Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.

Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Modellbilar, 10 st, metall, Schuco, _7022a_8d8d81f8dad330f_lg.jpeg
Modellbilar, 10 st, metall, Schuco,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Modellbil mm, Schuco "Die Welt der Silberpfeile", _7023a_8d8d81fbbd14f15_lg.jpeg
Modellbil mm, Schuco "Die Welt der Silberpfeile",
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Leksaker, 3 st, litograferad plåt, urverksdrivna, 1950-60-tal; Schuco Patent 3000, oidentifierad tysk bil samt japansk hund,_7024c_8d8d81f5e370474_lg.jpeg
Leksaker, 3 st, litograferad plåt, urverksdrivna, 1950-60-tal; Schuco Patent 3000, oidentifierad tysk bil samt japansk hund,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Leksaker, 3 st, litograferad plåt, hockeyspel 1940-50-tal, Handy Hank Bulldozer Nomura, Japan 1960-70-tal samt Toymaster Highway Patrol,_7025a_8d8d822485a0b38_lg.jpeg
Leksaker, 3 st, litograferad plåt, hockeyspel 1940-50-tal, Handy Hank Bulldozer Nomura, Japan 1960-70-tal samt Toymaster Highway Patrol,
Slutpris2 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Panoramafotografier, 3 st, Des Moines, USA WWI,_7026a_8d8d82296d7a7d9_lg.jpeg
Panoramafotografier, 3 st, Des Moines, USA WWI,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, tidskriftshållare, fur med canvasklädsel,_7028a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bordslampor, 1 par, porslin med bronsmontage, Frankrike, 1900-talets början, polykrom och förgylld dekor mot fond i bleu royale,_7036a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Digitalkamera, Canon 450 D, 12,2 Megapixlar,_7037d_8d8d82132c3c867_lg.jpeg
Digitalkamera, Canon 450 D, 12,2 Megapixlar,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Väggur, valnöt, så kallat droppur, Ansonia Brass & Copper, _7039c_8d8d821915cda31_lg.jpeg
Väggur, valnöt, så kallat droppur, Ansonia Brass & Copper,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Hålslag, metall och masonit, "Hålslaget Tolvan"_7044a_lg.jpeg
Hålslag, metall och masonit, "Hålslaget Tolvan"
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Citrinkluster, 2 st,_7057a_lg.jpeg
Citrinkluster, 2 st,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Mineral, tigeröga, (krysoberyll), _7059a_lg.jpeg
Mineral, tigeröga, (krysoberyll),
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Mineral, tigeröga, (krysoberyll), _7061a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mineral, tigeröga, (krysoberyll), _7062a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skylt, emaljerad metall, 1900-talets mitt, "Alfa Laval",_7063a_lg.jpeg
Skylt, emaljerad metall, 1900-talets mitt, "Alfa Laval",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ridpiska, bambu, horn och läder med montage i sterlingsilver, Howell of London, 1900-talets början, krycka i form av elefanthuvud, _7066a_8d8d8bac9cb2556_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Bordsdekoration, förgylld metall, 1900-tal, stående tupp, _7067a_8d8d8badfe5da4d_lg.jpeg
Bordsdekoration, förgylld metall, 1900-tal, stående tupp,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Askkopp, delvis förnicklat gjutjärn, 1800-talets 2 hälft, _7068a_8d8d8baf1cc5945_lg.jpeg
Askkopp, delvis förnicklat gjutjärn, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vägglampett, förgylld brons, 1800-talets slut, dekor av fabeldjur, akantus mm,_7069a_8d8d8bb4a2df03f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Leksak, bemålat trä, ledad, BRIO, 1950-60-tal,_7070a_8d8d8bb6623da98_lg.jpeg
Leksak, bemålat trä, ledad, BRIO, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Grytställ, gjutjärn, sekelskiftet 1900,_7071a_8d8d8bd68bfa26d_lg.jpeg
Grytställ, gjutjärn, sekelskiftet 1900,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sittkäpp, delvis inplastad aluminium och läder, England, 1900-talets 1 hälft,_7072a_8d8d8bd7ab4e5e3_lg.jpeg
Sittkäpp, delvis inplastad aluminium och läder, England, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1800-tal, _7074a_8d8d8c24cca1abe_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Dalahästar, 2 + 1, skuret och bemålat trä, 1900-tal, _7076a_8d8d8c2ea03903d_lg.jpeg
