Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Okänd designer för Bergboms, golvlampa, mässing, modell G075,_8069a_8d8fdbfa3d17c4c_lg.jpeg
Okänd designer för Bergboms, golvlampa, mässing, modell G075,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer för Fagerhults Belysning, golvlampa, krom och vitlackerad metall med vit plastskupa,_8070a_8d8fdbfce544add_lg.jpeg
Okänd designer för Fagerhults Belysning, golvlampa, krom och vitlackerad metall med vit plastskupa,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Taklampa, koppar med frostad glaskupa, 1920-tal, _8084a_8d8fdc3fc1aa58a_lg.jpeg
Taklampa, koppar med frostad glaskupa, 1920-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt, modell PH5, _8085a_8d8fdc41baf9b88_lg.jpeg
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt, modell PH5,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal, _8100a_lg.jpeg
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, glas och mässing,_8101a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Cazaux, Édouard för Degué, tillskriven, taklampa, gjutet och frostat glas, art-déco, omkring 1930, montage i smide i Louis Majorelles art,_8122a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Industribelysning, metall och glas, Polen, 1900-talets 2 hälft, _8133a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Takkrona till 6 ljus, patinerad metall och mässing, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,_8190a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer för Belid, golvlampa, krom och svartlackerad metall, Sway,_8217a_lg.jpeg
Okänd designer för Belid, golvlampa, krom och svartlackerad metall, Sway,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm, _8251a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom, _8254a_lg.jpeg
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm, _8253a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420, _8252a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Homann, Alfred för Louis Poulsen, skrivbordslampa, blå plast, "Rappe Louis", _8257a_8d901ae5a21b073_lg.jpeg
Homann, Alfred för Louis Poulsen, skrivbordslampa, blå plast, "Rappe Louis",
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Homann, Alfred för Louis Poulsen, skrivbordslampa, svart plast, "Rappe Louis", _8258a_8d901ae66aa9b8a_lg.jpeg
Homann, Alfred för Louis Poulsen, skrivbordslampa, svart plast, "Rappe Louis",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bang, Michael för Holmegaard, bordslampa, glas med med metallmontage, "Backgammon",_8259a_8d901ae9138e9f1_lg.jpeg
Bang, Michael för Holmegaard, bordslampa, glas med med metallmontage, "Backgammon",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bordsfotogenlampfot, fajans med mässingsmontage, möjligen Longwy, Frankrike, 1800-talets slut,_8288a_8d90251d9f968b7_lg.jpeg
Bordsfotogenlampfot, fajans med mässingsmontage, möjligen Longwy, Frankrike, 1800-talets slut,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, _8311a_lg.jpeg
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer, sänglampor, 1 par, teak, metall och glas, 1950-60-tal, _8312a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,_8340a_lg.jpeg
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Takkrona till 8 ljus, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets början, _8354a_8d9027fd2292e7a_lg.jpeg
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Takkrona till 12 ljus, förgylld metall och olikslipade prismor, oscariansk, _8355a_8d90280076b9ee4_lg.jpeg
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Okänd designer, 1900-talets början, skrivbordslampa, brons,_8462a_8d90357e81b9f0b_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets början, skrivbordslampa, brons,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för HEMI, bords/vägglampa, brunlackerad metall, _8502a_lg.jpeg
Okänd designer för HEMI, bords/vägglampa, brunlackerad metall,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-tal, taklampa, teak med 3 vita glaskupor, _8530a_8d903fb2852ffe0_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-tal, taklampa, teak med 3 vita glaskupor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bordslampor, 1 par, metall, antagligen Japan, 1900-talets slut, _8533a_8d903ffa678ea75_lg.jpeg
Bordslampor, 1 par, metall, antagligen Japan, 1900-talets slut,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bordslampor, 1 par, patinerad metall och mässing, 1900-talets 2 hälft, _8534a_8d903ffc84180d2_lg.jpeg
Bordslampor, 1 par, patinerad metall och mässing, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 60 SEK
Taklampa till 8 ljus, nysilver, 1900-talets 2 hälft, _8542a_8d9040cc17d6c2f_lg.jpeg
Taklampa till 8 ljus, nysilver, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Taklampa till 8 ljus, nysilver, 1900-talets 2 hälft, _8543a_8d9040faef4b3aa_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer för Asea Belysning, 1950-60-tal, taklampa, krom med dubbla, vita glaskupor, _8587a_8d904a97bb12d59_lg.jpeg
Okänd designer för Asea Belysning, 1950-60-tal, taklampa, krom med dubbla, vita glaskupor,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Bordslampa, metall med blyglasskärm, så kallad Tiffanylampa, _8641a_8d904cd4a053907_lg.jpeg
Bordslampa, metall med blyglasskärm, så kallad Tiffanylampa,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hallampa, mässing med slipad glaskupa, 1910-20-tal, _8642a_8d904d186a63989_lg.jpeg
Hallampa, mässing med slipad glaskupa, 1910-20-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Tyringe Konsthantverk, 1960-70-tal, vägglampor, 1 par, mässing, _8643a_8d904d19b644c84_lg.jpeg
Okänd designer för Tyringe Konsthantverk, 1960-70-tal, vägglampor, 1 par, mässing,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Takkrona, mässing med prismor, 1900-talets mitt, _8655a_8d904e23f3db860_lg.jpeg
Takkrona, mässing med prismor, 1900-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Takkrona, lackerad metall med prismor,_8738b_8d905b49f64b43d_lg.jpeg
Takkrona, lackerad metall med prismor,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK