Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Cigarettetui, sterlingsilver, Tuck Chang & Co, Hong Kong, sekelskiftet 1900,_7353a_8d8e4ab74e720a7_lg.jpeg
Cigarettetui, sterlingsilver, Tuck Chang & Co, Hong Kong, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer för Johan Tostrup, Oslo, uppläggningsbestick, 1 par, sterlingsilver med emalj, 1900-talets 1 hälft, _7356a_8d8e4abf26df37d_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Barnskramla med visselpipa, sterlingsilver med benskaft, England, 1900-talets början, _7466a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Lockask/hänge, polerat musselskal med nysilvermontage, 1800-tal, _7471a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal, _7512a_lg.jpeg
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Herrarmbandsur, förgylld metall, Lancaster Paris,_7533a_8d8ed2a32e2d313_lg.jpeg
Herrarmbandsur, förgylld metall, Lancaster Paris,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skål, silver, Indien, 1900-talets 1 hälft, vikt 435 gram,_7534a_8d8ed2a1a8c7d9a_lg.jpeg
Skål, silver, Indien, 1900-talets 1 hälft, vikt 435 gram,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Collierer, 2 st, odlade pärlor och slipade stenar med silverlås,_7587a_lg.jpeg
Collierer, 2 st, odlade pärlor och slipade stenar med silverlås,
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Guldfynd, halskedja med hänge, sterlingsilver med åttkantslipad diamant,_7590a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Barnarmbandsur, vitmetall med stenar och svart läderarmband, Hello Kitty,_7611a_lg.jpeg
Barnarmbandsur, vitmetall med stenar och svart läderarmband, Hello Kitty,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ramsén, Håkan, egen verkstad, hänge, sterlingsilver, Ängel,_7610a_lg.jpeg
Ramsén, Håkan, egen verkstad, hänge, sterlingsilver, Ängel,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Anton Michelsen, cocktailmixer, glas och sterlingsilver, 1950-60-tal, _7654a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,_7659a_lg.jpeg
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Ring, 14 k vitguld med 17 briljantslipade diamanter, bland annat 1 0,25 carat och 2 om vardera 0,16 carat, totalt cirka 0,8 carat P, Israeliska stämplar JH, _7661a_8d8ee1c003c8c13_lg.jpeg
Ring, 14 k vitguld med 17 briljantslipade diamanter, bland annat 1 0,25 carat och 2 om vardera 0,16 carat, totalt cirka 0,8 carat P, Israeliska stämplar JH,
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Parti fiskbestick, silver och stål, Tyskland, 1900-talets början, _7679a_8d8eebc702146fa_lg.jpeg
Parti fiskbestick, silver och stål, Tyskland, 1900-talets början,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Toxvärd, Svend, egen verkstad  Köpenhamn, ljusstakar 3 st, silver, 1950-tal, _7720a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Bälte med spänne, silver med niellodekor, Ryssland, sekelskiftet 1900, bältesprint i form av kindjal, _7748a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Käppar med silverkrycka, 3 st, 1900-talets 1 hälft, _7821a_8d8ef7928616e39_lg.jpeg
Käppar med silverkrycka, 3 st, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Käppar, trä med silver/nysilverkrycka, 4 st, _7841a_8d8ef8c8ef100bd_lg.jpeg
Käppar, trä med silver/nysilverkrycka, 4 st,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ridpiska, bambu, horn och läder med montage i sterlingsilver, Howell of London, 1900-talets början, krycka i form av elefanthuvud, _7848a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Manschettknappar, 8 par, metall med stenar, Dyrberg-Kern,_7857a_8d8ef8d5cbe14be_lg.jpeg
Manschettknappar, 8 par, metall med stenar, Dyrberg-Kern,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hängsmycke med kedja, sterlingsilver, 1900-tal,_7869a_8d8ef94812804d8_lg.jpeg
Hängsmycke med kedja, sterlingsilver, 1900-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Alton, brosch, silver med cabochonslipad ametist,_7870a_8d8ef9457ea43bc_lg.jpeg
Okänd designer för Alton, brosch, silver med cabochonslipad ametist,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Halskedja, sterlingsilver, _7871a_8d8ef946ab838e4_lg.jpeg
Halskedja, sterlingsilver,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Gaia, hängsmycke med kedja, sterlingsilver, _7872a_8d8ef93ddea2de6_lg.jpeg
Okänd designer för Gaia, hängsmycke med kedja, sterlingsilver,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hals- respektive armlänk, sterlingsilver, _7873a_8d8ef93ca6c4e19_lg.jpeg
Hals- respektive armlänk, sterlingsilver,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Rahlens Guldsmeds Ab, armring, silver,_7874a_8d8ef93b56080d9_lg.jpeg
Okänd designer för Rahlens Guldsmeds Ab, armring, silver,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Damarmbandsur med länk, silver, Homa, 1950-60-tal,_7875a_8d8ef939efe70e0_lg.jpeg
Damarmbandsur med länk, silver, Homa, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Förstoringsglas, sterlingsilver med markasiter, 1900-talets mitt, _7876a_8d8ef937b45eb53_lg.jpeg
Förstoringsglas, sterlingsilver med markasiter, 1900-talets mitt,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti smycken, silver med bärnsten, 1900-talets 2 hälft,_7877a_8d8ef938af4383b_lg.jpeg
Parti smycken, silver med bärnsten, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, klarglas, dekor av luftbubblor, _7902a_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, klarglas, dekor av luftbubblor,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Theskedar 6 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, _7986a_8d8f139d4a31a1c_lg.jpeg
Theskedar 6 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK