Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken, guldvikt cirka 41,5 gr, _8000a_8d8faa7bcabb133_lg.jpeg
Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken, guldvikt cirka 41,5 gr,
Slutpris14 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Pistol, slag- från flintlås, Sverige, 1700-talets mitt, kolv i björk med munbleck av ben och mässingsbeslag, rikt skulpterad kolvkappa, _8014b_8d8fb3fd4745154_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Trofé, monterat kranium av vattenbuffel ( (Bubalus bubalis),_8015a_8d8fb67c5470890_lg.jpeg
Trofé, monterat kranium av vattenbuffel ( (Bubalus bubalis),
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Bicorne i låda, Dansk modell för ämbetsman (?), märkt Seiffert & Nörregaard Kjöbenhavn, sekelskiftet 1900, _8064a_lg.jpeg
Bicorne i låda, Dansk modell för ämbetsman (?), märkt Seiffert & Nörregaard Kjöbenhavn, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Bok, Smith, W H B, "Small arms of the world", 9 upplagan 1969,_8094a_lg.jpeg
Bok, Smith, W H B, "Small arms of the world", 9 upplagan 1969,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Pistol, slag- från flintlås, 1800-tal,_8121a_8d8ff46ecd9e9db_lg.jpeg
Pistol, slag- från flintlås, 1800-tal,
Slutpris2 400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Faskinkniv M/1848 med balja, _8128a_8d8ff4731dcc1fb_lg.jpeg
Faskinkniv M/1848 med balja,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Mauserbajonett i balja, spansk M/1913, _8129a_8d8ff474fd6ab66_lg.jpeg
Mauserbajonett i balja, spansk M/1913,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Bajonett med balja och bärläder, WWII, tysk M/K98, klingan stämplad WKC för Weyersberg, Kirschbaum & Cie,_8130a_8d8ff47774c5a77_lg.jpeg
Bajonett med balja och bärläder, WWII, tysk M/K98, klingan stämplad WKC för Weyersberg, Kirschbaum & Cie,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Bajonett i balja, M/1915 för karbin m/1894-14 samt kpist m/1945C,_8131a_8d8ff479b843b9b_lg.jpeg
Bajonett i balja, M/1915 för karbin m/1894-14 samt kpist m/1945C,
Slutpris1 600 SEK
Värdering500 - 800 SEK
Bajonett i balja M/1965 för AK4,_8132a_8d8ff47b8482423_lg.jpeg
Bajonett i balja M/1965 för AK4,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI, _8134a_lg.jpeg
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Frimärksalbum med, delvis äldre, frimärken, _8140a_lg.jpeg
Frimärksalbum med, delvis äldre, frimärken,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Mauserbajonett i balja, turkisk M/1890,_8141a_8d8ff4ffc65f901_lg.jpeg
Mauserbajonett i balja, turkisk M/1890,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bajonett, stål med mässingsfäste, argentinsk M/1891, _8142a_8d8ff5013eecf63_lg.jpeg
Bajonett, stål med mässingsfäste, argentinsk M/1891,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bajonett i balja, finsk M/1929, _8143a_8d8ff503849f830_lg.jpeg
Bajonett i balja, finsk M/1929,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Hylsbajonett, sannolikt förändringsmodell M/1826-54 för Flottan, _8144a_8d8ff504cdf6f15_lg.jpeg
Hylsbajonett, sannolikt förändringsmodell M/1826-54 för Flottan,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gevär, slag- från flintlås, M/1815-49, Norrtelje Manufaktur,_8145a_8d8ff5081a68385_lg.jpeg
Gevär, slag- från flintlås, M/1815-49, Norrtelje Manufaktur,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Brynstål, smide med mässingsbeslag, 17-1800-tal, _8199a_lg.jpeg
Brynstål, smide med mässingsbeslag, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Trofé, Zebrafäll (Hippogritis),_8279a_8d901b69604ec9f_lg.jpeg
Trofé, Zebrafäll (Hippogritis),
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Fartygsratt, bemålad ek med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900,_8281a_8d901b675faf34b_lg.jpeg
Fartygsratt, bemålad ek med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Gevär, slaglås,  Liège, 1800-talets mitt, hane och låsbleck med graverad akantusdekor,_8282a_8d901bab4a54dcc_lg.jpeg
Gevär, slaglås, Liège, 1800-talets mitt, hane och låsbleck med graverad akantusdekor,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Rustningsreplikor, 2 st, kopior after romerska förebilder Lorica Segmentata (lamellpansar) respektive Hamata (ringbrynja)_8302a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,_8398a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skyttegravständare, nickel, Österrike WWI, "Chronos",_8436a_8d9034af146aadc_lg.jpeg
Skyttegravständare, nickel, Österrike WWI, "Chronos",
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Primitivt betalningsmedel, brons, så kallatd Bracelet Currency,_8447a_8d9034e21dab0ef_lg.jpeg
Primitivt betalningsmedel, brons, så kallatd Bracelet Currency,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Patronkök/kartuschväska, mässing, Indo-persisk, _8448a_8d9034ec82c4abe_lg.jpeg
Patronkök/kartuschväska, mässing, Indo-persisk,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Flugfiskespö med rulle, trä med mässingsdetaljer, sekelskiftet 1900, _8451a_lg.jpeg
Flugfiskespö med rulle, trä med mässingsdetaljer, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Parti medaljer mm, The Royal Antediluvian Order of Buffaloes, 8 medaljer (delvis silver) axelband mm,_8452a_lg.jpeg
Parti medaljer mm, The Royal Antediluvian Order of Buffaloes, 8 medaljer (delvis silver) axelband mm,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
3 delar metall; mössmärke för Gordon Highlanders, tartanbrosch för Clan Gordon samt askfat för The Royal Regiment of Canadian Artillery_8454a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Spjut, trä och smide, Massaï_8469a_8d903571145fca1_lg.jpeg
Spjut, trä och smide, Massaï
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Rustningsdetalj/underarmsskena, Indo-persisk, 18-1900-tal, _8472a_8d9035788f8cd0a_lg.jpeg
Rustningsdetalj/underarmsskena, Indo-persisk, 18-1900-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vinkelmätningsinstrument, delvis lackerad metall, Gundersen og Løken, Oslo,_8474a_8d90357cddb838f_lg.jpeg
Vinkelmätningsinstrument, delvis lackerad metall, Gundersen og Løken, Oslo,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stort parti silvermynt 80% silverhalt, total vikt 1035 gram_8477a_8d9035b7b7a0463_lg.jpeg
Stort parti silvermynt 80% silverhalt, total vikt 1035 gram
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Stort parti silvermynt, silverhalt 40%, total vikt 3950 gram,_8478a_8d9035ba287bd2c_lg.jpeg
Stort parti silvermynt, silverhalt 40%, total vikt 3950 gram,
Slutpris6 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Parti silvermynt, silverhalt 40 - 90 %, total  vikt 1230 gram_8479a_8d9035bb7e77691_lg.jpeg
Parti silvermynt, silverhalt 40 - 90 %, total vikt 1230 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Mycket stort parti, delvis äldre mynt, Sverige och utland,_8569a_8d9049c25b19863_lg.jpeg
Mycket stort parti, delvis äldre mynt, Sverige och utland,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Bajonett i balja, svensk M/1896,_8636a_8d904ccbc4daa3e_lg.jpeg
Bajonett i balja, svensk M/1896,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jakthorn, läderklädd mässing, Fürst Pless,_8648a_8d904dc3c505f19_lg.jpeg
Jakthorn, läderklädd mässing, Fürst Pless,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Signalhorn, 2 st, koppar och mässing, _8649a_8d904dc52c77c20_lg.jpeg
Signalhorn, 2 st, koppar och mässing,
Slutpris800 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Megafoner, 2 st, mässing respektive plåt, 1900-talets 1 hälft, _8663a_8d904e77aa0779b_lg.jpeg
Megafoner, 2 st, mässing respektive plåt, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti diverse; 4 tubkikare, sabelbajonett samt kniv i balja,_8736a_8d905abc7c5d21c_lg.jpeg
Parti diverse; 4 tubkikare, sabelbajonett samt kniv i balja,
Slutpris800 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti frimärken, Island,_8740a_8d905b4ad8ffc3b_lg.jpeg
Parti frimärken, Island,
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Myntkopia, mässing, 1800-tal_8742a_8d9071270b57b51_lg.jpeg
Myntkopia, mässing, 1800-tal
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK