Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.

Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Colombo, Carlo för Guzzini, satsbord, 3 st, akrylplast,_6455a_8d8c9f232b14c88_lg.jpeg
Colombo, Carlo för Guzzini, satsbord, 3 st, akrylplast,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Gueridoner, 1 par, vitmålat och förgyllt trä, gustavianska (Louis XVI?), 1770-80-tal, dekor av vädurshuvuden, -ben, klotfestoner mm, _6513a_8d8d035ce786867_lg.jpeg
Gueridoner, 1 par, vitmålat och förgyllt trä, gustavianska (Louis XVI?), 1770-80-tal, dekor av vädurshuvuden, -ben, klotfestoner mm,
SlutprisInga bud
Värdering55 000 - 60 000 SEK
Himmelssäng, lackerat och bronserat trä, senempire, 1800-talets mitt, _6570a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Ulferts, Tibro, soffbord, palisander, 1960-tal, _6571a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, teak, _6575a_lg.jpeg
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, teak,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Mekanisk stol, svarvat och svärtat trä med gul plyschklädsel och flätade fransar, Hermann Böhme, Riesbach, Zürich, 1800-talets slut,_6597a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer 1950-60-tal, pinnstolar, 3 st, svartlackerat trä, sitsar i böjteak,_6613a_8d8d1d004a233fb_lg.jpeg
Okänd designer 1950-60-tal, pinnstolar, 3 st, svartlackerat trä, sitsar i böjteak,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ohlsson, Folke för DUX, fåtöljer, 1 par, teak, "USA 75", 1960-tal, _6614a_8d8d1ce2efc65fe_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering12 000 - 14 000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, bok, _6615b_8d8d1cfdd1fb304_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, bok,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, fåtölj, bok med svart konstläderklädsel, _6616a_8d8d1d07ebab89e_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Väggskåp, allmoge, 1800-talets mitt,_6509a_8d8d284e3b026cf_lg.jpeg
Väggskåp, allmoge, 1800-talets mitt,
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk designer, 1900-talets 1 hälft, soffa, ek med heltäckande, beige skinnklädsel,_6617a_8d8d2853ad956ff_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1900-talets 1 hälft, soffa, ek med heltäckande, beige skinnklädsel,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Stol, skuren valnöt, chippendalestil, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, _6632a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-tal, soffbord, bonad ek och bok, _6645a_8d8d2943bea48e7_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-tal, soffbord, bonad ek och bok,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Herrbetjänt, teak, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt,_6646a_8d8d2945853ca84_lg.jpeg
Herrbetjänt, teak, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Spelbord, bonat trä med grön, filtklädd skiva, 1900-talets mitt, _6647a_8d8d29465b885ed_lg.jpeg
Spelbord, bonat trä med grön, filtklädd skiva, 1900-talets mitt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, teak och plastöverdragen metall, T-stol (Hammer Chair), modell 3103, design 1955, _6652c_8d8d34e9a564d52_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bord, skuren hardwood med marmorskiva, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,_6654a_8d8d2948b6f509a_lg.jpeg
Bord, skuren hardwood med marmorskiva, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Soffbord med lös skiva, så kallad Butlers' tray, mahogny med mässingsbeslag, _6655a_8d8d296aa2fbe2f_lg.jpeg
Soffbord med lös skiva, så kallad Butlers' tray, mahogny med mässingsbeslag,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, soffbord palisander med kakelplattor, _6656a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Armstolar, 1 par, svarvad, svartlackerad och bronserad ek med rpttingklädsel, Louis XVI, sekelskiftet 1800, _6680a_8d8d34f73609443_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Wegner, Hans J för Getama, Gedsted, stolar, 1 par, ek med beige textilklädsel, 1950-60-tal,_6688a_8d8d4ce5a5683ca_lg.jpeg
Wegner, Hans J för Getama, Gedsted, stolar, 1 par, ek med beige textilklädsel, 1950-60-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Gemla, Diö, armstolar, 5 st, bonat böjträ, _6706a_lg.jpeg
Okänd designer för Gemla, Diö, armstolar, 5 st, bonat böjträ,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Gemla, Diö, armstolar, 5 st, bonat böjträ, _6708a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Gemla, Diö, armstolar, 5 st, bonat böjträ, _6710a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, soffbord, fruktträ (?), 1950-tal, _6711a_lg.jpeg
Okänd dansk designer, soffbord, fruktträ (?), 1950-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Medicinskt undersökningsbord, ek, 1900-talets 1 hälft, _6731a_lg.jpeg
Medicinskt undersökningsbord, ek, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-tal, matbord med 1 iläggsskiva, teak, _6736a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-tal, matbord med 1 iläggsskiva, teak,
Slutpris2 400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Tidskrftshållare, bonat trä, 1900-talets mitt, _6750a_lg.jpeg
Tidskrftshållare, bonat trä, 1900-talets mitt,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hurtsskrivbord, skuren och bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut, _6758a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer i Ole Wanschers art, stolar, 1 par, valnöt med svart skinnklädsel,_6759a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer 1960-70-tal, soffbord, fur,_6760a_lg.jpeg
Okänd designer 1960-70-tal, soffbord, fur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, böjträ med blå textilklädsel på kromade ben, Måsen,_6807a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd designer för Haslev, soffbord med klaffar, bok,_6808a_8d8d72166f2a524_lg.jpeg
Okänd designer för Haslev, soffbord med klaffar, bok,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Soffbord med lös skiva, så kallad Butlers' tray, mahogny med mässingsbeslag, _6809a_8d8d7218e3d8c5f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, krom med dubbla, vikbara brickor, _6810a_8d8d72251b91cd5_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, däcks/trädgårdsstol, svartlackerad metall med grön textilklädsel, _6811a_8d8d722c504147d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för The New England Collection, matgrupp, 9 delar, delvis bemålat trä,_6812a_8d8d723fcfe3dd4_lg.jpeg
Okänd designer för The New England Collection, matgrupp, 9 delar, delvis bemålat trä,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Pelarbord, porslin (!), Porzellanmanufactur Plaue, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, _6814a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Schöblom, Svante för Overman, snurrstol, gultonad, transparent plast på metallunderrede,_6818a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Thygesen, Rud & Sörensen, Johnny för Magnus Olesen, armstol, böjträ med laminatsits, modell 8002,_6819a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Soffa, honungsgul björk med intarsia, biedermeier, 1800-talets mitt, _6822a_8d8d73119d8bd9b_lg.jpeg
Soffa, honungsgul björk med intarsia, biedermeier, 1800-talets mitt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Väggskåp, avlutad fur, 1700-tal, _6826a_8d8d731585a0889_lg.jpeg
Väggskåp, avlutad fur, 1700-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hörnbord, bemålat trä, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900,_6835a_8d8d739b9a45c0b_lg.jpeg
Hörnbord, bemålat trä, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Spelbord, mahogny, nyrokoko, 180-talets slut, _6837a_8d8d739e2cfe35f_lg.jpeg
Spelbord, mahogny, nyrokoko, 180-talets slut,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Väggskåp, ådringsmålat trä, allmogearbete, 1800-tal, invändigt med religiös, uppbygglig text,_6838a_8d8d73106d6ad28_lg.jpeg
Väggskåp, ådringsmålat trä, allmogearbete, 1800-tal, invändigt med religiös, uppbygglig text,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Köksö/bänk på hjul, fur, 1900-talets slut, _6847a_8d8d73968b12fd6_lg.jpeg
Köksö/bänk på hjul, fur, 1900-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Damarbetsbord, palisander med intarsia, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, delade ben,_6855a_8d8d732e4f06b97_lg.jpeg
Damarbetsbord, palisander med intarsia, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, delade ben,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK