Dampumps, 13 par, 1950-60-tal, mestadels Italien och Frankrike, _5783a_8d8bc6dda9a0304_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,_5786a_8d8bc77ca147a44_lg.jpeg
Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kallskålskål, tenn, bukig med 2 uppsvängda hänklar, _5789a_lg.jpeg
Kallskålskål, tenn, bukig med 2 uppsvängda hänklar,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, lockask, glas med metallock, jugend, sekelskiftet 1900, _5686a_8d8b894d4648508_lg.jpeg
Okänd designer, lockask, glas med metallock, jugend, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, skuren ek, barock, 1600-tal,_5685a_8d8b88f9c53cbdf_lg.jpeg
Skulptur, skuren ek, barock, 1600-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fickursställ, mahogny, ebenholz (?) och elfenben, antagligen Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft,_5684a_8d8b8888f438873_lg.jpeg
Fickursställ, mahogny, ebenholz (?) och elfenben, antagligen Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Reklampussel i etui, Gütermann's Sysilke, _5683a_8d8b88f87bce955_lg.jpeg
Reklampussel i etui, Gütermann's Sysilke,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kortlekar, 2 st i etui, Cartier, _5682a_8d8b88f67e005ee_lg.jpeg
Kortlekar, 2 st i etui, Cartier,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kortlek för Bridge, Congress #606, The United States Playing Card Company, sekelskiftet 1900,_5681a_8d8b88f4009e874_lg.jpeg
Kortlek för Bridge, Congress #606, The United States Playing Card Company, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mekanisk stol, svarvat och svärtat trä med gul plyschklädsel och flätade fransar, Hermann Böhme, Riesbach, Zürich, 1800-talets slut,_5796a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avdelningsskärm, skuret och förgyllt trä, 1900-talets början, vävd textilklädsel,_5801a_8d8bc77df7d71e0_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Bordsfotogenlampfot, glas med mässingsbeslag, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,_5810a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Heinrich Hoffman, Gablonz (Jablonec), bordsur, rosa glasmassa, art-déco, 1920-tal, _5676a_8d8b7bb8d1f3a2d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Toilettespegel, metall och krokodilimiterande papp, 1920-30-tal, _5835a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Timglas, trä och glas, 18-1900-tal,_5672a_8d8b7103c3bb7eb_lg.jpeg
Timglas, trä och glas, 18-1900-tal,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage, _5838a_lg.jpeg
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lalounis, Ilias, egen verkstad, brevpress, sterlingsilver och mässing,_5671a_8d8b71019614ad3_lg.jpeg
Lalounis, Ilias, egen verkstad, brevpress, sterlingsilver och mässing,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jardinière, nysilver med glasinsats, 1910-20-tal, dekor av rosor,_5847a_8d8bd61c8d179d6_lg.jpeg
Jardinière, nysilver med glasinsats, 1910-20-tal, dekor av rosor,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti metall, vaxljusstake, tenn, J L Hultman, serveringskanna, koppar med svärtat trähandtag, senempire samt 1 par ljusstakar, mässing oscarianska, _5855a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?), _5867a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Serveringsbricka, försilvrad metall, Osmanska riket, sekelskiftet 1900, _5871a_lg.jpeg
Serveringsbricka, försilvrad metall, Osmanska riket, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mycket stort parti koppar,_5877a_8d8bdff749f652a_lg.jpeg
Mycket stort parti koppar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
TV, Samsung, 32 tum, LCD_5879a_lg.jpeg
TV, Samsung, 32 tum, LCD
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Axelremsväska, brunt läder, The Bridge,_5886a_8d8be178984ff7b_lg.jpeg
Axelremsväska, brunt läder, The Bridge,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,_5888a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Lalique, René, efter honom, sigillstamp, glas, "Rapace",_5898a_8d8be1dc203a01a_lg.jpeg
Lalique, René, efter honom, sigillstamp, glas, "Rapace",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matbestickuppsätting, 3 delar, nysilver, Chippendale,_5899a_8d8be1dddbb860e_lg.jpeg
Matbestickuppsätting, 3 delar, nysilver, Chippendale,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kohud, brun,_5903a_8d8be2873f1f6fa_lg.jpeg
Kohud, brun,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kohud, svart.vit, _5904a_8d8be2866dee0b6_lg.jpeg
Kohud, svart.vit,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Axelremsväska, läder, Mulberry, _5910a_8d8be27f40e9690_lg.jpeg
Axelremsväska, läder, Mulberry,
Slutpris1 800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Pelarbord, porslin (!), Porzellanmanufactur Plaue, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, _5913a_8d8bfcc3b24eb23_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Bälteshake, skuren jade, antagligen Daoguang, Kina, 1800-talets 1 hälft, dekor av frake med drakboarn (qilong), _5915a_8d8bfacdee855b2_lg.jpeg
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, tenn, Swedish Grace,_5917a_8d8bfbb0911ee1c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Okänd designer, Tyskland eller Österrike, sekelskiftet 1900, karaff, glaserat flintgods, _5918a_8d8bfbb1b47bb40_lg.jpeg
Okänd designer, Tyskland eller Österrike, sekelskiftet 1900, karaff, glaserat flintgods,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Kåge, Wilhelm för Kåge Verkstad/Gustavsberg, thekanna, blåglaserat stengods med rottinghandtag,_5920a_8d8bfbb37624153_lg.jpeg
Kåge, Wilhelm för Kåge Verkstad/Gustavsberg, thekanna, blåglaserat stengods med rottinghandtag,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), jugend, sekelskiftet 1900, handskskrin, nysilver, _5922a_8d8bfbf9bf17e09_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Ahrström, Folke för GAB Stockholm, shaker, nysilver med bakelitlock, _5923a_8d8bfbfaa9ac912_lg.jpeg
Ahrström, Folke för GAB Stockholm, shaker, nysilver med bakelitlock,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Okänd designer, sparbössa, nysilver på svärtad träsockel, möjligen USA, art-déco, 1920-tal, _5924a_8d8bfbfbd649cab_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljusstakar, 1 par, mässing,_5925a_8d8bfbfc561bb27_lg.jpeg
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljusstakar, 1 par, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Berglund, Bengt och Serenander, Bengt (Bengt & Bengt) för Gustavsberg, skulptur, stengods, "Kultsten"_5927a_8d8bfbff8c6fef6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Otter, Kitty (egentligen Catharina Elisabet) von, för GAB, tillskriven, ljusstakar, 1 par, tenn och bakelit,_5928a_8d8bfc40dc213bd_lg.jpeg
Otter, Kitty (egentligen Catharina Elisabet) von, för GAB, tillskriven, ljusstakar, 1 par, tenn och bakelit,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Reklamskylt, emaljerat järn, Belgien, 1930-tal, "Motos Gillet" Herstal, _5930a_8d8bfc402c5e4ff_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Väggvas, porslin, Kina Daoguang (1820-50), dekor av kvinna och barn i famille-rose-färger, _5931a_8d8bfc34dd7d33d_lg.jpeg
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Väggvas, porslin, Kina Daoguang (1820-50), dekor av personer i famille-rose-färger, _5932a_8d8bfc33a56cf7a_lg.jpeg
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Skulptur/brevpress, patinerat gjutjärn, sekelskiftet 1900, _5933a_8d8c13d3e988e79_lg.jpeg
Skulptur/brevpress, patinerat gjutjärn, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bladvändare/brevsprättare, brons, Japan Meiji, 1800-talets slut, _5934a_8d8c13d581f6304_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Spelmarker/poängmarkörer, 6 + 1, antagligen Hong Kong, Qing, sekelskiftet 1900,_5935a_8d8c13da17c5d98_lg.jpeg
Spelmarker/poängmarkörer, 6 + 1, antagligen Hong Kong, Qing, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tändsticksaskhållare samt fat, brons, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,_5936a_8d8c13db0ed7002_lg.jpeg
Tändsticksaskhållare samt fat, brons, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK