42 Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, 1700-talets 2 hälft, så kallade "Svenska modellen", oval rygg med balusterformad, genombruten ryggbricka,
proveniens:: enligt påteckning från Wapnö slott, Halland, orangrepp, skador, lagningar
Värdering | 2 200 - 2 400 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 50 SEK |