Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.

Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm, _6453a_8d8c9f16e93c142_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm, _6454a_8d8c9f17e5c0b66_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420, _6458a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, bordlampa, lackerat och borstat stål, Lento, _6475a_lg.jpeg
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, bordlampa, lackerat och borstat stål, Lento,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom, _6476a_lg.jpeg
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Fihn, Joakim för Belid, taklampa, lackerad metall, "Diablo", _6580a_lg.jpeg
Fihn, Joakim för Belid, taklampa, lackerad metall, "Diablo",
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fihn, Joakim för Belid, taklampa, lackerad metall, "Diablo", _6581a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Golvlampa, smide, 1900-talets 1 hälft, _6612a_lg.jpeg
Golvlampa, smide, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Vitrika, vägglampett, metall och brunt glas, _6621a_lg.jpeg
Okänd designer för Vitrika, vägglampett, metall och brunt glas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, sänglampor, 1 par, teak, metall och glas, 1950-60-tal, _6631a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Kosta, lampkupor, 4 st, olikfärgad glasmassa,_6640a_lg.jpeg
Okänd designer för Kosta, lampkupor, 4 st, olikfärgad glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Gemco, 1900-talets mitt, golvlampa, mässing,_6648a_8d8d2947bdabcad_lg.jpeg
Okänd designer för Gemco, 1900-talets mitt, golvlampa, mässing,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bordslampa, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av insjö i dis, _6730a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad Månskensampel,_6729a_lg.jpeg
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad Månskensampel,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,_6732a_lg.jpeg
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Starck, Philippe för FLOS, bords/golvlampa, kromad aluminium, Table Gun Lamp AK 47,_6798a_8d8d66f36625ec7_lg.jpeg
Starck, Philippe för FLOS, bords/golvlampa, kromad aluminium, Table Gun Lamp AK 47,
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Starck, Philippe för FLOS, bordslampa, kromad aluminium, Bedside Gun Lamp_6799a_8d8d66ef306f782_lg.jpeg
Starck, Philippe för FLOS, bordslampa, kromad aluminium, Bedside Gun Lamp
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, vitlackerad metall, 1950-tal,_6823a_8d8d731327d9016_lg.jpeg
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, vitlackerad metall, 1950-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, vitlackerad metall, 1950-tal, _6824a_8d8d7313f781be3_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer för Müller Frères, Lunéville, bordslampa, mässing med glasskärm, _6829a_lg.jpeg
Okänd designer för Müller Frères, Lunéville, bordslampa, mässing med glasskärm,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Okänd designer, möjligen Kaj Franck för Fog & Mörup, taklampa, emaljerad metall, _6842a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,_6841a_lg.jpeg
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Okänd designer, möjligen Kaj Franck för Fog & Mörup, taklampa, emaljerad metall, _6843a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, väggspegel, teak med 2 böjliga ljusarmar, _6850a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Cazaux, Édouard för Degué, tillskriven, taklampa, gjutet och frostat glas, art-déco, omkring 1930, montage i smide i Louis Majorelles art,_6862a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Okänd konstnär, skulptur/lampskärm, porslin, metall och sidenbroderi,_6883a_8d8d74698687971_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulptur/lampskärm, porslin, metall och sidenbroderi,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer, taklampa, vitlackerad metall, modell snarlik "Cyclon" av P O Ström för IKEA, _6922a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Takkrona, nysilver med prismor, 1920-tal, _6929a_lg.jpeg
Takkrona, nysilver med prismor, 1920-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för HEMI, bords/vägglampa, brunlackerad metall, _7027a_lg.jpeg
Okänd designer för HEMI, bords/vägglampa, brunlackerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ekström, Yngve för Pileprodukter, tillskriven, bordslampa, akrylplast, "Tulip",_7029a_lg.jpeg
Ekström, Yngve för Pileprodukter, tillskriven, bordslampa, akrylplast, "Tulip",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för WASO, arbetsbelysning med skruvfäste, Ledu Deluxe, _7033a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bordslampor, 1 par, porslin med bronsmontage, Frankrike, 1900-talets början, polykrom och förgylld dekor mot fond i bleu royale,_7036a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd dansk keramiker, bordslampa/skulptur, stengods, _7083a_lg.jpeg
Okänd dansk keramiker, bordslampa/skulptur, stengods,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, glas och mässing,_7090a_8d8d8ca39d31549_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
 Koch & Löwy för OMI, lampor, 3 st, svartlackerad metall, 1950-60-tal, _7102a_8d8d8d5578c5a77_lg.jpeg
Koch & Löwy för OMI, lampor, 3 st, svartlackerad metall, 1950-60-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal, _7103a_8d8d8d56c578afc_lg.jpeg
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Staff Leuchten, vägglampor, 1 par, vitlackerad metall och plast, _7116c_8d8d8d526686358_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bords/golvlampa, glaserat lergods, Miranda, modern tillverkning,_7125a_8d8d8de33e54881_lg.jpeg
Bords/golvlampa, glaserat lergods, Miranda, modern tillverkning,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Belid, golvlampa, krom och svartlackerad metall, Sway,_7130a_8d8d8e69e4f84c7_lg.jpeg
Okänd designer för Belid, golvlampa, krom och svartlackerad metall, Sway,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Industribelysning, metall och glas, Polen, 1900-talets 2 hälft, _7132a_8d8d8e6c5441f8d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1950-tal, bords/sänglampor, 2 st, delvis svartlackerad mässing,_7147b_8d8d8e9408abe89_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-tal, bords/sänglampor, 2 st, delvis svartlackerad mässing,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, taklampa, vit glasmassa,_7157a_8d8d97dc23e6547_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, taklampa, vit glasmassa,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft, _7207a_8d8d9a7fdbce9e7_lg.jpeg
Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK