Krogh, Birgit, skulptur/väggrelief, glaserat stengods, tidning, _6204a_lg.jpeg
Krogh, Birgit, skulptur/väggrelief, glaserat stengods, tidning,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sönnerstam, Ulla, egen verkstad, Tjärby, skulptur samt skål, glaserat lergods,_6217a_lg.jpeg
Sönnerstam, Ulla, egen verkstad, Tjärby, skulptur samt skål, glaserat lergods,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hellsten, Lars för Skruf, vas, gjuten kristall, _6218a_lg.jpeg
Hellsten, Lars för Skruf, vas, gjuten kristall,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Claesson, Ilse för Rörstrand, kanna, flintgods, art-déco, 1920-tal, klotformad med konisk mynning och uppsvängd hänkel,_6219a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Karaff med propp, porslin, Lomonosov, Moskva, 1900-talets 2 hälft, _6227a_lg.jpeg
Karaff med propp, porslin, Lomonosov, Moskva, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Edenfalk, Bengt för Skruf, skål, glas, "Woodstock",_6236a_lg.jpeg
Edenfalk, Bengt för Skruf, skål, glas, "Woodstock",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Salviati, Murano, skulptur, glas, 1900-talets mitt, anka, _6241a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Martinez, Vicente för Lladró, figurin, porslin, shepherd with bird, modellnummer 4730, _6251a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, sekelskiftet 1900, hänkelvaser, 1 par, flintgods, jugend, dekor av blommor,_6253a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stort parti glasmosaik, Bizazza, cirka 190 ark, vardera med 225 mosaikbitar, vardera 31,5 x 31,5 cm,_6262a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Burmeister, Ingegärd för Gabriel Keramik, fat, glaserad keramik, _6266a_lg.jpeg
Burmeister, Ingegärd för Gabriel Keramik, fat, glaserad keramik,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Orrefors, skål, kristall, _6267a_lg.jpeg
Okänd designer för Orrefors, skål, kristall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Steninge Slott, fat, glas, Swan Lake,_6268a_lg.jpeg
Okänd designer för Steninge Slott, fat, glas, Swan Lake,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, Atoll, _6269a_lg.jpeg
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, Atoll,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålfat, glas, Atoll, _6270a_lg.jpeg
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålfat, glas, Atoll,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hellsten. Lars för Orrefors, skålar, 2 st, kristall, Corona, _6272a_lg.jpeg
Hellsten. Lars för Orrefors, skålar, 2 st, kristall, Corona,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Parti porslin, Meissen, 1900-tal; 6 kaffekoppar med 7 underfat, mjölkkanna samt sockerskål med lock, _6286a_8d8c3b75e59a0e9_lg.jpeg
Parti porslin, Meissen, 1900-tal; 6 kaffekoppar med 7 underfat, mjölkkanna samt sockerskål med lock,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Assietter, 7 st porslin, Meissen, 1900-tal, _6287a_8d8c3b772ae2af6_lg.jpeg
Assietter, 7 st porslin, Meissen, 1900-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Parti apotekskärl mm, glas och porslin, 1900-talets 1 hälft, _6288a_8d8c3b78275ece5_lg.jpeg
Parti apotekskärl mm, glas och porslin, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kanna, majolika, antagligen Minton, 1800-tal, _6305a_lg.jpeg
Kanna, majolika, antagligen Minton, 1800-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bang, Michael för Fyens Glasvaerk, vaser, 1 par, vitopak glasmasssa, "Hyacintglas", design 1980, _6306a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk keramiker, bordslampa/skulptur, stengods, _6307a_lg.jpeg
Okänd dansk keramiker, bordslampa/skulptur, stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Franck, Kaj för Nuutajärvi/Notsjö, tantalus/jaktbägarset, ek med läderremmar, "Napakymppi"omkring 1965,_6308a_lg.jpeg
Slutpris5 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Handfat/vask, porslin, emaljerat stengods, Shaws Original, _6328a_8d8c3be5b0e0dfa_lg.jpeg
Handfat/vask, porslin, emaljerat stengods, Shaws Original,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bordslampor, 1 par, porslin med bronsmontage, Frankrike, 1900-talets början, polykrom och förgylld dekor mot fond i bleu royale,_6339a_8d8c3c0eb29f9b2_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Ytterkrukor, 5 st, delvis glaserat lergods, Uppsala Ekeby, Bo Fajans mm,_6340a_8d8c3c4c4b1f271_lg.jpeg
Ytterkrukor, 5 st, delvis glaserat lergods, Uppsala Ekeby, Bo Fajans mm,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kaffeservis, porslin, B&G, empire, _6347a_8d8c3c55f04a230_lg.jpeg
Kaffeservis, porslin, B&G, empire,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Crêmekoppar med lock, 1 par, porslin, Meissen, 1900-tal, blå underglasyrdekor i lökmönstret, _6348a_8d8c3c5bc782414_lg.jpeg
Crêmekoppar med lock, 1 par, porslin, Meissen, 1900-tal, blå underglasyrdekor i lökmönstret,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Munkhammar, Kristina, egen verkstad, skulptur, glaserat stengods, _6351a_lg.jpeg
Munkhammar, Kristina, egen verkstad, skulptur, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skulptur, glas, kakadua,_6360a_lg.jpeg
Skulptur, glas, kakadua,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, vas, glas, _6384a_lg.jpeg
Okänd designer, vas, glas,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda Åfors, skål, glas,_6385a_lg.jpeg
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda Åfors, skål, glas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, skålar, 2 st, blå glasmassa, _6394a_lg.jpeg
Okänd designer, skålar, 2 st, blå glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bergsten, Lars, skulptur, delvis glaserad terrakotta, stående par,_6396a_lg.jpeg
Bergsten, Lars, skulptur, delvis glaserad terrakotta, stående par,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas,_6400a_lg.jpeg
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, vas, glas, _6401a_lg.jpeg
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, vas, glas,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Allert, Henrik för Pentik, Finland, väggplatta, glaserat stengods, i form av igelkott,_6403a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skinkfat, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, grisformat, _6404a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Fiskfat, flintgods, Göteborg, jugend 1900-talets 1 fjärdedel, fiskformat, _6405a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Berglund, Bengt för Gustavsberg, olje/vinägerkanna, flintgods, _6407a_lg.jpeg
Berglund, Bengt för Gustavsberg, olje/vinägerkanna, flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Figuriner, 1 par, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt, _6413a_8d8c4552f9fc9fa_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Plunta, glas, 1800-talets 2 hälft, slipad dekor av fartyg, devis Kom min bror och ta en sup, _6430a_8d8c473a6e46326_lg.jpeg
775
Plunta, glas, 1800-talets 2 hälft, slipad dekor av fartyg, devis Kom min bror och ta en sup,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Thorén, Lars med flera för Rörstrand, vaser 4 st, stengods, dekor av Stockholm, Kristianstad respektive blomster_6441a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK