Marsauktion avdelning 1 (utrop 1-100)

Marsauktion söndagen den 28/3 klockan 16.

Visning i lokalen:

Fredag 26/3 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/3 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/3 klockan 12.00 - 15.45

Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, vas, rubinröd glasmassa,_7260a_8d8dfedcb508aee_lg.jpeg
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, vas, rubinröd glasmassa,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vigeland, Tone, egen verkstad, halsring med hänge, sterlingsilver med bärnsten,_7261a_8d8dfede9bd8e30_lg.jpeg
Vigeland, Tone, egen verkstad, halsring med hänge, sterlingsilver med bärnsten,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Käpp med guldkrycka, ebenholtz (?), krycka i 14 karat rödguld, sekelskiftet 1900, _7262a_8d8e23e9bd4d3e8_lg.jpeg
Käpp med guldkrycka, ebenholtz (?), krycka i 14 karat rödguld, sekelskiftet 1900,
Slutpris10 000 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
Flugfiskespö med rulle, trä med mässingsdetaljer, sekelskiftet 1900, _7263a_8d8e23eb077ae30_lg.jpeg
Flugfiskespö med rulle, trä med mässingsdetaljer, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Käpp, trä med elfenbenskrycka, viktoriansk, 1800-talets 2 hälft, skuren dekor av vilande spaniel,_7264a_8d8e23ec9d5696c_lg.jpeg
Käpp, trä med elfenbenskrycka, viktoriansk, 1800-talets 2 hälft, skuren dekor av vilande spaniel,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Parti medaljer mm, The Royal Antediluvian Order of Buffaloes, 8 medaljer (delvis silver) axelband mm,_7265a_8d8e24a1147d172_lg.jpeg
Parti medaljer mm, The Royal Antediluvian Order of Buffaloes, 8 medaljer (delvis silver) axelband mm,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Ytterkrukor, 1 par, porslin,  'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, _7266a_8d8e24a27338926_lg.jpeg
Ytterkrukor, 1 par, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ytterkrukor, 1 par, porslin,  'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, _7267a_8d8e24a3bdde72a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ytterkrukor, 1 par, porslin,  'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, _7268a_8d8e24a5dd51864_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 SEK
Ytterkrukor, 3 st, porslin,  'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, _7269a_8d8e24a72d6ce21_lg.jpeg
Ytterkrukor, 3 st, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915,
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Ytterkruka, porslin,  'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, _7270a_8d8e24a8367c6a6_lg.jpeg
Ytterkruka, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915,
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Höglund, Erik för Boda, vaser/skålar, 3 st, blå glasmassa, _7271a_8d8e24a9a23223e_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda, vaser/skålar, 3 st, blå glasmassa,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Höglund, Erik för Boda, vas samt ytterkruka, blå glasmassa,_7272a_8d8e24b27c77c92_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda, vas samt ytterkruka, blå glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ballester, Antonio för Lladró, skulptur, glaserat stengods, Buho pequeno (liten uggla), _7273a_8d8e24b582d250a_lg.jpeg
Ballester, Antonio för Lladró, skulptur, glaserat stengods, Buho pequeno (liten uggla),
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ballester, Antonio för Lladró, skulptur, glaserat stengods, Buho pequeno (liten uggla), _7274a_8d8e24b6ad706cf_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Moccaservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, 1900-talets 1 hälft, total vikt 520 gram,_7275a_8d8e24bb0a973c8_lg.jpeg
Moccaservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, 1900-talets 1 hälft, total vikt 520 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Kniv i balja, renhorn, läder och smide, så kallad halvhorn, samearbete, 1900-talets mitt, _7276a_8d8e24bc8ad232c_lg.jpeg
Kniv i balja, renhorn, läder och smide, så kallad halvhorn, samearbete, 1900-talets mitt,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Malmsten, Carl för Bodafors, stolar, 4st, vitlackerat trä, Herrgården, design 1957,_7277a_8d8e25447eccc2d_lg.jpeg
Malmsten, Carl för Bodafors, stolar, 4st, vitlackerat trä, Herrgården, design 1957,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Vitvinsglas, 10 st, grön glasmassa, så kallade remmare,_7278a_8d8e24bd9644f2a_lg.jpeg
Vitvinsglas, 10 st, grön glasmassa, så kallade remmare,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Schiöler, Joyous för SYCO, fisktallrikar, 6 st, gul- respektive grönglaserat flintgods, 1960-tal, _7279a_8d8e24bec294f25_lg.jpeg
Schiöler, Joyous för SYCO, fisktallrikar, 6 st, gul- respektive grönglaserat flintgods, 1960-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kaffeservis, porslin, Rosenthal Pompadour,_7280a_8d8e24c123a2e40_lg.jpeg
Kaffeservis, porslin, Rosenthal Pompadour,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Quistgaard, Jens Harald, för B&G, theservisdelar, glaserat stengods, Tema, 1970-tal, _7281a_8d8e24c25aca565_lg.jpeg
Quistgaard, Jens Harald, för B&G, theservisdelar, glaserat stengods, Tema, 1970-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Höglund, Erik för Boda, vas, rubinglas,_7282a_8d8e24c3dc8aba7_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda, vas, rubinglas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Såsslev samt strösked, silver, Olga, 1800-talets 2 hälft, total vikt 85 gram,_7283a_8d8e254559070bc_lg.jpeg
Såsslev samt strösked, silver, Olga, 1800-talets 2 hälft, total vikt 85 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Farstrup, stolar, 1 par, teak och bonad bok, 1950-60-tal, modellen såldes av IKEA under beteckningen 2Monaco",_7284b_8d8e255987d9529_lg.jpeg
Okänd designer för Farstrup, stolar, 1 par, teak och bonad bok, 1950-60-tal, modellen såldes av IKEA under beteckningen 2Monaco",
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ohlsson, Folke för DUX, tillskriven, fotpall, teak med svart konstläderklädsel, _7285a_8d8e254d313f57a_lg.jpeg
Ohlsson, Folke för DUX, tillskriven, fotpall, teak med svart konstläderklädsel,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-tal, väggspegel, teak med mässingslister,_7286a_8d8e254f537d70c_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-tal, väggspegel, teak med mässingslister,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mann, Gunilla, färglito, "Auktion", _7287a_8d8e2550e85579a_lg.jpeg
Mann, Gunilla, färglito, "Auktion",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Mann, Gunilla, färglito, "Fästefolk", _7288a_8d8e2551eb895b6_lg.jpeg
Mann, Gunilla, färglito, "Fästefolk",
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Dalahästar, 2 st, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, _7289a_8d8e2552ea256c8_lg.jpeg
Dalahästar, 2 st, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, smyckeset, 3 delar, sterlingsilver, total vikt 65 gram, i form av Antikärnvapenmärken ("Peace"-märken),_7290a_8d8e255525e7e1f_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, skulptur, sterlingsilver, i form av blomma, vikt 25 gram,_7291a_8d8e2556894c33f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd (polsk) designer, broch, koppar, _7292a_8d8e2557b4a21a8_lg.jpeg
Okänd (polsk) designer, broch, koppar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Quinn, armbandsur med länk, sterlingsilver, _7293a_8d8e25ffab70d47_lg.jpeg
Okänd designer för Quinn, armbandsur med länk, sterlingsilver,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti silver; 2 medaljer, 999/1000 silver, Kronprinsessan 18 år 1995, numrerade 593 respektive 586/700, total vikt 116 gram_7294a_8d8e26009f649b1_lg.jpeg
Parti silver; 2 medaljer, 999/1000 silver, Kronprinsessan 18 år 1995, numrerade 593 respektive 586/700, total vikt 116 gram
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Coignard, James, färgetsning med carborundum, komposition,_7295a_8d8e26033d322e6_lg.jpeg
Coignard, James, färgetsning med carborundum, komposition,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Nilsson, Bert Johnny, färglito, komposition med Venus di Milo, _7296a_8d8e260504b7f1b_lg.jpeg
Nilsson, Bert Johnny, färglito, komposition med Venus di Milo,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,_7297a_8d8e26060cd7a16_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Nyström, Helmtrud, färgetsning, "Tulltjänstemännens vårutflykt",_7298a_8d8e260757b3166_lg.jpeg
Nyström, Helmtrud, färgetsning, "Tulltjänstemännens vårutflykt",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Väggplåtar till 2 ljus 1 par, mässing, jugend, sekelskiftet 1900,_7299b_8d8e260975867de_lg.jpeg
Väggplåtar till 2 ljus 1 par, mässing, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ystad Metall, barockstil, 1900-talets 2 hälft, _7300a_8d8e260adcca740_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Armstol, skuren och bonad bok, nyrokoko, 1800-talets slut, _7301a_8d8e2660b191d94_lg.jpeg
Armstol, skuren och bonad bok, nyrokoko, 1800-talets slut,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gunghäst, skuret och bemålat trä, Gemla Leksakfabriks AB, Diö ca 1900, (i katalogen 1903 kallad "Häst nr 1.", nypris  35:-)_7302a_8d8e26627846a6b_lg.jpeg
Gunghäst, skuret och bemålat trä, Gemla Leksakfabriks AB, Diö ca 1900, (i katalogen 1903 kallad "Häst nr 1.", nypris 35:-)
Slutpris5 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Ljungberg, Knut, olja, kor på Allvaret,_7303a_8d8e2666442f407_lg.jpeg
Ljungberg, Knut, olja, kor på Allvaret,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kowner, Josef, olja, stilleben, _7304a_8d8e2667515e9da_lg.jpeg
Kowner, Josef, olja, stilleben,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Blomquist, Bengt, olja, kubistiskt stilleben,_7305a_8d8e2668153849a_lg.jpeg
Blomquist, Bengt, olja, kubistiskt stilleben,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Wallin, Margareta, olja, picknick på stranden,_7306a_8d8e2668f30ec9c_lg.jpeg
Wallin, Margareta, olja, picknick på stranden,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Janis-Brieditis, Leo, olja, "blommor med gröna (!) vas",_7307a_8d8e266a21236d5_lg.jpeg
Janis-Brieditis, Leo, olja, "blommor med gröna (!) vas",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK