Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.

Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa 'Sträng' _6491a_8d8cf6bdbae82bb_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa 'Sträng'
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, smed i arbete,_6493a_8d8cf6c4bf6324e_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, smed i arbete,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur, skuren ek, barock, 1600-talets 2 hälft, dekor av stående man,_6523a_8d8d1063ded8f0d_lg.jpeg
Skulptur, skuren ek, barock, 1600-talets 2 hälft, dekor av stående man,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Skulptur, skuren ek, barock, 1600-tal, Sankta Filomena, _6524a_8d8d106dd69c136_lg.jpeg
Skulptur, skuren ek, barock, 1600-tal, Sankta Filomena,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, stående höna,_6538a_lg.jpeg
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, stående höna,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas, _6568a_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas, _6569a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vallien, Bertil för Boda, skulptur, gjutet klarglas i svärtad smidesställning, tjur, _6576a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer, skulptur, glas, ingjuten dekor av clown, sol måne mm, _6582a_lg.jpeg
Okänd designer, skulptur, glas, ingjuten dekor av clown, sol måne mm,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,_6608a_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage, _6609a_lg.jpeg
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skålfat, gljutet glas, Domino,_6618a_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skålfat, gljutet glas, Domino,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
3 delar keramik; tomte, stengods Gösta Grähs, katt keramik, L´Eau Vive, Belgien samt grisformad keramikflaska, _6623a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Johansen, Karl Otto för B&G, skulptur, stengods, man med hästar,_6624a_lg.jpeg
Johansen, Karl Otto för B&G, skulptur, stengods, man med hästar,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?), _6625a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Skulptur, bronserad metall, Japan, Meiji, 1900-talets början, bodhisattva medlotusblomma,_6633a_8d8d291652ba31b_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Dahl-Jensen, Jens Peter, figurin, porslin, Gärdsmyg, _6658a_8d8d3365dbd6f19_lg.jpeg
Dahl-Jensen, Jens Peter, figurin, porslin, Gärdsmyg,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Nielsen, Erik för KD, figurin, porslin, mus på sockerbitar, _6659a_8d8d33671ed4437_lg.jpeg
Nielsen, Erik för KD, figurin, porslin, mus på sockerbitar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hellsten, Lars för Orrefors Expo, skål/skulptur, gjutet glas, blomformad,_6661a_8d8d336a841d723_lg.jpeg
Hellsten, Lars för Orrefors Expo, skål/skulptur, gjutet glas, blomformad,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Krieger, Wilhelm för Lorentz Hutschenreuther, tillskriven, askfat, porslin, 1910-20-tal, _6662a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll, _6674a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Westerberg, Uno för Pukeberg, skulpturer/vaser, 3 st, svart-vit glasmassa, svampar, _6676a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Berglund, Bengt och Serenander, Bengt (Bengt & Bengt) för Gustavsberg, skulptur, stengods, "Kultsten"_6677a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Plaketter, 1 par, marmor, Italien, 1800-tal, _6690a_8d8d357d2740896_lg.jpeg
Plaketter, 1 par, marmor, Italien, 1800-tal,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Plakett, brons på serpentinsten, ordenssällskapet Schlaraffia, dekor av Johann Wilhelm von Goethe,_6691b_8d8d35c58d538f2_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd finsk konstnär, skulptur, skuret och delvis betsat trä, björnhona med unge,_6702a_8d8d35c315c5908_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd rysk (?) konstnär, skulptur, skuren alabaster, hukande tiger,_6733a_lg.jpeg
Okänd rysk (?) konstnär, skulptur, skuren alabaster, hukande tiger,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao, _6794a_lg.jpeg
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer för Royal Copenhagen, väggplakett, bisquitporslin, Kasper (Mester Jakel),_6800a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare, _6827a_lg.jpeg
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, byster 1 par, bemålad gips,_6832a_lg.jpeg
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Rezl, Bohumil, skulptur, terrakotta, 1900-talets 1 hälft, _6840a_lg.jpeg
Rezl, Bohumil, skulptur, terrakotta, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd tysk (?) expressionist, relief, patinerad brons, par vid Golgata, _6870a_8d8d7479bf715dd_lg.jpeg
Okänd tysk (?) expressionist, relief, patinerad brons, par vid Golgata,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd konstnär, möjligen för Formia, Murano, skulptur, glas, duva,, _6871a_8d8d74865d38875_lg.jpeg
Okänd konstnär, möjligen för Formia, Murano, skulptur, glas, duva,,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Hagenauer, Karl för Illums Bolighus, miniatyrskulptur/sigillstämpel, patinerad brons, _6874a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Statyett, patinerad brons, Indien, 17-1800-tal, Hanuman (apguden),_6877a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Saly, Jacques-François-Joseph, efter honom, byst, gips, "Jeune Fille à la natte, "_6880a_8d8d7464c45c1f4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Tutter, Karl för Hutschenreuther Selb, figurin, porslin, putto med vädur, "Übermut" (Övermod),_6882a_8d8d746841b2462_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd konstnär, skulptur/lampskärm, porslin, metall och sidenbroderi,_6883a_8d8d74698687971_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulptur/lampskärm, porslin, metall och sidenbroderi,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Skulptur, bemålt lergods, Bernhard Bloch, Eichwald, 1800-talets 2 hälft, vilande afrikansk skeppsgosse, _6901a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Allert, Henrik för Pentik, Finland, väggplatta, glaserat stengods, i form av igelkott,_6923a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lorenzl, Josef, hans art, skulptur, bronserad metall på alabastersockel, dansande dam,_6950a_8d8d7e8eafaa7c4_lg.jpeg
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bergsten, Lars, skulptur, delvis glaserad terrakotta, stående par,_7030a_lg.jpeg
Bergsten, Lars, skulptur, delvis glaserad terrakotta, stående par,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, relief, emaljerade kopparplåtar, sammonterade på fond av förtent koppar, _7065a_8d8d8b7749321e9_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,_7073a_8d8d8c2386d548a_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Relikväktare så kallad Byeri, skuret trä, läder och fjädrar, Fang, Gabon, 1900-talets mitt eller 2 hälft,_7079a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd dansk keramiker, bordslampa/skulptur, stengods, _7083a_lg.jpeg
Okänd dansk keramiker, bordslampa/skulptur, stengods,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Sönnerstam, Ulla, egen verkstad, Tjärby, skulptur samt skål, glaserat lergods,_7108a_lg.jpeg
Sönnerstam, Ulla, egen verkstad, Tjärby, skulptur samt skål, glaserat lergods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK