Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940, _7320a_8d8e2fdb8051a2f_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kartor 3 st, vaxat papper på väv, sekelskiftet 1900,_7321a_8d8e2fddf13673f_lg.jpeg
Kartor 3 st, vaxat papper på väv, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
3 delar metall; mössmärke för Gordon Highlanders, tartanbrosch för Clan Gordon samt askfat för The Royal Regiment of Canadian Artillery_7347a_8d8e4aacba3abac_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Bicorne i låda, Dansk modell för ämbetsman (?), märkt Seiffert & Nörregaard Kjöbenhavn, sekelskiftet 1900, _7357a_8d8e4ac1c7cd2d6_lg.jpeg
Bicorne i låda, Dansk modell för ämbetsman (?), märkt Seiffert & Nörregaard Kjöbenhavn, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Medaljer, 2 st, förgylld metall (1 med emalj), Sällskapet Thalias Vänner, Norrköping,_7518a_lg.jpeg
Medaljer, 2 st, förgylld metall (1 med emalj), Sällskapet Thalias Vänner, Norrköping,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Rustningsreplikor, 2 st, kopior after romerska förebilder Lorica Segmentata (lamellpansar) respektive Hamata (ringbrynja)_7538a_8d8ed3f890b0da9_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Brynstål, smide med mässingsbeslag, 17-1800-tal, _7570a_lg.jpeg
Brynstål, smide med mässingsbeslag, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Jaktstol, bok med lädersits, 1900-talets 2 hälft,_7584a_8d8ed5867689644_lg.jpeg
Jaktstol, bok med lädersits, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,_7733a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Frimärksalbum med, delvis äldre, frimärken, _7842a_lg.jpeg
Frimärksalbum med, delvis äldre, frimärken,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Panoramafotografier, 3 st, Des Moines, USA WWI,_7845a_lg.jpeg
Panoramafotografier, 3 st, Des Moines, USA WWI,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ridpiska, bambu, horn och läder med montage i sterlingsilver, Howell of London, 1900-talets början, krycka i form av elefanthuvud, _7848a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Bok, Smith, W H B, "Small arms of the world", 9 upplagan 1969,_7866a_lg.jpeg
Bok, Smith, W H B, "Small arms of the world", 9 upplagan 1969,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI, _7880a_lg.jpeg
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Filateli: frimärksalbum, 5 st, stämplat, Sverige_7906b_8d8efa91183873f_lg.jpeg
Filateli: frimärksalbum, 5 st, stämplat, Sverige
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Filateli; 1 album Sverige,_7907a_8d8efa8e5a1c78c_lg.jpeg
Filateli; 1 album Sverige,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Trofé, uppstoppad mink på gren,  _7941a_8d8efb8956a99c9_lg.jpeg
Trofé, uppstoppad mink på gren,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK