a1f5244cafea_lg.jpeg
Rullbandspelare, Teac A-6300,
Slutpris4 600 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Vin/champagnekylare, koppar och mässing,_5449a_8d8a1f5128616cc_lg.jpeg
Vin/champagnekylare, koppar och mässing,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Golvur, 17-1800-tal,  vitlackerat och bronserat trä, så kallat Bornholmerur, hane, _5451a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision MX 4000, 21#,_5454a_lg.jpeg
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision MX 4000, 21#,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Champagnekylare, 2 st, aluminium,_5469a_8d8a270e0db7d92_lg.jpeg
Champagnekylare, 2 st, aluminium,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hurts, teak, fristående modell, 1950-60-tal, _5475a_lg.jpeg
Hurts, teak, fristående modell, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK