Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Golfklubba, hickory, William Gibson, Geo Duncan 1900-talets 1 hälft,_7887a_8d8ef98abc9e139_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matbord med 3 fanerade iläggsskivor, Swedish Grace, 1920-30-tal,_7771a_8d8eeef76811f52_lg.jpeg
Matbord med 3 fanerade iläggsskivor, Swedish Grace, 1920-30-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för ÅRY Stålmöbler AB, Nybro, arbetstol, metall och plywood,_7760a_8d8eeef8faa828c_lg.jpeg
Okänd designer för ÅRY Stålmöbler AB, Nybro, arbetstol, metall och plywood,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti kopparföremål, 18-1900-tal,_7759a_8d8ef73fd95ed57_lg.jpeg
Parti kopparföremål, 18-1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Högardh, Gösta, akvarell, "Motiv från Trången Tylösand"_7756a_8d8ef73e2e1471d_lg.jpeg
Högardh, Gösta, akvarell, "Motiv från Trången Tylösand"
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer i Alvar Aaltos art, barnstolar, 1 par, böjträ, _7893a_lg.jpeg
Okänd designer i Alvar Aaltos art, barnstolar, 1 par, böjträ,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Modelljärnvägssats, LGB 70420 - Lehmann Oil Startset,_7891a_lg.jpeg
Modelljärnvägssats, LGB 70420 - Lehmann Oil Startset,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Gyllensvärd, Georg, olja, landskap,_7889a_lg.jpeg
Gyllensvärd, Georg, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, relief, skuret och bemålat trä, Svart Eva, _7890a_lg.jpeg
Okänd konstnär, relief, skuret och bemålat trä, Svart Eva,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Modelljärnvägssats, Piko Modern Trains and Modern Buildings, nummer 37100_7892a_lg.jpeg
Modelljärnvägssats, Piko Modern Trains and Modern Buildings, nummer 37100
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer för Staff Leuchten, vägglampor, 1 par, vitlackerad metall och plast, _7894a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Belid, golvlampa, krom och svartlackerad metall, Sway,_7896a_lg.jpeg
Okänd designer för Belid, golvlampa, krom och svartlackerad metall, Sway,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, landskap, _7895a_lg.jpeg
Okänd dansk konstnär, olja, landskap,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Debois, Ingeborg Benthine, olja, blomsterstillbeben,_7897a_lg.jpeg
Debois, Ingeborg Benthine, olja, blomsterstillbeben,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Bordsfotogenlampor, 2 st mässing respektive mässing och glas, _7898a_lg.jpeg
Bordsfotogenlampor, 2 st mässing respektive mässing och glas,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Dockhus, pappersklätt trä, 1950-60-tal, _7899a_8d8ef9ce079d24c_lg.jpeg
Dockhus, pappersklätt trä, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bianconi, Fulvio för Venini Murano, skulptur, glas, stående fågel, design cirka 1954,_7900a_lg.jpeg
Slutpris7 500 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Backström, Monica för Boda, skulptur, polykrom glasmassa,_7901a_lg.jpeg
Backström, Monica för Boda, skulptur, polykrom glasmassa,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, klarglas, dekor av luftbubblor, _7902a_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, klarglas, dekor av luftbubblor,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, dagbädd, bonad bok, Swedish Grace, 1920-tal,_7903a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Industribelysning, metall och glas, Polen, 1900-talets 2 hälft, _7904a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Dörr, skuret och bemålat trä med metallbeslag, Indien, 1900-tal,_7905a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Filateli: frimärksalbum, 5 st, stämplat, Sverige_7906b_8d8efa91183873f_lg.jpeg
Filateli: frimärksalbum, 5 st, stämplat, Sverige
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Filateli; 1 album Sverige,_7907a_8d8efa8e5a1c78c_lg.jpeg
Filateli; 1 album Sverige,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Matservis, 95 delar, porslin, Limoges, jugend, sekelskiftet 1900, _7908a_8d8efaeb6163453_lg.jpeg
Matservis, 95 delar, porslin, Limoges, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matservisdelar, 18 st, porslin, Fürstenberg, 1900-talets 2 hälft,_7909a_8d8efaed72c071d_lg.jpeg
Matservisdelar, 18 st, porslin, Fürstenberg, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Stouby, soffa, 3-sits, bonad bok med rutig, helstoppad textilklädsel,_7910a_8d8efa7caa2f9e3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, fåtöljer, 1 par, bonad bok,_7911a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, fåtöljer, 1 par, bonad bok,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, snurrfåtöljer, 1 par, _7912a_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, snurrfåtöljer, 1 par,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Stort parti örngott, cirka 65 st, John Lewis,_7913a_lg.jpeg
Stort parti örngott, cirka 65 st, John Lewis,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, fåtölj, bonad bok, _7914a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, fåtölj, bonad bok,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, olja, landskap med får,_7915a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, landskap med får,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Figuriner, 5 st, polykrom glasmassa, Murano mm,_7916a_8d8efb886b17356_lg.jpeg
Figuriner, 5 st, polykrom glasmassa, Murano mm,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1900-tal, olja, Venedigmotiv, _7917a_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-tal, olja, Venedigmotiv,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Sesmero, Mariano, akvareller, 2 st, motiv från Málaga, _7918a_lg.jpeg
Sesmero, Mariano, akvareller, 2 st, motiv från Málaga,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lind, Hardan, olja, insjölandskap,_7919a_lg.jpeg
Lind, Hardan, olja, insjölandskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Karlsson, Uno Hubert, olja, landskap,_7920a_lg.jpeg
Karlsson, Uno Hubert, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Trädgårdsurnor, 1 par, svärtat gjutjärn, Edsbyverken 1997,_7921a_8d8efae59f7ee6e_lg.jpeg
Trädgårdsurnor, 1 par, svärtat gjutjärn, Edsbyverken 1997,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Trädgårdsurnor, 1 par, svärtat gjutjärn,_7922a_8d8efae6d118cb7_lg.jpeg
Trädgårdsurnor, 1 par, svärtat gjutjärn,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd konstnär, färglito (?), "Franz Schubert im Dreimädlerhaus", 1920-tal,_7923a_8d8efae7f7532c0_lg.jpeg
Okänd konstnär, färglito (?), "Franz Schubert im Dreimädlerhaus", 1920-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Nordin, Lars & Mandl, Peter, färgserigrafi, komposition,_7924a_8d8efb4ad6bb952_lg.jpeg
Nordin, Lars & Mandl, Peter, färgserigrafi, komposition,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Örn, Bo, olja, kosmisk komposition,_7925a_8d8efb4ece29f30_lg.jpeg
Örn, Bo, olja, kosmisk komposition,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jirlow, Lennart, poster/vernissagekort, offset, "Tivoli à Copenhague",_7926a_8d8efae9cff7276_lg.jpeg
Jirlow, Lennart, poster/vernissagekort, offset, "Tivoli à Copenhague",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Viberg, Sören, olja, kustparti, Öland,_7927a_8d8efb508281084_lg.jpeg
Viberg, Sören, olja, kustparti, Öland,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skålar, 2 st, kristall, Orrefors; _7928a_lg.jpeg
Skålar, 2 st, kristall, Orrefors;
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, 2-sits, _7930a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, 2-sits,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Mayer, Auguste Etienne François litografier, 3 st, Karlskronamotiv, _7931a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
 Shayer, William J Junior, akvatinter 2 st, "Dead Beat" respektive "Gone Away",_7929a_lg.jpeg
Shayer, William J Junior, akvatinter 2 st, "Dead Beat" respektive "Gone Away",
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK