Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken, guldvikt cirka 41,5 gr, _8000a_8d8faa7bcabb133_lg.jpeg
Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken, guldvikt cirka 41,5 gr,
Slutpris14 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Sockerskrin, silver, högklassigt arbete i senbarock, ovalt med vridna knäckar på fyra volutfötter, _8009c_8d8fb398ca5f73c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering20 000 - 22 000 SEK
Luktdosa, 18 k rödguld, 1800-talets 1 hälft, slät, urboettformad, invändigt med genombrutet galler med dekor av stjärna, innehåller originalsvamp, _8012c_8d8fb3fae3c96d0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Ring, 18 k rödguld, gustaviansk, dekor av tvinnade guldtrådar, _8013a_8d8fb3fc478dec4_lg.jpeg
Ring, 18 k rödguld, gustaviansk, dekor av tvinnade guldtrådar,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Parti hängen, 18 karat rödguld, total vikt 8 gram_8019a_lg.jpeg
Parti hängen, 18 karat rödguld, total vikt 8 gram
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Ring, 18 karat rödguld med (defekt) mabépärla, vikt 9,5 gram,_8020a_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med (defekt) mabépärla, vikt 9,5 gram,
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Toilettedosor 2 par samt nipperfat, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, slät modell,_8028a_8d8fb693ead1268_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 2 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,34 carat och 6 åttkantslipade- om totalt cirka 0,06 carat, totalt 0,40 carat enligt gravyr,_8035a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Eldh, Tore för Ceson Guldvaru AB, tillskriven, ljusstakar 1 par, silver, _8036a_lg.jpeg
Eldh, Tore för Ceson Guldvaru AB, tillskriven, ljusstakar 1 par, silver,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,18 carat enligt gravyr, vikt 1,9 gram,_8037a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 1 åttkantslipad diamant, vikt 1 gram,_8038a_lg.jpeg
Ring, 18 karat vitguld med 1 åttkantslipad diamant, vikt 1 gram,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Johan Tostrup, Oslo, uppläggningsbestick, 1 par, sterlingsilver med emalj, 1900-talets 1 hälft, _8062a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Fickur, 2 st, silver, sekelskiftet 1900, _8068a_8d8fdbf876f9276_lg.jpeg
Fickur, 2 st, silver, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kaffeskedar, 12 st, förgyllt sterlingsilver och emalj, _8071c_8d8fdc44267b29e_lg.jpeg
Kaffeskedar, 12 st, förgyllt sterlingsilver och emalj,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Klintz, Joachim, egen verkstad, hänge med kedja, silver, dekor av facettslipad bergkristall (?),_8117a_8d8ff4a305182eb_lg.jpeg
Klintz, Joachim, egen verkstad, hänge med kedja, silver, dekor av facettslipad bergkristall (?),
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Anton Michelsen, cocktailmixer, glas och sterlingsilver, 1950-60-tal, _8147a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,_8151a_lg.jpeg
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Herrarmbandsur, guld på stål, Omega Constellation Automatic Chronometer_8156a_8d8ff5de79656ff_lg.jpeg
Herrarmbandsur, guld på stål, Omega Constellation Automatic Chronometer
Slutpris9 000 SEK
Värdering5 600 - 6 000 SEK
Barnskramla med visselpipa, sterlingsilver med benskaft, England, 1900-talets början, _8177a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Lockask/hänge, polerat musselskal med nysilvermontage, 1800-tal, _8181a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal, _8184a_lg.jpeg
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Sked samt gaffel, silver, svensk rund, alliansvapen för friherre Claes Gustaf Rålamb och hh grevinnan Augusta Charlotta Emerentia von Lantingshausen, gifta 1823,_8193a_8d900eab5b15fdf_lg.jpeg
Sked samt gaffel, silver, svensk rund, alliansvapen för friherre Claes Gustaf Rålamb och hh grevinnan Augusta Charlotta Emerentia von Lantingshausen, gifta 1823,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 800 SEK
6 delar silver, gammalfransk modell, 1800-tal, bland annat Gustaf Folcker Stockholm,_8194a_8d900ead55c181f_lg.jpeg
6 delar silver, gammalfransk modell, 1800-tal, bland annat Gustaf Folcker Stockholm,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Såsslev, silver, svensk rund modell, invändigt förgylld, stämplad Johan Petter Grönwall Stockholm 1825, _8195a_8d900eaee27fd11_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kaffeskedar, 6 st, sterlingsilver, W&S Sörensen/Horsens Sölvvarefabrik, Danmark, 1900-talets mitt, slät modell, _8196a_8d900eb08a1aaa4_lg.jpeg
Kaffeskedar, 6 st, sterlingsilver, W&S Sörensen/Horsens Sölvvarefabrik, Danmark, 1900-talets mitt, slät modell,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Barnarmbandsur, vitmetall med stenar och svart läderarmband, Hello Kitty,_8201a_lg.jpeg
Barnarmbandsur, vitmetall med stenar och svart läderarmband, Hello Kitty,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Damarmbandsur med länk, silver, Homa, 1950-60-tal,_8220a_lg.jpeg
Damarmbandsur med länk, silver, Homa, 1950-60-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, klarglas, dekor av luftbubblor, _8221a_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, klarglas, dekor av luftbubblor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Alton, brosch, silver med cabochonslipad ametist,_8222a_lg.jpeg
Okänd designer för Alton, brosch, silver med cabochonslipad ametist,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Gaia, hängsmycke med kedja, sterlingsilver, _8223a_lg.jpeg
Okänd designer för Gaia, hängsmycke med kedja, sterlingsilver,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skrin, silver, kinesiskt exportarbete, Hongkong eller Shanghai, 1900-talets början,_8225a_8d901974faf3819_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Tea-caddy, silver, 1900-talets 1 hälft, dekor av personeri rokokodräkt mm, _8227a_8d9019779005afe_lg.jpeg
Tea-caddy, silver, 1900-talets 1 hälft, dekor av personeri rokokodräkt mm,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Salomonsen, Axel, tillskriven, skrin, palisander med silverintarsia, Danmark 1950-60-tal, _8246a_8d901a7ed79eeab_lg.jpeg
Salomonsen, Axel, tillskriven, skrin, palisander med silverintarsia, Danmark 1950-60-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Strömberg, Gerda för Strömbergshyttan, karaff, slipad kristall med silvermontage, _8289a_8d90251e802d621_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skål, silver, Indien, 1900-talets 1 hälft, vikt 435 gram,_8301a_lg.jpeg
Skål, silver, Indien, 1900-talets 1 hälft, vikt 435 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Spatserkäpp, bambu med silverkrycka, sekelskiftet 1900, _8332a_8d902784b734118_lg.jpeg
Spatserkäpp, bambu med silverkrycka, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Spatserkäpp, palisander med silverkrycka, 1910-20-tal, _8333a_8d902785878d9a0_lg.jpeg
Spatserkäpp, palisander med silverkrycka, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Malinowski, Arno för Georg Jensen, efter honom, mobile wrist straps, 1 par, sterlingsilver och gummi, _8357a_8d902842c70d5af_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Georg Jensen design group, mobile wrist straps, 1 par, sterlingsilver och gummi, _8358a_8d9028422ffa369_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hänge, sterlingsilver, "Infinity", design 2004,_8359a_8d90283f9f878fe_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hänge, sterlingsilver, "Infinity", design 2004,_8360a_8d90283f112e3c6_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Georg Jensen design group, öronclips, 1 par, sterlingsilver, blomformade, "Heritage", årssmycket år 2002,_8369a_8d9028820c013aa_lg.jpeg
Georg Jensen design group, öronclips, 1 par, sterlingsilver, blomformade, "Heritage", årssmycket år 2002,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Georg Jensen design group, öronclips, 1 par, sterlingsilver, blomformade, "Heritage", _8370a_8d9028814f458f4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Georg Jensen design group, öronclips, 1 par, sterlingsilver, blomformade, "Heritage", _8371a_8d90288081d263f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Rabun, Jacqueline för Georg Jensen, barnhalsband med hänge, sterlingsilver, "Off Spring", _8391a_8d903199bd3b492_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Rabun, Jacqueline för Georg Jensen, barnhalsband med hänge, sterlingsilver, "Off Spring", _8392a_8d90319ba215c52_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Rabun, Jacqueline för Georg Jensen, barnhalsband med hänge, sterlingsilver, "Off Spring", _8393a_8d90319d6239a70_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Knappar, 10 st, silver, Danmark, 1700-talets 2 hälft, graverad blomdekor,_8408a_8d90326a1504b05_lg.jpeg
Knappar, 10 st, silver, Danmark, 1700-talets 2 hälft, graverad blomdekor,
Slutpris1 700 SEK
Värdering300 - 400 SEK