Laddar...
Januariauktion
Visning: Fredag 29/1 klockan 12.00 - 19.00 Lördag 30/1 klockan 10.00 - 17.00 Söndag 31/1 klockan 12.00 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
![Mekanisk leksak, filtklädd metall, Schuco, 1920-30-tal, fiolspelande gris,_6042a_8d8c228743379fd_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6042-itemimages/6042a_8d8c228743379fd_med.jpeg)
385
Mekanisk leksak, filtklädd metall, Schuco, 1920-30-tal, fiolspelande gris,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Okänd designer för IKEA, bordslampor, 1 par, Antifoni,_6043a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6043-itemimages/6043a_med.jpeg)
386
Okänd designer för IKEA, bordslampor, 1 par, Antifoni,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Parti fasadbokstäver, guldfärgad aluminium, "First Hotel Mårtenson"_6044a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6044-itemimages/6044a_med.jpeg)
387
Parti fasadbokstäver, guldfärgad aluminium, "First Hotel Mårtenson"
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Bordsur, bemålat trä, art-déco, 1920-tal, marmorimiterande bemålning,_6045a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6045-itemimages/6045a_med.jpeg)
388
Bordsur, bemålat trä, art-déco, 1920-tal, marmorimiterande bemålning,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Bourelius, Elsi för JIE, vas/skulptur, glaserat lergods, man med hatt, _6046a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6046-itemimages/6046a_med.jpeg)
389
Bourelius, Elsi för JIE, vas/skulptur, glaserat lergods, man med hatt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![TV, Samsung, 32 tum, LCD_6047a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6047-itemimages/6047a_med.jpeg)
390
TV, Samsung, 32 tum, LCD
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Taklampor, 1 par, så kallade Skomakarlampor, metall med vita plast(!)skärmar, _6048a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6048-itemimages/6048a_med.jpeg)
391
Taklampor, 1 par, så kallade Skomakarlampor, metall med vita plast(!)skärmar,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Hudobko, Vladimir, gicléetryck (?), Gamblers, _6049a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6049-itemimages/6049a_med.jpeg)
392
Hudobko, Vladimir, gicléetryck (?), Gamblers,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer, taklampa, svartlackerat stålnät med mässingsdetaljer, _6050a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6050-itemimages/6050a_med.jpeg)
393
Okänd designer, taklampa, svartlackerat stålnät med mässingsdetaljer,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Visitkortsetui, trä med ben- och mineralintarsia, Indien, 18-1900-tal, _6051a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6051-itemimages/6051a_med.jpeg)
394
Visitkortsetui, trä med ben- och mineralintarsia, Indien, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô, _6052a_8d8c2289c2e7c58_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6052-itemimages/6052a_8d8c2289c2e7c58_med.jpeg)
395
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Hänge med miniatyrfotografi bakom lins, så kallat "Stanhope", brons, 1800-tal, _6053a_8d8c22b937592c7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6053-itemimages/6053a_8d8c22b937592c7_med.jpeg)
396
Hänge med miniatyrfotografi bakom lins, så kallat "Stanhope", brons, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Morsetelegrafnyckel, bronserad metall på valnötsplatta, _6054a_8d8c22ba61427e1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6054-itemimages/6054a_8d8c22ba61427e1_med.jpeg)
397
Morsetelegrafnyckel, bronserad metall på valnötsplatta,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar samt skrivtecken i famille-rose-färger och sepia,_6055a_8d8c22bbcdba0d0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6055-itemimages/6055a_8d8c22bbcdba0d0_med.jpeg)
398
Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar samt skrivtecken i famille-rose-färger och sepia,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Krumlinde, Olof, olja, motiv från Röda Hallar, Arild,_6013a_8d8c20ff5c03ac3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6013-itemimages/6013a_8d8c20ff5c03ac3_med.jpeg)
399
Krumlinde, Olof, olja, motiv från Röda Hallar, Arild,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
![Carlson, Arvid, olja, porträtt av Sparbanksdirektören mm Per Bengtsson,_6014a_8d8c2100848058e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6014-itemimages/6014a_8d8c2100848058e_med.jpeg)
400
Carlson, Arvid, olja, porträtt av Sparbanksdirektören mm Per Bengtsson,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Ljusstakar, 1 par, tenn, rokokostil, 18-1900-tal, dekor av vridna knäckar, _6056a_8d8c2a8554adf60_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6056-itemimages/6056a_8d8c2a8554adf60_med.jpeg)
401
Ljusstakar, 1 par, tenn, rokokostil, 18-1900-tal, dekor av vridna knäckar,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Okänd rysk (?) konstnär, skulptur, skuren alabaster, hukande tiger,_6057a_8d8c2a86faaa20a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6057-itemimages/6057a_8d8c2a86faaa20a_med.jpeg)
402
Okänd rysk (?) konstnär, skulptur, skuren alabaster, hukande tiger,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
![Skål, glaserat flintgods, Moorcroft, 1953-78, _6058a_8d8c2a881e2dc8b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6058-itemimages/6058a_8d8c2a881e2dc8b_med.jpeg)
403
Skål, glaserat flintgods, Moorcroft, 1953-78,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Vas, glaserat flintgods, Moorcroft, 1900-talets mitt,_6059a_8d8c2a8938650e5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6059-itemimages/6059a_8d8c2a8938650e5_med.jpeg)
404
Vas, glaserat flintgods, Moorcroft, 1900-talets mitt,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Potpourrieurna med lock, porslin, Sitzendorfer Porzellanmanufaktur, 1900-talets mitt, _6060a_8d8c2a8ad41ab90_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6060-itemimages/6060a_8d8c2a8ad41ab90_med.jpeg)
405
Potpourrieurna med lock, porslin, Sitzendorfer Porzellanmanufaktur, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,_6061a_8d8c2af736be321_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6061-itemimages/6061a_8d8c2af736be321_med.jpeg)
406
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad Månskensampel,_6062a_8d8c2af8173ff67_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6062-itemimages/6062a_8d8c2af8173ff67_med.jpeg)
407
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad Månskensampel,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Okänd designer, 1950-tal, matbord med 2 iläggsskivor, palisander,_6063a_8d8c2afa114ba65_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6063-itemimages/6063a_8d8c2afa114ba65_med.jpeg)
408
Okänd designer, 1950-tal, matbord med 2 iläggsskivor, palisander,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Okänd designer, 1950-tal, matbord med 1 iläggsskiva, teak, _6064a_8d8c2afb71db9d5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6064-itemimages/6064a_8d8c2afb71db9d5_med.jpeg)
409
Okänd designer, 1950-tal, matbord med 1 iläggsskiva, teak,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Medicinskt undersökningsbord, ek, 1900-talets 1 hälft, _6065a_8d8c2b8befbdb80_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6065-itemimages/6065a_8d8c2b8befbdb80_med.jpeg)
410
Medicinskt undersökningsbord, ek, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
![Skrivbord, valnöt med mässingsbeslag och läderklädd skiva, diréctoirestil, möjligen Frankrike, 1900-talets 1 hälft,_6066a_8d8c2b19b0892d9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6066-itemimages/6066a_8d8c2b19b0892d9_med.jpeg)
411
Skrivbord, valnöt med mässingsbeslag och läderklädd skiva, diréctoirestil, möjligen Frankrike, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![TV, Samsung, 32 tum, LCD_6067a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6067-itemimages/6067a_med.jpeg)
412
TV, Samsung, 32 tum, LCD
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Länsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början, _6068a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6068-itemimages/6068a_med.jpeg)
413
Länsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Gunghäst, plysch och trä, 1900-talets 2 hälft_6069a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6069-itemimages/6069a_med.jpeg)
414
Gunghäst, plysch och trä, 1900-talets 2 hälft
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer för Hemi, golvlampa, delvis svartlackerad krom, _6070a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6070-itemimages/6070a_med.jpeg)
415
Okänd designer för Hemi, golvlampa, delvis svartlackerad krom,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Virknål, skuren valnöt, nysilver och smide, 1800-talets 2 hälft,_6071a_8d8c2baf88d661a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6071-itemimages/6071a_8d8c2baf88d661a_med.jpeg)
416
Virknål, skuren valnöt, nysilver och smide, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Norrgren, Maja, olja, klippor vid Marstrand, _6072a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6072-itemimages/6072a_med.jpeg)
417
Norrgren, Maja, olja, klippor vid Marstrand,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Poster, Hotel Mårtensson, "Army of Covers", 1992,_6073a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6073-itemimages/6073a_med.jpeg)
418
Poster, Hotel Mårtensson, "Army of Covers", 1992,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Bordslampa, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av insjö i dis, _6074a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6074-itemimages/6074a_med.jpeg)
419
Bordslampa, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av insjö i dis,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,_6075a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6075-itemimages/6075a_med.jpeg)
420
Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Medalj, förgylld medalj och emalj, USA, 1900-talets 2 hälft, Purple Heart,_6076a_8d8c2bb0976cd20_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6076-itemimages/6076a_8d8c2bb0976cd20_med.jpeg)
421
Medalj, förgylld medalj och emalj, USA, 1900-talets 2 hälft, Purple Heart,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Minnesmynt/medaljer, 3 st, totalt 60 gram 999/1000 silver,_6077a_8d8c2bb234ba187_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6077-itemimages/6077a_8d8c2bb234ba187_med.jpeg)
422
Minnesmynt/medaljer, 3 st, totalt 60 gram 999/1000 silver,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Coignard, James, färgetning med carborundum, komposition, _6078a_8d8c2bb3d07e7ac_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6078-itemimages/6078a_8d8c2bb3d07e7ac_med.jpeg)
423
Coignard, James, färgetning med carborundum, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![Fischer, Johann George Paul, gouache på (elfen?)ben, damporträtt, _6079a_8d8c2bb57f78bab_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6079-itemimages/6079a_8d8c2bb57f78bab_med.jpeg)
424
Fischer, Johann George Paul, gouache på (elfen?)ben, damporträtt,
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
![Förstoringsglas, silver(?), 1900-talets början, _6080a_8d8c2bd6738ef22_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6080-itemimages/6080a_8d8c2bd6738ef22_med.jpeg)
425
Förstoringsglas, silver(?), 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Mekanisk leksak, litograferad plåt, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, nyckelpiga,_6081a_8d8c2bd7aebbd4f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6081-itemimages/6081a_8d8c2bd7aebbd4f_med.jpeg)
426
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, nyckelpiga,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Nålhus (?), brännförgylld brons och emalj, antagligen Frankrike, 17-1800-tal, _6082a_8d8c2bd9abee54e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6082-itemimages/6082a_8d8c2bd9abee54e_med.jpeg)
427
Nålhus (?), brännförgylld brons och emalj, antagligen Frankrike, 17-1800-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Fodral för svavelstickor, läder med petits-points-broderi, Frankrike, 1800-talets mitt, dekor av blommor samt guldprägling "Feu", _6083a_8d8c2bdae4d9dec_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6083-itemimages/6083a_8d8c2bdae4d9dec_med.jpeg)
428
Fodral för svavelstickor, läder med petits-points-broderi, Frankrike, 1800-talets mitt, dekor av blommor samt guldprägling "Feu",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Bälte med spänne, silver med niellodekor, Ryssland, sekelskiftet 1900, bältesprint i form av kindjal, _6084a_8d8c2c607c2a4cb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6084-itemimages/6084a_8d8c2c607c2a4cb_med.jpeg)
429
Bälte med spänne, silver med niellodekor, Ryssland, sekelskiftet 1900, bältesprint i form av kindjal,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
![Vas, fajans, De Porceleyne Schotel/Johannes Van Duijn, Delft (verksam 1764-73),_6085a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6085-itemimages/6085a_med.jpeg)
430
Vas, fajans, De Porceleyne Schotel/Johannes Van Duijn, Delft (verksam 1764-73),
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Eitel, Jacques, olja, Jardin des Doms, Avignon, _6086a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6086-itemimages/6086a_med.jpeg)
431
Eitel, Jacques, olja, Jardin des Doms, Avignon,
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Johansson, Nils, olja, Höstlandskap, _6087a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6087-itemimages/6087a_med.jpeg)
432
Johansson, Nils, olja, Höstlandskap,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.