Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Bang, Michael för Holmegaard Glasværk, taklampa, glas, "Mandarin" design 1983,_7358a_8d8e4ad1ba7b9a2_lg.jpeg
Bang, Michael för Holmegaard Glasværk, taklampa, glas, "Mandarin" design 1983,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bang, Michael för Holmegaard Glasværk, taklampa, glas, "Mandarin" design 1983, _7359a_8d8e4ad4b615d42_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bang, Michael för Kastrup-Holmegaard Glasværker, taklampor, 1 par, glas "P&T"-pendel, design 1972_7360a_8d8e4ad59881c4f_lg.jpeg
Bang, Michael för Kastrup-Holmegaard Glasværker, taklampor, 1 par, glas "P&T"-pendel, design 1972
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bang, Michael för Kastrup-Holmegaard Glasværker, taklampor, 1 par, glas "P&T"-pendel, design 1972, _7361a_8d8e4ad66121511_lg.jpeg
Bang, Michael för Kastrup-Holmegaard Glasværker, taklampor, 1 par, glas "P&T"-pendel, design 1972,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bordslampor, 1 par, mässing och konstmassa, Le Dauphin, _7415a_8d8ea2dcf518d81_lg.jpeg
Bordslampor, 1 par, mässing och konstmassa, Le Dauphin,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm, _7424a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm, _7425a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420, _7431a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom, _7457a_lg.jpeg
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Vitrika, vägglampett, metall och brunt glas, _7542a_lg.jpeg
Okänd designer för Vitrika, vägglampett, metall och brunt glas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Golvlampa, smide, 1900-talets 1 hälft, _7545a_lg.jpeg
Golvlampa, smide, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, _7551a_8d8ed3f31b687da_lg.jpeg
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Takkrona till 6 ljus, patinerad metall och mässing, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,_7553a_8d8ed4501a2f448_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Takkrona, kromad metall med prismor, 1910-20-tal,_7554a_8d8ed4d4e0c8eee_lg.jpeg
Takkrona, kromad metall med prismor, 1910-20-tal,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, sänglampor, 1 par, teak, metall och glas, 1950-60-tal, _7558a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,_7598a_lg.jpeg
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Takampel, delvis rosatonad glasmassa med mässingsbeslag, så kallad månskensampel,_7605a_8d8ed5db857912f_lg.jpeg
Takampel, delvis rosatonad glasmassa med mässingsbeslag, så kallad månskensampel,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer för SSA, bordslampor, 1 par, glas och metall, _7606a_8d8ed5dc88bcd2a_lg.jpeg
Okänd designer för SSA, bordslampor, 1 par, glas och metall,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Paraplyställ, rödlackerat gjutjärn, A La Menagere, Paris, 1900-talets början,_7623a_8d8ede9823420e3_lg.jpeg
Paraplyställ, rödlackerat gjutjärn, A La Menagere, Paris, 1900-talets början,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer, 1960-tal, golvlampa, palisander och mässing_7625a_8d8edeb56e38eeb_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, golvlampa, palisander och mässing
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, möjligen Kaj Franck för Fog & Mörup, taklampa, emaljerad metall, _7676a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer, möjligen Kaj Franck för Fog & Mörup, taklampa, emaljerad metall, _7677a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer för Müller Frères, Lunéville, bordslampa, mässing med glasskärm, _7701a_lg.jpeg
Okänd designer för Müller Frères, Lunéville, bordslampa, mässing med glasskärm,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,_7699a_lg.jpeg
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Takkrona, förgylld metall med prismor, så kallad burkrona, 1900-talets andra hälft_7680a_8d8eebc9225a66e_lg.jpeg
Takkrona, förgylld metall med prismor, så kallad burkrona, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, väggspegel, teak med 2 böjliga ljusarmar, _7712a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Cazaux, Édouard för Degué, tillskriven, taklampa, gjutet och frostat glas, art-déco, omkring 1930, montage i smide i Louis Majorelles art,_7722a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Okänd designer, taklampa, vitlackerad metall, modell snarlik "Cyclon" av P O Ström för IKEA, _7768a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil, _7804a_8d8ef8734ed2e44_lg.jpeg
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Takkrona, mässing med prismor, så kallad burkrona,_7805a_8d8ef871c143d3e_lg.jpeg
Takkrona, mässing med prismor, så kallad burkrona,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer för HEMI, bords/vägglampa, brunlackerad metall, _7831a_lg.jpeg
Okänd designer för HEMI, bords/vägglampa, brunlackerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ekström, Yngve för Pileprodukter, tillskriven, bordslampa, akrylplast, "Tulip",_7834a_lg.jpeg
Ekström, Yngve för Pileprodukter, tillskriven, bordslampa, akrylplast, "Tulip",
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, glas och mässing,_7865a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Takkrona med prismor, 1900-talets början,_7868a_8d8ef8d6895c3ff_lg.jpeg
Takkrona med prismor, 1900-talets början,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal, _7883a_lg.jpeg
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, _7888a_8d8ef989a3cfa68_lg.jpeg
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer för Staff Leuchten, vägglampor, 1 par, vitlackerad metall och plast, _7894a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Belid, golvlampa, krom och svartlackerad metall, Sway,_7896a_lg.jpeg
Okänd designer för Belid, golvlampa, krom och svartlackerad metall, Sway,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Industribelysning, metall och glas, Polen, 1900-talets 2 hälft, _7904a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, teak och mässing med vita glaskupor,_7960a_8d8efbbcecf0715_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, teak och mässing med vita glaskupor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, vägglampor, 1 par, _7977a_8d8efc1bad658e5_lg.jpeg
770
Okänd designer, 1950-60-tal, vägglampor, 1 par,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, art-déco,1920-tal, bordslampa, glaserat stengods med kopparmontage, _7984a_8d8f040bf3e4199_lg.jpeg
Okänd designer, art-déco,1920-tal, bordslampa, glaserat stengods med kopparmontage,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Arbetsbelysning, grålackerad metall, 1900-talets 1 hälft,_7985a_8d8f040d3da9aed_lg.jpeg
Arbetsbelysning, grålackerad metall, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK