Mekanisk leksak, filtklädd metall, Schuco, 1920-30-tal, fiolspelande gris,_6042a_8d8c228743379fd_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer för IKEA, bordslampor, 1 par, Antifoni,_6043a_lg.jpeg
Okänd designer för IKEA, bordslampor, 1 par, Antifoni,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti fasadbokstäver, guldfärgad aluminium, "First Hotel Mårtenson"_6044a_lg.jpeg
Parti fasadbokstäver, guldfärgad aluminium, "First Hotel Mårtenson"
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bordsur, bemålat trä, art-déco, 1920-tal, marmorimiterande bemålning,_6045a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bourelius, Elsi för JIE, vas/skulptur, glaserat lergods, man med hatt, _6046a_lg.jpeg
Bourelius, Elsi för JIE, vas/skulptur, glaserat lergods, man med hatt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
TV, Samsung, 32 tum, LCD_6047a_lg.jpeg
TV, Samsung, 32 tum, LCD
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Taklampor, 1 par, så kallade Skomakarlampor, metall med vita plast(!)skärmar, _6048a_lg.jpeg
Taklampor, 1 par, så kallade Skomakarlampor, metall med vita plast(!)skärmar,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hudobko, Vladimir, gicléetryck (?), Gamblers, _6049a_lg.jpeg
Hudobko, Vladimir, gicléetryck (?), Gamblers,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, taklampa, svartlackerat stålnät med mässingsdetaljer, _6050a_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa, svartlackerat stålnät med mässingsdetaljer,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Visitkortsetui, trä med ben- och mineralintarsia, Indien, 18-1900-tal, _6051a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô, _6052a_8d8c2289c2e7c58_lg.jpeg
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Hänge med miniatyrfotografi bakom lins, så kallat "Stanhope", brons, 1800-tal, _6053a_8d8c22b937592c7_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Morsetelegrafnyckel, bronserad metall på valnötsplatta, _6054a_8d8c22ba61427e1_lg.jpeg
Morsetelegrafnyckel, bronserad metall på valnötsplatta,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar samt skrivtecken i famille-rose-färger och sepia,_6055a_8d8c22bbcdba0d0_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Krumlinde, Olof, olja, motiv från Röda Hallar, Arild,_6013a_8d8c20ff5c03ac3_lg.jpeg
Krumlinde, Olof, olja, motiv från Röda Hallar, Arild,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Carlson, Arvid, olja, porträtt av Sparbanksdirektören mm Per Bengtsson,_6014a_8d8c2100848058e_lg.jpeg
Carlson, Arvid, olja, porträtt av Sparbanksdirektören mm Per Bengtsson,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, tenn, rokokostil, 18-1900-tal, dekor av vridna knäckar, _6056a_8d8c2a8554adf60_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd rysk (?) konstnär, skulptur, skuren alabaster, hukande tiger,_6057a_8d8c2a86faaa20a_lg.jpeg
Okänd rysk (?) konstnär, skulptur, skuren alabaster, hukande tiger,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Skål, glaserat flintgods, Moorcroft, 1953-78, _6058a_8d8c2a881e2dc8b_lg.jpeg
Skål, glaserat flintgods, Moorcroft, 1953-78,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Vas, glaserat flintgods, Moorcroft, 1900-talets mitt,_6059a_8d8c2a8938650e5_lg.jpeg
Vas, glaserat flintgods, Moorcroft, 1900-talets mitt,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Potpourrieurna med lock, porslin, Sitzendorfer Porzellanmanufaktur, 1900-talets mitt, _6060a_8d8c2a8ad41ab90_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,_6061a_8d8c2af736be321_lg.jpeg
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad Månskensampel,_6062a_8d8c2af8173ff67_lg.jpeg
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad Månskensampel,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer, 1950-tal, matbord med 2 iläggsskivor, palisander,_6063a_8d8c2afa114ba65_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-tal, matbord med 2 iläggsskivor, palisander,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer, 1950-tal, matbord med 1 iläggsskiva, teak, _6064a_8d8c2afb71db9d5_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-tal, matbord med 1 iläggsskiva, teak,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Medicinskt undersökningsbord, ek, 1900-talets 1 hälft, _6065a_8d8c2b8befbdb80_lg.jpeg
Medicinskt undersökningsbord, ek, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Skrivbord, valnöt med mässingsbeslag och läderklädd skiva, diréctoirestil, möjligen Frankrike, 1900-talets 1 hälft,_6066a_8d8c2b19b0892d9_lg.jpeg
Skrivbord, valnöt med mässingsbeslag och läderklädd skiva, diréctoirestil, möjligen Frankrike, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
TV, Samsung, 32 tum, LCD_6067a_lg.jpeg
TV, Samsung, 32 tum, LCD
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Länsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början, _6068a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Gunghäst, plysch och trä, 1900-talets 2 hälft_6069a_lg.jpeg
Gunghäst, plysch och trä, 1900-talets 2 hälft
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Hemi, golvlampa, delvis svartlackerad krom, _6070a_lg.jpeg
Okänd designer för Hemi, golvlampa, delvis svartlackerad krom,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Virknål, skuren valnöt, nysilver och smide, 1800-talets 2 hälft,_6071a_8d8c2baf88d661a_lg.jpeg
Virknål, skuren valnöt, nysilver och smide, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Norrgren, Maja, olja, klippor  vid Marstrand, _6072a_lg.jpeg
Norrgren, Maja, olja, klippor vid Marstrand,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Poster, Hotel Mårtensson, "Army of Covers", 1992,_6073a_lg.jpeg
Poster, Hotel Mårtensson, "Army of Covers", 1992,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bordslampa, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av insjö i dis, _6074a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,_6075a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Medalj, förgylld medalj och emalj, USA, 1900-talets 2 hälft, Purple Heart,_6076a_8d8c2bb0976cd20_lg.jpeg
Medalj, förgylld medalj och emalj, USA, 1900-talets 2 hälft, Purple Heart,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Minnesmynt/medaljer, 3 st, totalt 60 gram 999/1000 silver,_6077a_8d8c2bb234ba187_lg.jpeg
Minnesmynt/medaljer, 3 st, totalt 60 gram 999/1000 silver,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Coignard, James, färgetning med carborundum, komposition, _6078a_8d8c2bb3d07e7ac_lg.jpeg
Coignard, James, färgetning med carborundum, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Fischer, Johann George Paul, gouache på (elfen?)ben, damporträtt, _6079a_8d8c2bb57f78bab_lg.jpeg
Fischer, Johann George Paul, gouache på (elfen?)ben, damporträtt,
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
Förstoringsglas, silver(?), 1900-talets början, _6080a_8d8c2bd6738ef22_lg.jpeg
Förstoringsglas, silver(?), 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, nyckelpiga,_6081a_8d8c2bd7aebbd4f_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Nålhus (?), brännförgylld brons och emalj, antagligen Frankrike, 17-1800-tal, _6082a_8d8c2bd9abee54e_lg.jpeg
Nålhus (?), brännförgylld brons och emalj, antagligen Frankrike, 17-1800-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Fodral för svavelstickor, läder med petits-points-broderi, Frankrike, 1800-talets mitt, dekor av blommor samt guldprägling "Feu", _6083a_8d8c2bdae4d9dec_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bälte med spänne, silver med niellodekor, Ryssland, sekelskiftet 1900, bältesprint i form av kindjal, _6084a_8d8c2c607c2a4cb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Vas, fajans, De Porceleyne Schotel/Johannes Van Duijn, Delft (verksam 1764-73),_6085a_lg.jpeg
Vas, fajans, De Porceleyne Schotel/Johannes Van Duijn, Delft (verksam 1764-73),
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Eitel, Jacques, olja, Jardin des Doms, Avignon, _6086a_lg.jpeg
Eitel, Jacques, olja, Jardin des Doms, Avignon,
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Johansson, Nils, olja, Höstlandskap, _6087a_lg.jpeg
Johansson, Nils, olja, Höstlandskap,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK