20 Ryskt kejserligt saltkar med lock, Nikolaus I, förgyllt silver, Ryssland, empire, 1800-talets 1 hälft, stansad dekor av snäckor och palmetter, lock och cuppa med genombruten dekor,

4103a_8d88010e0f132dd_med.jpeg
  • 4103a_8d88010e0f132dd_sm.jpeg
  • 4103b_8d88010e108f706_sm.jpeg
  • 4103c_8d88010e1bed610_sm.jpeg
  • 4103d_8d88013d419ce58_sm.jpeg
  • 4103d_8d88010dda13f58_sm.jpeg
  • 4103e_8d88010df967882_sm.jpeg
  • 4103f_8d88010dea3b601_sm.jpeg

lock märkt nr 10, fot märkt nr 20 - 31 z(olotnik?), gravyr under foten ”Hennes Majestäts Tsaritsans 1837” möjligen framställd som ersättning för servis som förstörts vid branden i Vinterpalatset samma år, stämplad antagligen Jakob Wiberg Moskva 1837, kontrollörstämpel för Nikolai Dubrovin, h 12 cm, total vikt 180 gram, lockknopp saknas

    Värdering10 000 - 15 000 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)50 SEK