20 Ryskt kejserligt saltkar med lock, Nikolaus I, förgyllt silver, Ryssland, empire, 1800-talets 1 hälft, stansad dekor av snäckor och palmetter, lock och cuppa med genombruten dekor,
lock märkt nr 10, fot märkt nr 20 - 31 z(olotnik?), gravyr under foten ”Hennes Majestäts Tsaritsans 1837” möjligen framställd som ersättning för servis som förstörts vid branden i Vinterpalatset samma år, stämplad antagligen Jakob Wiberg Moskva 1837, kontrollörstämpel för Nikolai Dubrovin, h 12 cm, total vikt 180 gram, lockknopp saknas
Värdering | 10 000 - 15 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 50 SEK |