Dalahästar, 2 + 1, skuret och bemålat trä, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Handfat/vask, porslin, emaljerat stengods, Shaws Original, _7078a_lg.jpeg
Handfat/vask, porslin, emaljerat stengods, Shaws Original,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd (japansk ?) konstnär, sidenbroderi, _7080a_lg.jpeg
Okänd (japansk ?) konstnär, sidenbroderi,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kakelugnsmodell för Metatabletter, koppar och mässing,_7085a_8d8d8c99babfc61_lg.jpeg
Kakelugnsmodell för Metatabletter, koppar och mässing,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Talja (?), skuret trä, antagligen allmogearbete, 1800-tal, _7087a_8d8d8c9e70ef3f9_lg.jpeg
Talja (?), skuret trä, antagligen allmogearbete, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lampa, plåt, 1800-talets 2 hälft,_7088d_8d8d8ca03ac1d10_lg.jpeg
Lampa, plåt, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti metall, mestadels Just Andersen; skrivställ, 2 + 1 ljusstake Just samt kandelaber mässing, okänd designer_7089a_8d8d8ca284e2093_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fat, tenn, Tyskland, 17-1800-tal, profilerat brätte,_7091a_8d8d8ca4b363d04_lg.jpeg
Fat, tenn, Tyskland, 17-1800-tal, profilerat brätte,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Reklamfotografier,  3 st, 1950-tal, "Tender Trap"_7092a_lg.jpeg
Reklamfotografier, 3 st, 1950-tal, "Tender Trap"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI, _7093a_lg.jpeg
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Parti frimurareföremål; förkläde, tjänstgöringstecken, halstecken samt stadgebok, _7094a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Elektriska luftrenare, 1 par Inov8 Science AD,_7095a_lg.jpeg
Elektriska luftrenare, 1 par Inov8 Science AD,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, vägglampett, mässing och pläter, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900, _7096a_8d8d8ca64ca5ab5_lg.jpeg
Okänd designer, vägglampett, mässing och pläter, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Tryckstämpel för batik, skuren ek, 1800-tal, Paisleymönstrad, _7097b_8d8d8d040deaa54_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal, _7103a_8d8d8d56c578afc_lg.jpeg
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Golvljusstakar, 1 par, bemålat smide, 1900-talets 1 hälft, _7104a_8d8d8d582267018_lg.jpeg
Golvljusstakar, 1 par, bemålat smide, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stort parti kameror mm, bl a Kortex Stereo-Kamera och ell & Howell Filmo Double Run Eight Model 134-G Cine Camera,_7110a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Handfat, porslin, Kina, modern tillverkning,_7112a_lg.jpeg
Handfat, porslin, Kina, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ystad Metall, barockstil, 1900-talets 2 hälft, _7114a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Reklammuggar, 2 st, Cloetta respektive Hultmans, _7117a_8d8d8dbab10da28_lg.jpeg
Reklammuggar, 2 st, Cloetta respektive Hultmans,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bordsfotogenlampor, 2 st mässing respektive mässing och glas, _7118a_8d8d8dbcd335996_lg.jpeg
Bordsfotogenlampor, 2 st mässing respektive mässing och glas,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Modelljärnvägssats, Piko Modern Trains and Modern Buildings, nummer 37100_7128a_8d8d8e63cf305a8_lg.jpeg
Modelljärnvägssats, Piko Modern Trains and Modern Buildings, nummer 37100
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Modelljärnvägssats, LGB 70420 - Lehmann Oil Startset,_7129a_8d8d8e68b1f4e35_lg.jpeg
Modelljärnvägssats, LGB 70420 - Lehmann Oil Startset,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Dörr, skuret och bemålat trä med metallbeslag, Indien, 1900-tal,_7133a_8d8d8e6da778bc2_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Picknickkorg, flätad hampa med läderdetaljer, Harrod's, _7139c_8d8d8e8ee163b2c_lg.jpeg
Picknickkorg, flätad hampa med läderdetaljer, Harrod's,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK