Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Damarbetsbord, bonat trä med intarsia och bronsbeslag, antagligen Parisarbete, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft, _7315a_8d8e2fd32de847f_lg.jpeg
Damarbetsbord, bonat trä med intarsia och bronsbeslag, antagligen Parisarbete, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, stolar, 6 st, bonad bok, så kallade Cow Horn Chairs,_7322a_8d8e484ebc9d27a_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, stolar, 6 st, bonad bok, så kallade Cow Horn Chairs,
Slutpris11 000 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Okänd designer, 1950-tal, syvagn, teak, sarg med låda vari inedning i lind (?),_7323a_8d8e48504e8b867_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-tal, syvagn, teak, sarg med låda vari inedning i lind (?),
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Aalto, Alvar för Artek, matbord, 3-delat, böjträ (björk) med vita laminatskivor, _7324a_8d8e4851bf0464a_lg.jpeg
Aalto, Alvar för Artek, matbord, 3-delat, böjträ (björk) med vita laminatskivor,
Slutpris6 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, satsbord, 3 st teak,_7325a_8d8e4852c4d5fcd_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, satsbord, 3 st teak,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, soff/sidobord, mahogny, modellnummer 974 (Tebordet),_7328a_8d8e4856a3bf4d6_lg.jpeg
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, soff/sidobord, mahogny, modellnummer 974 (Tebordet),
Slutpris9 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,_7329a_8d8e485799bc892_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Howda (elefantstol), skuret, bemålat och förgyllt trä, Indien, 1900-tal, _7330a_8d8e48589440d35_lg.jpeg
Howda (elefantstol), skuret, bemålat och förgyllt trä, Indien, 1900-tal,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Fåtölj, valnöt med helstoppad linne(?)klädsel, enligt uppgift inköpt hos Laura Ashley,_7331a_8d8e485983041e3_lg.jpeg
Fåtölj, valnöt med helstoppad linne(?)klädsel, enligt uppgift inköpt hos Laura Ashley,
Slutpris1 600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Timberlake, Bob, skrivbord, valnöt, 1900-talets slut,_7333a_8d8e485ad28da08_lg.jpeg
Timberlake, Bob, skrivbord, valnöt, 1900-talets slut,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor,_7417a_8d8ea2df89b740d_lg.jpeg
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Andersen, Johannes, tillskriven, soffbord, teak och bonat trä,_7420a_8d8ea2e2e0a95b0_lg.jpeg
Andersen, Johannes, tillskriven, soffbord, teak och bonat trä,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Andersen, Johannes för Silkeborg, serveringsvagn, teak med undre, rottingklädd hylla, _7421a_8d8ea2e93c64d9c_lg.jpeg
Andersen, Johannes för Silkeborg, serveringsvagn, teak med undre, rottingklädd hylla,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, lampbord, palisander,_7432a_8d8eacfb11d0194_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, lampbord, palisander,
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Soffbord, valnöt med björkunderrede, 1950-60-tal,_7489a_lg.jpeg
Soffbord, valnöt med björkunderrede, 1950-60-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, matgrupp, 9 delar, mahogny,_7493a_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1960-tal, matgrupp, 9 delar, mahogny,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, fåtölj, massiv teak med stoppad, grå ylleklädsel,_7494a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Ulferts, Tibro, soffbord, palisander, 1960-tal, _7510a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mekanisk stol, svarvat och svärtat trä med gul plyschklädsel och flätade fransar, Hermann Böhme, Riesbach, Zürich, 1800-talets slut,_7525a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, fåtölj, bok med svart konstläderklädsel, _7548a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stolar, 5 st, skuret och bemålat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets början,_7562a_8d8ed4d69f91477_lg.jpeg
Stolar, 5 st, skuret och bemålat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets början,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets början,_7563a_8d8ed4d7e42ec72_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Bord, skuren hardwood med marmorskiva, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,_7566a_lg.jpeg
Bord, skuren hardwood med marmorskiva, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, teak och plastöverdragen metall, T-stol (Hammer Chair), modell 3103, design 1955, _7568a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Armstolar, 1 par, svarvad, svartlackerad och bronserad ek med rpttingklädsel, Louis XVI, sekelskiftet 1800, _7571a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Soffbord med lös skiva, så kallad Butlers' tray, mahogny med mässingsbeslag, _7572a_lg.jpeg
Soffbord med lös skiva, så kallad Butlers' tray, mahogny med mässingsbeslag,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Soff/brickbord, bambu och rotting, 1900-talets mitt,_7583a_8d8ed5850310f74_lg.jpeg
Soff/brickbord, bambu och rotting, 1900-talets mitt,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jaktstol, bok med lädersits, 1900-talets 2 hälft,_7584a_8d8ed5867689644_lg.jpeg
Jaktstol, bok med lädersits, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Volther, Poul M för Kvist (tidigare FDB), pinnstolar 3 st, vitlackerat trä, Modell J46,_7585a_8d8ed587ffaf05f_lg.jpeg
Volther, Poul M för Kvist (tidigare FDB), pinnstolar 3 st, vitlackerat trä, Modell J46,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Medicinskt undersökningsbord, ek, 1900-talets 1 hälft, _7596a_lg.jpeg
Medicinskt undersökningsbord, ek, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, sannolikt Stockholmsarbeten 1770-80-tal, rund rygg med humlekvist, _7614a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander med utdragsskiva i formica,_7615a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer för Brostrom, Danmark, sängbord, metall med teakskiva, _7616a_lg.jpeg
Okänd designer för Brostrom, Danmark, sängbord, metall med teakskiva,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Pålsson, Folke för FDB (Forenede Danske Bruger), pinnstolar, 3 st, vitlackerat trä, modell J77,_7618a_8d8ede8aa4fb34b_lg.jpeg
Pålsson, Folke för FDB (Forenede Danske Bruger), pinnstolar, 3 st, vitlackerat trä, modell J77,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer för Ingemann Hansen, Gudbjerg, Sydfyn, 1950-60-tal, bokhylla, teak_7617a_8d8ede7f5f3d824_lg.jpeg
Okänd designer för Ingemann Hansen, Gudbjerg, Sydfyn, 1950-60-tal, bokhylla, teak
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer 1960-70-tal, soffbord, fur,_7637a_lg.jpeg
Okänd designer 1960-70-tal, soffbord, fur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Tidskriftshållare, bonat trä, 1900-talets mitt, _7636a_lg.jpeg
Tidskriftshållare, bonat trä, 1900-talets mitt,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hurtsskrivbord, skuren och bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut, _7638a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, snurrfåtölj_7619a_8d8ede8bcd9fca3_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1960-tal, snurrfåtölj
Slutpris1 400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, skåp, teak, _7644a_8d8ee00cfbeca7c_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, skåp, teak,
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, sängstommar, 2 st_7620a_8d8ede9af80ba04_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, sängstommar, 2 st
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Golvur, bemålat och förgyllt trä, så kallat Bornholmerur (hane), Danmark 1800-talets mitt, _7621a_8d8edea7a2a384a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer för M Nissen I/S Horsens, soffa, grön (defekt) textilklädsel på 6 teakben,_7622a_8d8edea8f778d50_lg.jpeg
Okänd designer för M Nissen I/S Horsens, soffa, grön (defekt) textilklädsel på 6 teakben,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, helstoppad ylleklädsel på svarvade ben i fur,_7647a_8d8ee0517bcfe6c_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, helstoppad ylleklädsel på svarvade ben i fur,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Carstens, Wojtek Depka för Stouby, soffa, syrabehandlad bok, Maria 5176, _7630a_8d8edf33596586b_lg.jpeg
Carstens, Wojtek Depka för Stouby, soffa, syrabehandlad bok, Maria 5176,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, böjträ med blå textilklädsel på kromade ben, Måsen,_7657a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Matbord, mahogny, gustaviansk stil, 1900-talets mitt,_7648a_8d8ee0592d9bb8f_lg.jpeg
Matbord, mahogny, gustaviansk stil, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fåtölj, alm med textilklädsel, elektriskt justerbar_7646a_8d8ee0227190328_lg.jpeg
Fåtölj, alm med textilklädsel, elektriskt justerbar
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK