28 Praktkanna, sterlingsilver, renässansstil, England, 1800-talets 2 hälft, total vikt 3670 gram,

23691a_8dac3fb95017b73_lg.jpeg
  • 23691a_8dac3fb95017b73_lg.jpeg
  • 23691b_8dac3fb94e5335c_lg.jpeg
  • 23691c_8dac3fb955f5c60_lg.jpeg
  • 23691d_8dac3fb951c30fd_lg.jpeg
  • 23691e_8dac3fb94cd68f3_lg.jpeg

dekor av Bérainornamentik, vädurshuvuden, maskaron mm samt av infattade glasfluss och halvädelstenar, lockknopp i form av häst attackerad av tiger, stämplad möjligen för Steven SmithLondon 1861, h 50 cm, 1 glasfluss defekt

Värdering18 000 - 20 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)50 SEK