Nilsson, Wiwen, egen verkstad, bägare, sterlingsilver, slät, hexagonal med profilerat brätte, _4094a_8d8800ddf31c344_lg.jpeg
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, bägare, sterlingsilver, slät, hexagonal med profilerat brätte,
Slutpris18 000 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Matknivar, 11 + 3 st, silver med silverblad, Ryssland, 1800-tal respektive sekelskiftet 1900,_4095a_8d88010a6db6b03_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Soppslev silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, slät modell, _4096a_lg.jpeg
Soppslev silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, slät modell,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Kåsa, så kallad kovsh, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900, _4097a_lg.jpeg
Kåsa, så kallad kovsh, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Sockertång, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900, _4098a_lg.jpeg
Sockertång, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ragoutsked, silver, Ryssland, nyrokoko, 1800-talets mitt, Olgaliknande modell, _4099a_8d88010b9a885e6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Ost/pastejbestick, 3 delar, silver, Ryssland, 1800-tal, graverad dekor av växter,_4100a_lg.jpeg
Ost/pastejbestick, 3 delar, silver, Ryssland, 1800-tal, graverad dekor av växter,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Trancherbestick, 1 par, silver med stålblad, Ryssland, 1800-tal, _4101a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Saltkar med sked, silver, Ryssland, 1800-tal, graverad växtdekor, _4102a_lg.jpeg
Saltkar med sked, silver, Ryssland, 1800-tal, graverad växtdekor,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ryskt kejserligt saltkar med lock, Nikolaus I, förgyllt silver, Ryssland, empire, 1800-talets 1 hälft, stansad dekor av snäckor och palmetter, lock och cuppa med genombruten dekor,_4103a_8d88010e0f132dd_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering10 000 - 15 000 SEK
Cigarettetui, silver, Osmanska Riket, 18-1900-tal, _4104a_lg.jpeg
Cigarettetui, silver, Osmanska Riket, 18-1900-tal,
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Skål, silver, Osmanska Riket, sekelskiftet 1900,_4105a_8d88010fcf923b6_lg.jpeg
Skål, silver, Osmanska Riket, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Bricka, silver, Osmanska riket, sekelskiftet 1900, _4106a_8d880110b6ccc32_lg.jpeg
Bricka, silver, Osmanska riket, sekelskiftet 1900,
Slutpris4 200 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Flemming, Erik för Borgila, cocktailglas, sterlingsilver, _4107a_8d8801115e5cd43_lg.jpeg
Flemming, Erik för Borgila, cocktailglas, sterlingsilver,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Parti silverbestick, 1800-tal, total vikt 825 gram_4108a_8d8801121c9e63c_lg.jpeg
Parti silverbestick, 1800-tal, total vikt 825 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Ragoutsked, silver, Tyskland 1800-talets 1 hälft, _4109a_8d880113076f47a_lg.jpeg
Ragoutsked, silver, Tyskland 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Borstar med silvermontage, 2 st, total silvervikt cirka 400 gram,_4116a_8d880116b22a363_lg.jpeg
Borstar med silvermontage, 2 st, total silvervikt cirka 400 gram,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Parti guld, 14 karat, total vikt 13,6 gram_4117a_8d880117852d7c3_lg.jpeg
Parti guld, 14 karat, total vikt 13,6 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Kniv i balja, sk Peer Gynt-kniv, David Andersen, Oslo, 1900-talets 2 hälft, _4118a_8d88013c1fe6c1c_lg.jpeg
Kniv i balja, sk Peer Gynt-kniv, David Andersen, Oslo, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kaffeservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, 1900-tal, _4126a_8d880ba9ee6065c_lg.jpeg
Kaffeservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Bricka, sockerskål samt gräddkanna, 925/1000 silver, total vikt 580 gram._4135b_8d880c8b53b1666_lg.jpeg
Bricka, sockerskål samt gräddkanna, 925/1000 silver, total vikt 580 gram.
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Theskedar, 5 + 1 silver, gammalsvensk modell, 1800-talets 1 hälft,_4138a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Guldmynt, 100$ Bermuda 1975, vikt 7.03 gram 900/1000 rödguld, _4140a_lg.jpeg
Guldmynt, 100$ Bermuda 1975, vikt 7.03 gram 900/1000 rödguld,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Parti silver, 15 delar, Rosen, total vikt 175 gram, _4166a_8d88180d0f255fd_lg.jpeg
Parti silver, 15 delar, Rosen, total vikt 175 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Siersbøl, Hermann, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver med 7 cabochonslipade ametister, _4178a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Bägare, silver, svagt trumpetformad på låg fot, stämplad Peter Gillberg Varberg 1766, _4208a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Såsslev, silver, King's Patern, stämplad Michael Olof Barkman Varberg 1848, _4209a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Strösked, silver, variant av gammalfransk modell, stämplad Michael Olof Barkman Varberg 1847,_4210a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Fiskbestick, 12 + 12 st, silver med nysilverblad, King's Pattern (Engelsk snäckmodell)_4295a_8d88658a1b23901_lg.jpeg
Fiskbestick, 12 + 12 st, silver med nysilverblad, King's Pattern (Engelsk snäckmodell)
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Parti smycken och bijouterier, bland annat damsavonett silver, 1800-tal, _4296a_8d88658b693fd7a_lg.jpeg
Parti smycken och bijouterier, bland annat damsavonett silver, 1800-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bordspingla, delvis förgyllt silver, 1700-tal, _4299a_lg.jpeg
Bordspingla, delvis förgyllt silver, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat vitguld, _4304a_lg.jpeg
Örhängen, 1 par, 18 karat vitguld,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Herrsavonett, förgylld metall, Columbus Watch Co, Columbus Ohio  serienummer 281844, 1890-tal, boett från Joseph Fahys & Co, serienummer795272._4359a_8d88a2085ba156c_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Ring, 14 karat rödguld med facettslipad, röd sten, dekor av kinesiska drakar,_4360a_8d88a20a0213e3a_lg.jpeg
Ring, 14 karat rödguld med facettslipad, röd sten, dekor av kinesiska drakar,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Parti silver, 18-1900-tal, total silvervikt cirka 500 gram,_4377a_8d88a2ce5c005bd_lg.jpeg
Parti silver, 18-1900-tal, total silvervikt cirka 500 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Okänd designer för Elgin, puderdosa, sterlingsilver, totalvikt 155 gram, _4378a_8d88a3332b9ca9f_lg.jpeg
Okänd designer för Elgin, puderdosa, sterlingsilver, totalvikt 155 gram,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Eldh, Tore för Ceson, snapsbägare, 6 st, silver, total vikt 170 gram,_4382a_8d88a2f4fad991f_lg.jpeg
Eldh, Tore för Ceson, snapsbägare, 6 st, silver, total vikt 170 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Astronomiskt armbandsur, förgyllt stål, Citizen Astrofantasy Cosmo Sign,_4438a_8d88b0cfa501161_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Underlägg/coasters, 6 st, silver, Persien, 1900-talets 1 hälft, punsad arabeskdekor,_4439a_8d88b121ade21d6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Theglashållare, 3 st, sterlingsilver, England, 1900-talets 1 hälft, genombruten dekor, _4440a_8d88b122e96047f_lg.jpeg
Theglashållare, 3 st, sterlingsilver, England, 1900-talets 1 hälft, genombruten dekor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ring, 20 karat rödguld, vikt 6,1 gram,_4442a_8d88b123f22ff65_lg.jpeg
Ring, 20 karat rödguld, vikt 6,1 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Parti ringar och örhängen, 18 karat rödguld, total vikt 6,5 gram_4443a_8d88b1257673207_lg.jpeg
Parti ringar och örhängen, 18 karat rödguld, total vikt 6,5 gram
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Örhängen, 2 + 1, 14 karat rödguld, total vikt 1,2 gram,_4444a_8d88b126339f252_lg.jpeg
Örhängen, 2 + 1, 14 karat rödguld, total vikt 1,2 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Theo Fennell, hållare till flaska för HP-sås (!), sterlingsilver, _4490a_8d88c8cb22679f1_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer för Theo Fennell, hållare till flaska för Heinz Tomatketchup (!), sterlingsilver, _4491a_8d88c8cc74bf62c_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld, _4523a_8d88d555508b414_lg.jpeg
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Ring, 18 karat rödguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat, _4593a_8d88fcf4070d770_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Armband med berlocker, 18 karat rödguld, _4594a_8d88fcf55c22a04_lg.jpeg
Armband med berlocker, 18 karat rödguld,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK