Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Okänd designer, 1950-60-tal, fåtöljer, 1 par, bonad bok,_8480a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, fåtöljer, 1 par, bonad bok,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1960-tal, snurrfåtöljer, 1 par, _8482a_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, snurrfåtöljer, 1 par,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bokskåp med sekretärunderdel, mahogny, Louis XVI-empire, sekelskiftet 1800, underdel med 4 lådor samt skrivklaff bakom vilken små lådor och rum,_8487a_8d903e08e8bd8ca_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Snedklaffsekretär, mahogny, 1800-talets 1 hälft, _8488a_8d903e0b89ac0ab_lg.jpeg
Snedklaffsekretär, mahogny, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Utdragssoffa, avlutad fur, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, _8489a_8d903de4dc977a5_lg.jpeg
Utdragssoffa, avlutad fur, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Damarbetsbord, ljus björk och valnöt, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, svagt utsvängda ben, _8490a_8d903e0d7b7cf5f_lg.jpeg
Damarbetsbord, ljus björk och valnöt, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, svagt utsvängda ben,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stephensen, Magnus för Fritz hansen, stolar, 6 st, betsat böjträ med svart tagelklädsel, "DAN-stolen",_8491a_8d903e471e6cda1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Stolar, 4 st, böjträ med rottingklädsel, Ligna, _8492a_8d903e49445d56a_lg.jpeg
Stolar, 4 st, böjträ med rottingklädsel, Ligna,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Armstol, skuret, lackerad och förgyllt trä, Hepplewhitestil, 1900-talets 1 hälft, _8493a_8d903e4bb028a86_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Armstol, svarvat, skuret och avlutet trä, allmogearbete,_8495a_8d903e509a837be_lg.jpeg
Armstol, svarvat, skuret och avlutet trä, allmogearbete,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fåtöljer, 1 par, skuret och bonat trä, så kallade svanhalsstolar, _8503a_8d903e0479d5fd1_lg.jpeg
Fåtöljer, 1 par, skuret och bonat trä, så kallade svanhalsstolar,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början, _8504a_8d903e065ceb6ae_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Soffbord, valnöt, sammanfällbart, 1900-talets början, _8507a_8d903eb7a97bc57_lg.jpeg
Soffbord, valnöt, sammanfällbart, 1900-talets början,
Slutpris800 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taburett, teakfanérat böjträ med aluminiumdetaljer, _8508a_8d903eba8d06245_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer för SMI, 1960-70-tal, soffbord på hjul, palisander,_8513a_lg.jpeg
Okänd designer för SMI, 1960-70-tal, soffbord på hjul, palisander,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Tidskriftshållare, bambu med frostad glaskupa, _8519a_8d903f08dbdc1b2_lg.jpeg
Tidskriftshållare, bambu med frostad glaskupa,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tidskriftshållare, bambu med frostad glaskupa, _8520a_8d903f0ac8ceac4_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Piedestal, bronserat trä och stuck, dubbla marmorskivor, _8527a_8d903fa2a3b2d03_lg.jpeg
Piedestal, bronserat trä och stuck, dubbla marmorskivor,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stol, ek med läderklädsel, barockstil, 1800-tal, målad initial "H"_8539a_8d9040beadb00bf_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, syvagn, bemålat trä med ekjalusi, _8541a_8d9040c8d77cff8_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, syvagn, bemålat trä med ekjalusi,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, soffbord, bonad björk och mahogny,, Swedish Grace, 1900-talets 1 hälft, _8548a_8d904109ae71a89_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Malmsten Carl, dubbelsäng, ljus fur, "Fata Morsgris", 1900-talets mitt eller 2 hälft, _8561a_8d90421360e2f41_lg.jpeg
Malmsten Carl, dubbelsäng, ljus fur, "Fata Morsgris", 1900-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Armstol, svarvad ek med flätad sits, 16-700-tal, _8567a_8d904259a6728da_lg.jpeg
Armstol, svarvad ek med flätad sits, 16-700-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Byrå, bemålat och förgyllt trä, empirestil, 1900-talets 1 hälft, _8577a_8d9042714f77b6e_lg.jpeg
Byrå, bemålat och förgyllt trä, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Väggskåp, bemålat och förgyllt trä, empirestil, 1900-talets 1 hälft, _8578a_8d904242bbae191_lg.jpeg
Väggskåp, bemålat och förgyllt trä, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Blomster/altanbord, svartlackerad smide med frostad glasskiva,_8579a_8d9042654c3cac7_lg.jpeg
Blomster/altanbord, svartlackerad smide med frostad glasskiva,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Brickbord med lös bricka, så kallat Butlers Tray, mahogny, _8580a_8d90426e48b7eaa_lg.jpeg
Brickbord med lös bricka, så kallat Butlers Tray, mahogny,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Brickbord med lös bricka, så kallat Butlers Tray, valnöt,_8581a_8d90426fb21ab4f_lg.jpeg
Brickbord med lös bricka, så kallat Butlers Tray, valnöt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
The/blomsterbord, mahogny med mässingsskiva, 1800-talets slut, _8582a_8d9042679886cad_lg.jpeg
The/blomsterbord, mahogny med mässingsskiva, 1800-talets slut,
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Stackelberg, Elsa för Fri Form, trädgårdsstolar, 6 st, aluminum med svart nylonklädsel, _8583a_8d90425982b213c_lg.jpeg
Stackelberg, Elsa för Fri Form, trädgårdsstolar, 6 st, aluminum med svart nylonklädsel,
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Okänd dansk designer, satsbord, 3 st, palisander med kakelplattor, _8584a_8d904258a4ec30a_lg.jpeg
Okänd dansk designer, satsbord, 3 st, palisander med kakelplattor,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Byrå, mahogny med intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft,_8585a_8d9042551288a0b_lg.jpeg
Byrå, mahogny med intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hövdingestol, läderklätt trä och växtfibrer, _8586a_8d904254194076d_lg.jpeg
Hövdingestol, läderklätt trä och växtfibrer,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1980-tal, stolar, 10 st, rostfritt stål med svart läderklädsel, _8593a_8d904ab832fea47_lg.jpeg
Okänd designer, 1980-tal, stolar, 10 st, rostfritt stål med svart läderklädsel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Arm/skrivbordsstol, bonad ek med grön läderklädsel,_8602a_8d904b6d3b45d5b_lg.jpeg
Arm/skrivbordsstol, bonad ek med grön läderklädsel,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Hallbänk, ek, Sydfrankrike, 1800-tal, _8603a_8d904b70fb77e8e_lg.jpeg
Hallbänk, ek, Sydfrankrike, 1800-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Snedklaffsekretär, mahogny med mässingsbeslag, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft,_8604a_8d904b738fefb11_lg.jpeg
Snedklaffsekretär, mahogny med mässingsbeslag, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Armstol, skuret, svartlackerat och förgyllt trä, _8607a_8d904b756364353_lg.jpeg
Armstol, skuret, svartlackerat och förgyllt trä,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Buck, Erik antagligen för Oddense Maskinsnedkeri A-S, stolar, 4 st, bonat trä, 1950-60-tal, _8608a_8d904b82ba8a581_lg.jpeg
Buck, Erik antagligen för Oddense Maskinsnedkeri A-S, stolar, 4 st, bonat trä, 1950-60-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Strand, Christina & Hvass, Niels för Cane-Line, Danmark, utestolar, 1 par, lackerad metall och vävd syntetfiber,_8609a_8d904b84578a65b_lg.jpeg
Strand, Christina & Hvass, Niels för Cane-Line, Danmark, utestolar, 1 par, lackerad metall och vävd syntetfiber,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Ekström, Jan för Conform, Holsbybrunn, snurrfåtölj, textilklädd på fot i formgjuten aluminium, "Gyro",_8613a_8d904bfa52f1843_lg.jpeg
Ekström, Jan för Conform, Holsbybrunn, snurrfåtölj, textilklädd på fot i formgjuten aluminium, "Gyro",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Damarbetsbord, mahogny, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, _8621a_8d904c392d4da57_lg.jpeg
Damarbetsbord, mahogny, gustaviansk stil, 1900-talets mitt,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Stolar, 4 st, svarvad och bonad alm, så kallade Windsorstolar,_8623a_8d904c3c2c73719_lg.jpeg
Stolar, 4 st, svarvad och bonad alm, så kallade Windsorstolar,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Blombord, ek, skiva med infattade kakelplattor, dessa från 17-1800-tal,_8624a_8d904c3d92b19d3_lg.jpeg
Blombord, ek, skiva med infattade kakelplattor, dessa från 17-1800-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skrivbord, mahogny med röd, läderklädd skiva, empirestil, sekelskiftet 1900,_8625a_8d904c3f1192f29_lg.jpeg
Skrivbord, mahogny med röd, läderklädd skiva, empirestil, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Stol, skuren och svarvad alm, biedermeier, _8628a_8d904c71f19ee4f_lg.jpeg
Stol, skuren och svarvad alm, biedermeier,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Thoresen-Lassen, Stig för France & Daverkosen, soffa, bonad bok med lösa, textilklädda dynor_8629a_8d904c4667635dc_lg.jpeg
Thoresen-Lassen, Stig för France & Daverkosen, soffa, bonad bok med lösa, textilklädda dynor
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Pianobänk, skuret trä, sekelskiftet 1900, _8630a_8d904c69b02e76a_lg.jpeg
Pianobänk, skuret trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK