Laddar...

Februariauktion

Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.


Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Februariauktion
Avslutad
Coaster, silver, Ryssland, 1800-talets 1 hälft, profilerat brätte, Kejserlig Hovleverantörsstämpel,_6462a_lg.jpeg
15
Coaster, silver, Ryssland, 1800-talets 1 hälft, profilerat brätte, Kejserlig Hovleverantörsstämpel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
3 delar silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, sillgaffel, thesked samt sockertång,_6463a_lg.jpeg
16
3 delar silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, sillgaffel, thesked samt sockertång,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
4 delar silver, total vikt 255 gram,_6465a_8d8caa42b00a6a8_lg.jpeg
18
4 delar silver, total vikt 255 gram,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Matbesticksuppsättning, 18 delar, silver, total vikt exklusive knivar 480 gram_6466a_8d8caa41902d04c_lg.jpeg
19
Matbesticksuppsättning, 18 delar, silver, total vikt exklusive knivar 480 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Barnskramla med visselpipa, sterlingsilver med benskaft, England, 1900-talets början, _6542a_8d8d197238513b1_lg.jpeg
91
Barnskramla med visselpipa, sterlingsilver med benskaft, England, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Lockask/hänge, polerat musselskal med nysilvermontage, 1800-tal, _6554a_8d8d19d46d482b9_lg.jpeg
103
Lockask/hänge, polerat musselskal med nysilvermontage, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal, _6586a_8d8d1ac76cb6e52_lg.jpeg
135
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Släpspänne med 9 silvermedaljer (1 vitmetall); FBU, Hemvärnet med flera,_6590a_8d8d1cf191062dd_lg.jpeg
139
Släpspänne med 9 silvermedaljer (1 vitmetall); FBU, Hemvärnet med flera,
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, collierer, 2 st, brons och svart nylon (?),_6630a_lg.jpeg
182
Okänd designer, 1950-60-tal, collierer, 2 st, brons och svart nylon (?),
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Damfickur, 18 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 32 gram_6650a_lg.jpeg
203
Damfickur, 18 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 32 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Bältespänne, silver med niellodekor, Ryssland, 1900-talets början, _6673a_lg.jpeg
226
Bältespänne, silver med niellodekor, Ryssland, 1900-talets början,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Saarela, Arvo, egen verkstad Falköping, armlänk, silver, dekor av stavar, _6681a_8d8d34f9bb5cb1b_lg.jpeg
234
Saarela, Arvo, egen verkstad Falköping, armlänk, silver, dekor av stavar,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, armlänk, 950/1000 silver med kuddslipade malakiter,_6682a_8d8d350c7c6ba73_lg.jpeg
235
Okänd designer, armlänk, 950/1000 silver med kuddslipade malakiter,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Guldfynd, halskedja med hänge, sterlingsilver med åttkantslipad diamant,_6683a_8d8d350e58987e5_lg.jpeg
236
Okänd designer för Guldfynd, halskedja med hänge, sterlingsilver med åttkantslipad diamant,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti diverse, 18-1900-tal, askar, dockor mm,_6684a_lg.jpeg
237
Parti diverse, 18-1900-tal, askar, dockor mm,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Juhls, Frank & Regine, egen verkstad Kautokeino, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver, "Tundra"_6686a_lg.jpeg
239
Juhls, Frank & Regine, egen verkstad Kautokeino, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver, "Tundra"
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Collierer, 2 st, odlade pärlor och slipade stenar med silverlås,_6687a_lg.jpeg
240
Collierer, 2 st, odlade pärlor och slipade stenar med silverlås,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti smycken och bijouterier, _6689a_lg.jpeg
242
Parti smycken och bijouterier,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Brosch, 18 karat rödguld, vikt 1,7 gram_6712a_8d8d40aa4e2824d_lg.jpeg
265
Brosch, 18 karat rödguld, vikt 1,7 gram
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld med facettslipade vita stenar, total vikt 10,5 gram,_6713a_8d8d40ab822aa9a_lg.jpeg
266
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld med facettslipade vita stenar, total vikt 10,5 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Manschettknappar, 1 par, sdelvis förgyllt silver med facettslipade diamanter,_6714a_8d8d40bc1ebf19f_lg.jpeg
267
Manschettknappar, 1 par, sdelvis förgyllt silver med facettslipade diamanter,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med (defekt) mabépärla, vikt 9,5 gram,_6715a_8d8d40bd8692d5b_lg.jpeg
268
Ring, 18 karat rödguld med (defekt) mabépärla, vikt 9,5 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Brosch, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, vikt 12 gram_6716a_8d8d40befb42e86_lg.jpeg
269
Brosch, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, vikt 12 gram
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Hänge med kedja, 18 karat vitguld med diamant, total vikt 6 gram,_6717a_8d8d40c05af5526_lg.jpeg
270
Hänge med kedja, 18 karat vitguld med diamant, total vikt 6 gram,
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,04 carat, vikt 1,4 gram_6718a_8d8d40c1999adb1_lg.jpeg
271
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,04 carat, vikt 1,4 gram
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Armbandsur, 14 karat rödguld med brun läderrem, Doxa, _6719a_8d8d40c2e161371_lg.jpeg
272
Armbandsur, 14 karat rödguld med brun läderrem, Doxa,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med pärla, vikt 3 gram, _6720a_8d8d40c4131b7c5_lg.jpeg
273
Ring, 18 karat vitguld med pärla, vikt 3 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Ring, 14 karat rödguld, vikt 4,2 gram,_6721a_8d8d40c5127dcde_lg.jpeg
274
Ring, 14 karat rödguld, vikt 4,2 gram,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Ring, 14 karat röd- och vitguld, vikt 5,1 gram_6722a_8d8d40c6aa9723d_lg.jpeg
275
Ring, 14 karat röd- och vitguld, vikt 5,1 gram
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Klockarmband, 18 karat rödguld, vikt 9,5 gram,_6723a_8d8d40c8057c137_lg.jpeg
276
Klockarmband, 18 karat rödguld, vikt 9,5 gram,
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 - 3 200 SEK
Avslutad
Armbandsurslänk, 18 karat rödguld, vikt 5,4 gram,_6737a_8d8d41754edf9b5_lg.jpeg
290
Armbandsurslänk, 18 karat rödguld, vikt 5,4 gram,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Hänge med kedja, 18 karat vitguld med 14 briljantslipad diamanter om totalt cirka 0,25 carat, total vikt 4,2 gram_6738a_8d8d4176cefc716_lg.jpeg
291
Hänge med kedja, 18 karat vitguld med 14 briljantslipad diamanter om totalt cirka 0,25 carat, total vikt 4,2 gram
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Armlänk, 9 (!) karat rödguld, vikt 3,3 gram, _6739a_8d8d4177f36e241_lg.jpeg
292
Armlänk, 9 (!) karat rödguld, vikt 3,3 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti hängen, 18 karat rödguld, total vikt 8 gram_6740a_8d8d41f7d456563_lg.jpeg
293
Parti hängen, 18 karat rödguld, total vikt 8 gram
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Hänge, 18 karat röd- och vitguld med 4 facettslipade diamanter, vikt 1,3 gram_6741a_8d8d41f8ee56b0f_lg.jpeg
294
Hänge, 18 karat röd- och vitguld med 4 facettslipade diamanter, vikt 1,3 gram
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ringar, 3 st, 18 karat vitguld, total vikt 10,4 gram,_6742a_8d8d41f9bf5a227_lg.jpeg
295
Ringar, 3 st, 18 karat vitguld, total vikt 10,4 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Damarmbandsursboetter, 2 st, 14 k rödguld, total vikt 7,5 gram, _6743a_8d8d41fb6c865a9_lg.jpeg
296
Damarmbandsursboetter, 2 st, 14 k rödguld, total vikt 7,5 gram,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Parti smycken, 18 karat rödguld, delvis med pärlor, total vikt 8,8 gram_6744a_8d8d41fc67174a2_lg.jpeg
297
Parti smycken, 18 karat rödguld, delvis med pärlor, total vikt 8,8 gram
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Parti skrotguld mm, 18 karat rödguld, total vikt 17,2 gram_6745a_8d8d41fe01e4436_lg.jpeg
298
Parti skrotguld mm, 18 karat rödguld, total vikt 17,2 gram
Slutpris4 800 SEK
Värdering5 000 - 5 500 SEK
Avslutad
Örhängen, 1 par, 18 karat vitguld med pärlor och vita stenar, total vikt 2,7 gram_6746a_8d8d4200253189c_lg.jpeg
299
Örhängen, 1 par, 18 karat vitguld med pärlor och vita stenar, total vikt 2,7 gram
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Kedja, 18 karat rödguld, vikt 1,4 gram_6747a_8d8d42016fe90b8_lg.jpeg
300
Kedja, 18 karat rödguld, vikt 1,4 gram
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hänge med kedja, 18 karat rödguld och pärlemor, total vikt 4,4 gram,_6748a_8d8d4220ee1cc72_lg.jpeg
301
Hänge med kedja, 18 karat rödguld och pärlemor, total vikt 4,4 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Barnarmbandsur, vitmetall med stenar och svart läderarmband, Hello Kitty,_6753a_8d8d4cbc7e2671a_lg.jpeg
306
Barnarmbandsur, vitmetall med stenar och svart läderarmband, Hello Kitty,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ramsén, Håkan, egen verkstad, hänge, sterlingsilver, Ängel,_6754a_8d8d4cbdb8813ae_lg.jpeg
307
Ramsén, Håkan, egen verkstad, hänge, sterlingsilver, Ängel,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,_6795a_lg.jpeg
348
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Anton Michelsen, cocktailmixer, glas och sterlingsilver, 1950-60-tal, _6804a_lg.jpeg
358
Okänd designer för Anton Michelsen, cocktailmixer, glas och sterlingsilver, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Toxvärd, Svend, egen verkstad  Köpenhamn, ljusstakar 3 st, silver, 1950-tal, _6860a_lg.jpeg
413
Toxvärd, Svend, egen verkstad Köpenhamn, ljusstakar 3 st, silver, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Förstoringsglas, silver(?), 1900-talets början, _6887a_lg.jpeg
440
Förstoringsglas, silver(?), 1900-talets början,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.