10 Pietilä, Tuulikki, pastell, kubistiskt landskap,
signerad och daterad -47, synlig storlek 55 x 45 cm, Pietilä var finsk konstprofessor och från 1950 livskamrat med Tove Jansson, Pietilä är förebild för Too-Ticki i Mumintrollet
Värdering | 4 200 - 4 400 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 50 SEK |