Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Hallberg, Jan för Edsbyverken, stol, teakfanér, "Tallåsen"_8003a_8d8fb389ad637ec_lg.jpeg
Hallberg, Jan för Edsbyverken, stol, teakfanér, "Tallåsen"
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Piretti, Giancarlo för JSC Castelli, stolar, 4 st, böjträ och aluminium, modellnummer DSC 106,_8016c_8d8fb6b39291db0_lg.jpeg
Piretti, Giancarlo för JSC Castelli, stolar, 4 st, böjträ och aluminium, modellnummer DSC 106,
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stolar, 1 par, svartlackerat böjträ på tre stålben, "Myran" modellnummer FH 3100,_8055a_8d8fdadc393feb5_lg.jpeg
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stolar, 1 par, svartlackerat böjträ på tre stålben, "Myran" modellnummer FH 3100,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stolar, 1 par, svartlackerat böjträ på tre stålben, "Myran" modellnummer FH 3100,_8056a_8d8fdaddc3859a1_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson Värnamo, serveringsvagn med klaffar, ek och björk på stålunderrede,_8057b_8d8fdaded3bd2d4_lg.jpeg
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson Värnamo, serveringsvagn med klaffar, ek och björk på stålunderrede,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, bockbord, underrede i svärtat smide, skiva i lövträ,_8082a_8d8fdbfba54a940_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, bockbord, underrede i svärtat smide, skiva i lövträ,
Slutpris2 800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Nattygsbord, 1 par, vitlackerat trä, 1930-40-tal,_8083a_8d8fdbfe05bb630_lg.jpeg
Nattygsbord, 1 par, vitlackerat trä, 1930-40-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 fanérade iläggsskivor, mahogny, "Herrgården"_8091a_8d8ff53f35da797_lg.jpeg
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 fanérade iläggsskivor, mahogny, "Herrgården"
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Malmsten, Carl, matsalsstolar, 4 st, lackerat trä, "Vardags",_8092a_8d8ff4718fe3a25_lg.jpeg
Malmsten, Carl, matsalsstolar, 4 st, lackerat trä, "Vardags",
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Malmsten, Carl för Åtvidaberg, bokskåp, så kallad "Sekreteraremöbel", bonad ek med metallbeslag,_8093a_8d8ff541dc71767_lg.jpeg
Malmsten, Carl för Åtvidaberg, bokskåp, så kallad "Sekreteraremöbel", bonad ek med metallbeslag,
Slutpris4 800 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Okänd designer i Alvar Aaltos art, barnstolar, 1 par, böjträ, _8096a_lg.jpeg
Okänd designer i Alvar Aaltos art, barnstolar, 1 par, böjträ,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Thorhauge, Niels Henrik, soffbord, palisander med kakelplattor, _8109a_lg.jpeg
Thorhauge, Niels Henrik, soffbord, palisander med kakelplattor,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hagberg, Marianne och Knut för IKEA, fåtöljer, 1 par, svart läderklädsel på stålställning, "Klappsta",_8118a_8d8ff467529aeae_lg.jpeg
Hagberg, Marianne och Knut för IKEA, fåtöljer, 1 par, svart läderklädsel på stålställning, "Klappsta",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer för Lindlöfs Interiör, fåtöljer, 1 par, böjträ med rottingklädsel, _8123a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Møller, Niels för J L Møller, stol, teak med svart läderklädd sits, modell 75, design 1954,_8124a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Köksö/bänk på hjul, fur, 1900-talets slut, _8125a_lg.jpeg
Köksö/bänk på hjul, fur, 1900-talets slut,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Stouby, soffa, 3-sits, bonad bok med rutig, helstoppad textilklädsel,_8135a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Stenqvist, Sylve för Olof Persson (OPE) Jönköping, fåtöljer, 1 par, bonat trä, "Classic", _8137a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer (möjligen Paolo Piva) för B&B Italia, soff/matbord, brännlackerad metall med frostade glasskivor, _8138a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Afdal, Torbjörn för Mellemstrands/Bruksbo, stereohurts, palisander,_8154c_8d8ff5e1f5eead3_lg.jpeg
Afdal, Torbjörn för Mellemstrands/Bruksbo, stereohurts, palisander,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer 1950-60-tal, blombord, palisander med kopparbalja,_8155a_8d8ff5dfe5b76e9_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets början,_8186a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Armstolar, 1 par, svarvad, svartlackerad och bronserad ek med rpttingklädsel, Louis XVI, sekelskiftet 1800, _8200a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Piedestal, svarvat och svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,_8210a_8d900ec04e268af_lg.jpeg
Piedestal, svarvat och svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal, _8211a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, 2-sits, _8229a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, 2-sits,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, 2-sits,_8230a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,_8244a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Wanscher, Ole för P Jeppesen Møbelfabrik, armstolar, 1 par, mahogny med randig textilklädsel, modell PJ 412, _8278a_8d901b6a965995e_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, syvagn, palisander med undre rottingkorg,_8283a_8d901ba950245ec_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, syvagn, palisander med undre rottingkorg,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Barnstol, böjträ, Fischel, Frankrike, 1900-talets början, _8329a_8d902780ffee627_lg.jpeg
Barnstol, böjträ, Fischel, Frankrike, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Medicinskt undersökningsbord, ek, 1900-talets 1 hälft, _8336a_lg.jpeg
Medicinskt undersökningsbord, ek, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, sängstommar, 2 st_8347a_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, sängstommar, 2 st
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Brostrom, Danmark, sängbord, metall med teakskiva, _8348a_lg.jpeg
Okänd designer för Brostrom, Danmark, sängbord, metall med teakskiva,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mørkegaard, John, soffbord, palisander med kopparskiva,_8349a_lg.jpeg
Mørkegaard, John, soffbord, palisander med kopparskiva,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander med utdragsskiva i formica,_8350a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Soffbord, valnöt med mässingsbeslag,_8352a_lg.jpeg
Soffbord, valnöt med mässingsbeslag,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer 1960-70-tal, soffbord, fur,_8351a_lg.jpeg
Okänd designer 1960-70-tal, soffbord, fur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Matbord, mahogny, gustaviansk stil, 1900-talets mitt,_8362a_lg.jpeg
Matbord, mahogny, gustaviansk stil, 1900-talets mitt,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fåtölj, alm med textilklädsel, elektriskt justerbar_8366a_lg.jpeg
Fåtölj, alm med textilklädsel, elektriskt justerbar
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Salongsbord, mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, _8376a_lg.jpeg
Salongsbord, mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Wanscher, Ole för P Jeppesens möbelfabrik, matbord, mahogny, Rungstedlund,_8379a_lg.jpeg
Wanscher, Ole för P Jeppesens möbelfabrik, matbord, mahogny, Rungstedlund,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Skåp med vitrinöverdel, Danmark eller Nordtyskland Louis XVI, sekelskiftet 1800, inredning med bland annat skedholkar_8394a_8d9031a455d2812_lg.jpeg
Skåp med vitrinöverdel, Danmark eller Nordtyskland Louis XVI, sekelskiftet 1800, inredning med bland annat skedholkar
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Fåtölj, skuren och svarvad valnöt, nyrokoko, _8417a_lg.jpeg
Fåtölj, skuren och svarvad valnöt, nyrokoko,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bergèrer/öronlappsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel, _8420a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Stol, svartlackerat trä, sengustavianskt provinsarbete, 1800-talets 1 hälft,_8430a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Stol, svartlackerat trä, provinsarbete i transition rokoko-gustaviansk tid, _8431a_lg.jpeg
Stol, svartlackerat trä, provinsarbete i transition rokoko-gustaviansk tid,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Skandiform, armstolar, 5 st, bonad bok med beige skinnklädsel, _8481a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK