Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.

Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Okänd designer för Lindlöfs Interiör, fåtöljer, 1 par, böjträ med rottingklädsel, _6856a_8d8d739fb787a4f_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, pall, ek med canvasklädsel, _6857a_8d8d73937cd1e19_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1960-tal, pall, ek med canvasklädsel,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, fåtöljer, 1 par, böjträ,_6858a_8d8d73a0cb3a45b_lg.jpeg
Okänd designer, fåtöljer, 1 par, böjträ,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Møller, Niels för J L Møller, stol, teak med svart läderklädd sits, modell 75, design 1954,_6859a_8d8d740c0d00fd6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Snedklaffsekretär, mahogny, senbarockstil, 1900-talets 1 hälft, 3 lådor sant skrivklaff, bakom vilken inredning med lådor och fack, _6866a_8d8d7e01dc0a3a7_lg.jpeg
Snedklaffsekretär, mahogny, senbarockstil, 1900-talets 1 hälft, 3 lådor sant skrivklaff, bakom vilken inredning med lådor och fack,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Hörnskåp, pyramidmahogny, senempire, 1800-talets mitt, _6892a_8d8d74899dd34eb_lg.jpeg
Hörnskåp, pyramidmahogny, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Skåp, mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, _6893a_8d8d748ad9fcd5a_lg.jpeg
Skåp, mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fåtölj, helstoppad, djuphäftad plyschklädsel, oscariansk, _6904a_lg.jpeg
Fåtölj, helstoppad, djuphäftad plyschklädsel, oscariansk,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ole Gjerløv Knudsen og Torben Lind för France & Søn, soffbord, palisander. Moduline,_6906a_8d8d74df41b3c83_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Fåtölj, skuren och svarvad valnöt, nyrokoko, _6930a_lg.jpeg
Fåtölj, skuren och svarvad valnöt, nyrokoko,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal, _6951a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Bergèrer/öronlappsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel, _6952a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängkammarbyrå, alm med intarsia och grå kalkstensskiva, Swedish Grace, _6953a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace, _6954a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Hurts, teak, fristående modell, 1950-60-tal, _6955a_lg.jpeg
Hurts, teak, fristående modell, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander med utdragsskiva i formica,_6956a_8d8d7e902c72c91_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Cadovius, Poul för France & Søn, soffa, ek, _6957b_8d8d7f5dadd14ea_lg.jpeg
Cadovius, Poul för France & Søn, soffa, ek,
Slutpris13 000 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, högklassiga gustavianska Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, _6958d_8d8d7f6093e7b55_lg.jpeg
Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, högklassiga gustavianska Stockholmsarbeten, 1700-talets slut,
Slutpris19 000 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, sannolikt Stockholmsarbeten 1770-80-tal, rund rygg med humlekvist, _6959a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering10 000 - 12 000 SEK
Atenienn, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, _6960a_8d8d7fbdbd5627e_lg.jpeg
Atenienn, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Soffa, delvis svärtad valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, _6961a_8d8d7fbeec7be71_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Brostrom, Danmark, sängbord, metall med teakskiva, _6962a_8d8d7fc03d5cdae_lg.jpeg
Okänd designer för Brostrom, Danmark, sängbord, metall med teakskiva,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Utdragssoffa/säng, lackerat trä, 1800-talets 2 hälft,_6964a_8d8d7fc541d8ce2_lg.jpeg
Utdragssoffa/säng, lackerat trä, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Sybord, mahogny, sekelskiftet 1900,_6965a_8d8d7fc6719f464_lg.jpeg
Sybord, mahogny, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, valnöt och bonad bok, _6966a_8d8d7fc7ffa9b67_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Skandiform, armstolar, 5 st, bonad bok med beige skinnklädsel, _6968a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer för Skandiform, armstolar, 5 st, bonad bok med beige skinnklädsel, _6967a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Vägghyllor, 1 par_6975a_lg.jpeg
Vägghyllor, 1 par
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1980-tal, soffbord, svartlackerat trä med läderklädd mittskiva,_6974a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Öronlappsfåtölj, bok med grön plyschklädsel, 1900-talets 1 hälft,_6976a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-tal, hallbyrå, teak med handtag i böjfanér (1 med skada)_6979a_8d8d7ffed0b942b_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-tal, hallbyrå, teak med handtag i böjfanér (1 med skada)
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Byrå mahogny, Danmark eller Nordtyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, _6980a_8d8d7ffd5f55425_lg.jpeg
Byrå mahogny, Danmark eller Nordtyskland, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Møbelfabrikken Willy, Ryomgård, satsbord, 3 st, palisander med kakelplattor, 1960-tal, _6981a_8d8d7ff48040ff3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Tallrikar, 1 par, tenn, 1700tal, profilerat brätte, _6984a_8d8d8095b5344d6_lg.jpeg
Tallrikar, 1 par, tenn, 1700tal, profilerat brätte,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer (möjligen Paolo Piva) för B&B Italia, soff/matbord, brännlackerad metall med frostade glasskivor, _7003d_8d8d8136e288c45_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Stol, svartlackerat trä, provinsarbete i transition rokoko-gustaviansk tid, _7013a_lg.jpeg
Stol, svartlackerat trä, provinsarbete i transition rokoko-gustaviansk tid,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Stol, svartlackerat trä, sengustavianskt provinsarbete, 1800-talets 1 hälft,_7014a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1960-tal, tidskriftshållare, fur med canvasklädsel,_7028a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1960-tal, blomsterbänk på hjul, bonat trä med kakelplattor, _7038a_8d8d821b3c47879_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, blomsterbänk på hjul, bonat trä med kakelplattor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Thorhauge, Niels Henrik, soffbord, palisander med kakelplattor, _7040a_8d8d822b1272dc4_lg.jpeg
Thorhauge, Niels Henrik, soffbord, palisander med kakelplattor,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Satsbord, 3 st, bonad bok med rottingklädsel, _7041a_8d8d822c80be622_lg.jpeg
Satsbord, 3 st, bonad bok med rottingklädsel,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Armstol, skuren alm, 1800-talets 2 hälft,_7042a_8d8d822f2773bdf_lg.jpeg
Armstol, skuren alm, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Søborg Møbelfabrik, sido/lampbord, 1 par, ek,_7047a_lg.jpeg
Okänd designer för Søborg Møbelfabrik, sido/lampbord, 1 par, ek,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Stenqvist, Sylve för Olof Persson (OPE) Jönköping, fåtöljer, 1 par, bonat trä, "Classic", _7077a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Soffa, röd läderklädsel, så kallad Chesterfieldmodell, Olof Persson (OPE) Jönköping,_7082a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer i Alvar Aaltos art, barnstolar, 1 par, böjträ, _7119a_8d8d8dbdf61d749_lg.jpeg
Okänd designer i Alvar Aaltos art, barnstolar, 1 par, böjträ,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Commune, skrivbord, valnöt och wengé, Crimson,_7120a_8d8d8dbf6a4ecf5_lg.jpeg
Okänd designer för Commune, skrivbord, valnöt och wengé, Crimson,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Hyllmöbel, teak på (senare?) metallben, 1950-60-tal, _7121a_8d8d8dc6cfb945b_lg.jpeg
Hyllmöbel, teak på (senare?) metallben, 1950-60-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK