Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Mørkegaard, John, soffbord, palisander med kopparskiva,_7626a_8d8edeb7d3c0f32_lg.jpeg
Mørkegaard, John, soffbord, palisander med kopparskiva,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, byrå, teak, _7627a_8d8edebd594496b_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, byrå, teak,
Slutpris1 700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, nattygsbord, teak_7629a_8d8edee1b948643_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, nattygsbord, teak
Slutpris800 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Soffbord, valnöt med mässingsbeslag,_7631a_8d8edf320188898_lg.jpeg
Soffbord, valnöt med mässingsbeslag,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Pelarbord, porslin (!), Porzellanmanufactur Plaue, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, _7666a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Soffbord med lös skiva, så kallad Butlers' tray, mahogny med mässingsbeslag, _7665a_lg.jpeg
Soffbord med lös skiva, så kallad Butlers' tray, mahogny med mässingsbeslag,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Thygesen, Rud & Sörensen, Johnny för Magnus Olesen, armstol, böjträ med laminatsits, modell 8002,_7670a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, däcks/trädgårdsstol, svartlackerad metall med grön textilklädsel, _7671a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Andersen, Johannes för C F Christensen, Silkeborg, soffbord, palisander,_7689a_8d8eec186fdc20c_lg.jpeg
Andersen, Johannes för C F Christensen, Silkeborg, soffbord, palisander,
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Wanscher, Ole för P Jeppesens möbelfabrik, matbord, mahogny, Rungstedlund,_7687a_8d8eebc090ac289_lg.jpeg
Wanscher, Ole för P Jeppesens möbelfabrik, matbord, mahogny, Rungstedlund,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord palisander med utdragbar, melaminklädd kortsida,_7690a_8d8eec1a51bba60_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord palisander med utdragbar, melaminklädd kortsida,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, matbord, körsbär (?)_7691a_8d8eec1bad3e8e7_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, matbord, körsbär (?)
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Arbetspall, skuret och bonat trä, 1900-talets 1 hälft,_7694a_8d8eebbbe749ae7_lg.jpeg
Arbetspall, skuret och bonat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Aalto, Alvar för Artek, soffbord, böjträ med glasskiva, modell Y805,_7628a_8d8edee29e2e070_lg.jpeg
Aalto, Alvar för Artek, soffbord, böjträ med glasskiva, modell Y805,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Björklund, Tord för IKEA, hylla, grålackerad metall, Kallax_7681a_8d8eebca5d8cf25_lg.jpeg
Björklund, Tord för IKEA, hylla, grålackerad metall, Kallax
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Köksö/bänk på hjul, fur, 1900-talets slut, _7706a_lg.jpeg
Köksö/bänk på hjul, fur, 1900-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Lindlöfs Interiör, fåtöljer, 1 par, böjträ med rottingklädsel, _7705a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Møller, Niels för J L Møller, stol, teak med svart läderklädd sits, modell 75, design 1954,_7710a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Sideboard, skuret och bemålat trä, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft_7682a_8d8eebcb5a393ac_lg.jpeg
Sideboard, skuret och bemålat trä, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stegpall, krom med blå melaminplattor, 1950-tal,_7684a_8d8eebc3cfaa5bc_lg.jpeg
Stegpall, krom med blå melaminplattor, 1950-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, hurtsar, 1 par, teak,_7685a_8d8eebc2d99944f_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, hurtsar, 1 par, teak,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Salongsbord, mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, _7688a_8d8eec16973af8a_lg.jpeg
Salongsbord, mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ole Gjerløv Knudsen og Torben Lind för France & Søn, soffbord, palisander. Moduline,_7753a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bänkgavlar, 1 par, gullackerat  gjutjärn, sekelskiftet 1900,_7770a_8d8eeef6635da87_lg.jpeg
Bänkgavlar, 1 par, gullackerat gjutjärn, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ohlsson, Folke för DUX, fåtöljer, 1 par, teak, "USA 75", 1960-tal,_7772c_8d8ef6720fc28f1_lg.jpeg
Slutpris16 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Fåtölj, skuren och svarvad valnöt, nyrokoko, _7781a_lg.jpeg
Fåtölj, skuren och svarvad valnöt, nyrokoko,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bergèrer/öronlappsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel, _7783a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal, _7782a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer, fåtöljer, 1 par, björk, Swedish Grace, 1910-20-tal, _7787b_8d8ef72bdb38bd4_lg.jpeg
Okänd designer, fåtöljer, 1 par, björk, Swedish Grace, 1910-20-tal,
Slutpris4 200 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soff/matbord, teak och bonad bok,_7790a_8d8ef700537fc40_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, soff/matbord, teak och bonad bok,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Fåtöljer, 1 par, ljus alm med röd ylleklädsel, _7791a_8d8ef6fdb2409ff_lg.jpeg
Fåtöljer, 1 par, ljus alm med röd ylleklädsel,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Utdragssoffa/säng, lackerat trä, 1800-talets 2 hälft,_7792a_lg.jpeg
Utdragssoffa/säng, lackerat trä, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, valnöt och bonad bok, _7793a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Stol, svartlackerat trä, provinsarbete i transition rokoko-gustaviansk tid, _7795a_lg.jpeg
Stol, svartlackerat trä, provinsarbete i transition rokoko-gustaviansk tid,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Stol, svartlackerat trä, sengustavianskt provinsarbete, 1800-talets 1 hälft,_7797a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer (möjligen Paolo Piva) för B&B Italia, soff/matbord, brännlackerad metall med frostade glasskivor, _7799a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Tallrikar, 1 par, tenn, 1700tal, profilerat brätte, _7811a_lg.jpeg
Tallrikar, 1 par, tenn, 1700tal, profilerat brätte,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Møbelfabrikken Willy, Ryomgård, satsbord, 3 st, palisander med kakelplattor, 1960-tal, _7814a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1980-tal, soffbord, svartlackerat trä med läderklädd mittskiva,_7817a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skåp, delvis svärtad valnöt och valnötsrot, oscarianskt 1800-talets 2 hälft,_7837a_8d8ef87930406f9_lg.jpeg
Skåp, delvis svärtad valnöt och valnötsrot, oscarianskt 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Fåtölj, mahogny med intarsia, empirestil, sekelskiftet 1900,_7838a_8d8ef86b1ed2907_lg.jpeg
Fåtölj, mahogny med intarsia, empirestil, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Thorhauge, Niels Henrik, soffbord, palisander med kakelplattor, _7844a_lg.jpeg
Thorhauge, Niels Henrik, soffbord, palisander med kakelplattor,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, förvaringsmöbel, teak, _7854a_8d8ef8d4d375bff_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, förvaringsmöbel, teak,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak och ek,_7855b_8d8ef8cedec4272_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak och ek,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, soffbord, ek,_7856a_8d8ef8d25da3da9_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1960-tal, soffbord, ek,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stenqvist, Sylve för Olof Persson (OPE) Jönköping, fåtöljer, 1 par, bonat trä, "Classic", _7858a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Soffa, röd läderklädsel, så kallad Chesterfieldmodell, Olof Persson (OPE) Jönköping,_7862a_lg.jpeg
Slutpris4 600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matbord med 3 fanerade iläggsskivor, Swedish Grace, 1920-30-tal,_7771a_8d8eeef76811f52_lg.jpeg
Matbord med 3 fanerade iläggsskivor, Swedish Grace, 1920-30-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK