Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.

Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Okänd indo-persisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, komposition med personer och djur,_6522a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bricka, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _6528a_lg.jpeg
Bricka, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Kpelie, Senufo, Elfenbenskusten, _6540a_8d8d1954f84681a_lg.jpeg
Mask, skuret och bemålat trä, Kpelie, Senufo, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Rituell oljelampa, brons, så kallad Changalvetta, Indien, 1800-tal, _6541a_8d8d19542945faf_lg.jpeg
Rituell oljelampa, brons, så kallad Changalvetta, Indien, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Golvvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, kvadratisk form med Fo-hundsmaskaroner,_6562a_lg.jpeg
Golvvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, kvadratisk form med Fo-hundsmaskaroner,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Lockask, rotting, Kina, 1900-tal, _6563a_lg.jpeg
Lockask, rotting, Kina, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Lockurna, porslin, Japan, möjligen Kutani, Taishô (1912-26),_6579a_8d8d1a52445cc9c_lg.jpeg
Lockurna, porslin, Japan, möjligen Kutani, Taishô (1912-26),
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bokstöd, 1 par, skuren wengé (?), Afrika, 1900-talets 2 hälft,_6510a_8d8d26d196d92a3_lg.jpeg
Bokstöd, 1 par, skuren wengé (?), Afrika, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Klewang i balja, smide och hardwood, antagligen Sumatra, _6622a_lg.jpeg
Klewang i balja, smide och hardwood, antagligen Sumatra,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?), _6625a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Skulptur, bronserad metall, Japan, Meiji, 1900-talets början, bodhisattva medlotusblomma,_6633a_8d8d291652ba31b_lg.jpeg
Skulptur, bronserad metall, Japan, Meiji, 1900-talets början, bodhisattva medlotusblomma,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Assietter, 3 st,, porslin, Kina, Qing (18-1900-tal, polykrom emalj- respektive blå underglasyrdekor, _6643a_8d8d292671fd660_lg.jpeg
Assietter, 3 st,, porslin, Kina, Qing (18-1900-tal, polykrom emalj- respektive blå underglasyrdekor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal, _6653a_lg.jpeg
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Bord, skuren hardwood med marmorskiva, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,_6654a_8d8d2948b6f509a_lg.jpeg
Bord, skuren hardwood med marmorskiva, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Urna, mässing med inrusteringar i koppar och silver, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av fåglar i träd,_6657a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kakelplatta, fajans, antagligen Iznik 17-1800-tal, _6678a_8d8d34f1b7ad548_lg.jpeg
Kakelplatta, fajans, antagligen Iznik 17-1800-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,_6751a_lg.jpeg
Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Hiroshige, Utagawa, träsnitt, 'Crowds at the annual year-end fair held at Asakusa Temple.....' ur serien Tôto meisho; famous places in the eastern capital, _6765a_8d8d4d8a6cbde39_lg.jpeg
Hiroshige, Utagawa, träsnitt, 'Crowds at the annual year-end fair held at Asakusa Temple.....' ur serien Tôto meisho; famous places in the eastern capital,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hiroshige, Utagawa, träsnitt, Scene at the boundary marker, Fujikawa, ur The Fifty-Three Stations of the Tokaido 1831-34, _6766a_8d8d4d90717376e_lg.jpeg
Hiroshige, Utagawa, träsnitt, Scene at the boundary marker, Fujikawa, ur The Fifty-Three Stations of the Tokaido 1831-34,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Offerkärl antagligen för Yakmjölk , brons, Tibet, 1900-tal, _6791a_lg.jpeg
Offerkärl antagligen för Yakmjölk , brons, Tibet, 1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao, _6794a_lg.jpeg
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Handskrift, trä, Burma, 18-1900-tal, _6831a_lg.jpeg
Handskrift, trä, Burma, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Handspegel i etui, brons, Japan Meiji, sekelskiftet 1900, _6839a_lg.jpeg
Handspegel i etui, brons, Japan Meiji, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft, _6853a_lg.jpeg
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Krutflaska, mässing, osmanska riket, sekelskiftet 1900, _6851a_lg.jpeg
Krutflaska, mässing, osmanska riket, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Strykjärn för siden, brons, Kina, Qing 1800-tal, _6863a_lg.jpeg
Strykjärn för siden, brons, Kina, Qing 1800-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô, _6878a_lg.jpeg
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar samt skrivtecken i famille-rose-färger och sepia,_6885a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Spelmarker/poängmarkörer, cirka 20 stycken, pärlemor, antagligen Hong Kong, Qing, sekelskiftet 1900,_6909a_8d8d7522239d86c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Sigill/amulett, brons, så kallat Sadhu seal, Nepal, 18-1900-tal, _6928a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Relief, mässing, antagligen Indien 1800-tal, oktogonal, _6973a_lg.jpeg
Relief, mässing, antagligen Indien 1800-tal, oktogonal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, religiös scen,_7051a_8d8d8afde5696aa_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Relikväktare så kallad Byeri, skuret trä, läder och fjädrar, Fang, Gabon, 1900-talets mitt eller 2 hälft,_7079a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK