Laddar...
Marsauktion del 2 (utrop 101-779)
Marsauktion del 2 (utrop 101-779)
Påskdagen den 4/4 klockan 16.
Visningen avhålls:
Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00
Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00
Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
- BelysningRensa filter
![Bang, Michael för Holmegaard Glasværk, taklampa, glas, "Mandarin" design 1983,_7358a_8d8e4ad1ba7b9a2_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7358-itemimages/7358a_8d8e4ad1ba7b9a2_med.jpeg)
147
Bang, Michael för Holmegaard Glasværk, taklampa, glas, "Mandarin" design 1983,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Bang, Michael för Holmegaard Glasværk, taklampa, glas, "Mandarin" design 1983, _7359a_8d8e4ad4b615d42_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7359-itemimages/7359a_8d8e4ad4b615d42_med.jpeg)
148
Bang, Michael för Holmegaard Glasværk, taklampa, glas, "Mandarin" design 1983,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Bang, Michael för Kastrup-Holmegaard Glasværker, taklampor, 1 par, glas "P&T"-pendel, design 1972_7360a_8d8e4ad59881c4f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7360-itemimages/7360a_8d8e4ad59881c4f_med.jpeg)
149
Bang, Michael för Kastrup-Holmegaard Glasværker, taklampor, 1 par, glas "P&T"-pendel, design 1972
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Bang, Michael för Kastrup-Holmegaard Glasværker, taklampor, 1 par, glas "P&T"-pendel, design 1972, _7361a_8d8e4ad66121511_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7361-itemimages/7361a_8d8e4ad66121511_med.jpeg)
150
Bang, Michael för Kastrup-Holmegaard Glasværker, taklampor, 1 par, glas "P&T"-pendel, design 1972,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Bordslampor, 1 par, mässing och konstmassa, Le Dauphin, _7415a_8d8ea2dcf518d81_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7415-itemimages/7415a_8d8ea2dcf518d81_med.jpeg)
204
Bordslampor, 1 par, mässing och konstmassa, Le Dauphin,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm, _7424a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7424-itemimages/7424a_med.jpeg)
213
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
![Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm, _7425a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7425-itemimages/7425a_med.jpeg)
214
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
![Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420, _7431a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7431-itemimages/7431a_med.jpeg)
220
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
![Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom, _7457a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7457-itemimages/7457a_med.jpeg)
246
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer för Vitrika, vägglampett, metall och brunt glas, _7542a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7542-itemimages/7542a_med.jpeg)
331
Okänd designer för Vitrika, vägglampett, metall och brunt glas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Golvlampa, smide, 1900-talets 1 hälft, _7545a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7545-itemimages/7545a_med.jpeg)
334
Golvlampa, smide, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, _7551a_8d8ed3f31b687da_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7551-itemimages/7551a_8d8ed3f31b687da_med.jpeg)
340
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Takkrona till 6 ljus, patinerad metall och mässing, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,_7553a_8d8ed4501a2f448_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7553-itemimages/7553a_8d8ed4501a2f448_med.jpeg)
342
Takkrona till 6 ljus, patinerad metall och mässing, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Takkrona, kromad metall med prismor, 1910-20-tal,_7554a_8d8ed4d4e0c8eee_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7554-itemimages/7554a_8d8ed4d4e0c8eee_med.jpeg)
343
Takkrona, kromad metall med prismor, 1910-20-tal,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Okänd designer, sänglampor, 1 par, teak, metall och glas, 1950-60-tal, _7558a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7558-itemimages/7558a_med.jpeg)
347
Okänd designer, sänglampor, 1 par, teak, metall och glas, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,_7598a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7598-itemimages/7598a_med.jpeg)
387
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
![Takampel, delvis rosatonad glasmassa med mässingsbeslag, så kallad månskensampel,_7605a_8d8ed5db857912f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7605-itemimages/7605a_8d8ed5db857912f_med.jpeg)
394
Takampel, delvis rosatonad glasmassa med mässingsbeslag, så kallad månskensampel,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Okänd designer för SSA, bordslampor, 1 par, glas och metall, _7606a_8d8ed5dc88bcd2a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7606-itemimages/7606a_8d8ed5dc88bcd2a_med.jpeg)
395
Okänd designer för SSA, bordslampor, 1 par, glas och metall,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Paraplyställ, rödlackerat gjutjärn, A La Menagere, Paris, 1900-talets början,_7623a_8d8ede9823420e3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7623-itemimages/7623a_8d8ede9823420e3_med.jpeg)
424
Paraplyställ, rödlackerat gjutjärn, A La Menagere, Paris, 1900-talets början,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Okänd designer, 1960-tal, golvlampa, palisander och mässing_7625a_8d8edeb56e38eeb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7625-itemimages/7625a_8d8edeb56e38eeb_med.jpeg)
447
Okänd designer, 1960-tal, golvlampa, palisander och mässing
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer, möjligen Kaj Franck för Fog & Mörup, taklampa, emaljerad metall, _7676a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7676-itemimages/7676a_med.jpeg)
464
Okänd designer, möjligen Kaj Franck för Fog & Mörup, taklampa, emaljerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
![Okänd designer, möjligen Kaj Franck för Fog & Mörup, taklampa, emaljerad metall, _7677a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7677-itemimages/7677a_med.jpeg)
465
Okänd designer, möjligen Kaj Franck för Fog & Mörup, taklampa, emaljerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
![Okänd designer för Müller Frères, Lunéville, bordslampa, mässing med glasskärm, _7701a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7701-itemimages/7701a_med.jpeg)
474
Okänd designer för Müller Frères, Lunéville, bordslampa, mässing med glasskärm,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,_7699a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7699-itemimages/7699a_med.jpeg)
477
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
![Takkrona, förgylld metall med prismor, så kallad burkrona, 1900-talets andra hälft_7680a_8d8eebc9225a66e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7680-itemimages/7680a_8d8eebc9225a66e_med.jpeg)
481
Takkrona, förgylld metall med prismor, så kallad burkrona, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd dansk designer, 1950-tal, väggspegel, teak med 2 böjliga ljusarmar, _7712a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7712-itemimages/7712a_med.jpeg)
493
Okänd dansk designer, 1950-tal, väggspegel, teak med 2 böjliga ljusarmar,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Cazaux, Édouard för Degué, tillskriven, taklampa, gjutet och frostat glas, art-déco, omkring 1930, montage i smide i Louis Majorelles art,_7722a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7722-itemimages/7722a_med.jpeg)
515
Cazaux, Édouard för Degué, tillskriven, taklampa, gjutet och frostat glas, art-déco, omkring 1930, montage i smide i Louis Majorelles art,
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
![Okänd designer, taklampa, vitlackerad metall, modell snarlik "Cyclon" av P O Ström för IKEA, _7768a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7768-itemimages/7768a_med.jpeg)
558
Okänd designer, taklampa, vitlackerad metall, modell snarlik "Cyclon" av P O Ström för IKEA,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil, _7804a_8d8ef8734ed2e44_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7804-itemimages/7804a_8d8ef8734ed2e44_med.jpeg)
593
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Takkrona, mässing med prismor, så kallad burkrona,_7805a_8d8ef871c143d3e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7805-itemimages/7805a_8d8ef871c143d3e_med.jpeg)
594
Takkrona, mässing med prismor, så kallad burkrona,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Okänd designer för HEMI, bords/vägglampa, brunlackerad metall, _7831a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7831-itemimages/7831a_med.jpeg)
620
Okänd designer för HEMI, bords/vägglampa, brunlackerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Ekström, Yngve för Pileprodukter, tillskriven, bordslampa, akrylplast, "Tulip",_7834a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7834-itemimages/7834a_med.jpeg)
623
Ekström, Yngve för Pileprodukter, tillskriven, bordslampa, akrylplast, "Tulip",
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, glas och mässing,_7865a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7865-itemimages/7865a_med.jpeg)
654
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, glas och mässing,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Takkrona med prismor, 1900-talets början,_7868a_8d8ef8d6895c3ff_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7868-itemimages/7868a_8d8ef8d6895c3ff_med.jpeg)
657
Takkrona med prismor, 1900-talets början,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal, _7883a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7883-itemimages/7883a_med.jpeg)
672
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, _7888a_8d8ef989a3cfa68_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7888-itemimages/7888a_8d8ef989a3cfa68_med.jpeg)
676
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Okänd designer för Staff Leuchten, vägglampor, 1 par, vitlackerad metall och plast, _7894a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7894-itemimages/7894a_med.jpeg)
687
Okänd designer för Staff Leuchten, vägglampor, 1 par, vitlackerad metall och plast,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer för Belid, golvlampa, krom och svartlackerad metall, Sway,_7896a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7896-itemimages/7896a_med.jpeg)
688
Okänd designer för Belid, golvlampa, krom och svartlackerad metall, Sway,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Industribelysning, metall och glas, Polen, 1900-talets 2 hälft, _7904a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7904-itemimages/7904a_med.jpeg)
697
Industribelysning, metall och glas, Polen, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, teak och mässing med vita glaskupor,_7960a_8d8efbbcecf0715_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7960-itemimages/7960a_8d8efbbcecf0715_med.jpeg)
753
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, teak och mässing med vita glaskupor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer, 1950-60-tal, vägglampor, 1 par, _7977a_8d8efc1bad658e5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7977-itemimages/7977a_8d8efc1bad658e5_med.jpeg)
770
Okänd designer, 1950-60-tal, vägglampor, 1 par,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer, art-déco,1920-tal, bordslampa, glaserat stengods med kopparmontage, _7984a_8d8f040bf3e4199_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7984-itemimages/7984a_8d8f040bf3e4199_med.jpeg)
777
Okänd designer, art-déco,1920-tal, bordslampa, glaserat stengods med kopparmontage,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Arbetsbelysning, grålackerad metall, 1900-talets 1 hälft,_7985a_8d8f040d3da9aed_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7985-itemimages/7985a_8d8f040d3da9aed_med.jpeg)
778
Arbetsbelysning, grålackerad metall, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.