Relief, skuren ek, renässans, skuren dekor av akantus, jakthund mm,_8772a_8d90d6c9bcf0056_lg.jpeg
Relief, skuren ek, renässans, skuren dekor av akantus, jakthund mm,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Krön, skuren, bemålad och förgylld ek, 17-1800-tal, dekor av ättens Habsburg-Lothringen vapen (kejsare av Österrike, kung av Ungern), vapentroféer mm,_8774a_8d90d6e7b69ceec_lg.jpeg
Krön, skuren, bemålad och förgylld ek, 17-1800-tal, dekor av ättens Habsburg-Lothringen vapen (kejsare av Österrike, kung av Ungern), vapentroféer mm,
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Lalique, René, efter honom, nipperfat, glas, "Goujon", _8789a_8d90d86e2d19e24_lg.jpeg
Lalique, René, efter honom, nipperfat, glas, "Goujon",
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kedelv, Poul för Flygsfors, skålfat/skulptur, glas, Coquille "Rocka",_8792a_8d90e290f4dc76c_lg.jpeg
Kedelv, Poul för Flygsfors, skålfat/skulptur, glas, Coquille "Rocka",
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, relief, delvis bemålad brons, 1920-30-tal, dekor av Tutankhamon, _8810a_8d90eefac30c9a0_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Tobaksmortel, trä, Västafrika, 1900-talets mitt eller 2 hälft, _8813a_8d90f015a62cf6b_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, skulptur, delvis bemålat stengods, liggande kvinna vid vattenskål, _8815a_8d90f0359ceac6e_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulptur, delvis bemålat stengods, liggande kvinna vid vattenskål,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Åberg, Jan, skulpturer, 3 st, koppar och konstmassa;_8891a_8d911676d54d23a_lg.jpeg
Åberg, Jan, skulpturer, 3 st, koppar och konstmassa;
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kyrkduva (Den Helige Ande). skuren ek, barock, 16-1700-tal, _8939a_8d913c4466861df_lg.jpeg
Kyrkduva (Den Helige Ande). skuren ek, barock, 16-1700-tal,
Slutpris5 500 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Valldeby, Erling, skulptur/kandelaber, bemålad gips, stående ängel,_8959a_8d9148dc0ebb45b_lg.jpeg
Valldeby, Erling, skulptur/kandelaber, bemålad gips, stående ängel,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, glasyrprov, 8 st, delvis glaserat stengods,_9007a_8d918805dd111e1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, glasyrprov, 9 st, delvis glaserat stengods, _9008a_8d918802468955a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Kaslatter-Bernardi, Katharina, skulptur, delvis bemålat trä, sittande kappuccinermunk med radband,_9012a_8d91916a962073f_lg.jpeg
Kaslatter-Bernardi, Katharina, skulptur, delvis bemålat trä, sittande kappuccinermunk med radband,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Dahl-Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, tax, modellnummer 1755, _9029a_8d9193864e56efc_lg.jpeg
Dahl-Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, tax, modellnummer 1755,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur, skuren hardwood och ben, Kina, 1900-talets mitt, "Happy Buddha", _9047a_8d9193f26257de8_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, skuren hardwood och ben, Kina, 1900-talets mitt, 1 av de odödliga,_9048a_8d9193f4b6fbeb8_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Wärff, Göran för Kosta, ljuslykta, gjutet glas, "Polar", _9064a_8d91953a94abfa8_lg.jpeg
Wärff, Göran för Kosta, ljuslykta, gjutet glas, "Polar",
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal, skulptur, marmor, stående amorin, _9070a_8d91952f5c7a603_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1700-tal, skulptur, marmor, stående amorin,
Slutpris17 000 SEK
Värdering14 000 - 16 000 SEK
Kartusch/fönsteromfattning, marmor, 17-1800-tal, dekor av rosor, _9071a_8d919537572f652_lg.jpeg
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Okänd designer för Färe-Marcolin, Ronneby, skulptur, glas, val, _9078a_8d91a05c4368999_lg.jpeg
Okänd designer för Färe-Marcolin, Ronneby, skulptur, glas, val,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, Murano, 1950-60-tal, skulptur, glas, fisk,_9079a_8d91a05cf18a84d_lg.jpeg
Okänd designer, Murano, 1950-60-tal, skulptur, glas, fisk,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Franck, Kaj för Iittala, mobiler/skulpturer, 3 st, "Ateenan Aamu" (Morgon i Aten),_9095a_8d91a13d6cdb776_lg.jpeg
Franck, Kaj för Iittala, mobiler/skulpturer, 3 st, "Ateenan Aamu" (Morgon i Aten),
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Franck, Kaj för Iittala, mobiler/skulpturer, 3 st, "Ateenan Aamu" (Morgon i Aten), design 1964,_9096a_8d91a13f0e5bc24_lg.jpeg
Franck, Kaj för Iittala, mobiler/skulpturer, 3 st, "Ateenan Aamu" (Morgon i Aten), design 1964,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Diorama, skuret och bemålat trä, 1900-talets början, segelbåt till havs,_9130a_8d91ac746cf82d8_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv, _9154a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Wåhlström, Ann för Kosta Boda, objekt, 6 st, sandgjutet glas, sjöstjärnor, _9173a_8d91ad7d8f43a95_lg.jpeg
Wåhlström, Ann för Kosta Boda, objekt, 6 st, sandgjutet glas, sjöstjärnor,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Lalique, René, efter honom, kylarprydnad/skulptur, gjutet glas, "Coq Nain",_9208a_8d91b8b73ce5c60_lg.jpeg
Lalique, René, efter honom, kylarprydnad/skulptur, gjutet glas, "Coq Nain",
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Backström, Monica för Kosta Boda, skupturer, 3 st, glas, ägg,_9209a_8d91b8b97e3aaf1_lg.jpeg
Backström, Monica för Kosta Boda, skupturer, 3 st, glas, ägg,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd deigner, antagligen för Barovier & Toso, Murano, skulptur, glas, stående fågel,_9219a_8d91b9797313fd1_lg.jpeg
Okänd deigner, antagligen för Barovier & Toso, Murano, skulptur, glas, stående fågel,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer för Johansfors, skulptur, gjutet glas,_9221a_8d91b97cabb58a8_lg.jpeg
Okänd designer för Johansfors, skulptur, gjutet glas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur/brevpress, grön marmor, fallos,_9240a_8d91b9ff4d8ca55_lg.jpeg
Skulptur/brevpress, grön marmor, fallos,
Slutpris900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tutter, Karl för Hutschenreuther Selb, figurin, porslin, putto med vädur, "Übermut" (Övermod),_9265a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Halvmodel, skret trä, "Endeavour", monterad på platta,_9289a_lg.jpeg
Halvmodel, skret trä, "Endeavour", monterad på platta,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Brevpress/skulptur, patinerad brons på svart marmorsockel, sittande putto, _9327a_8d91c68f01d0a6c_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Huerta, Juan för Lladró, figurin, porslin, "Aggressive goose",_9365a_lg.jpeg
Huerta, Juan för Lladró, figurin, porslin, "Aggressive goose",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Salomon, Harald för Rörstrand, figuriner, 3 st, blanc-de-chine, sjöjungfrubarn, _9367a_lg.jpeg
Salomon, Harald för Rörstrand, figuriner, 3 st, blanc-de-chine, sjöjungfrubarn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Eriksson, Christian, skulptur, patinerad brons, "Kärvbinderska",_9403a_8d91eb1f6c35099_lg.jpeg
Eriksson, Christian, skulptur, patinerad brons, "Kärvbinderska",
Slutpris12 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Johansson, Carl "Ägga-Calle", skulptur, smide på träsockel, "Tre Gummor", _9448a_8d91ed06ec4529b_lg.jpeg
Johansson, Carl "Ägga-Calle", skulptur, smide på träsockel, "Tre Gummor",
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, skulptur, granit, _9483a_8d91f825e2b61e0_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, skulptur, granit,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer, fönsterprydnad/skulptur, glas, _9522a_8d91fa7fe6503e8_lg.jpeg
781
Okänd designer, fönsterprydnad/skulptur, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Figurin, bemålad papier-maché, ängel, _9534a_8d92029312ec86d_lg.jpeg
Figurin, bemålad papier-maché, ängel,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,_9551a_lg.jpeg
810
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Hellsten, Lars för Orrefors Expo, skål/skulptur, gjutet glas, blomformad,_9568a_lg.jpeg
828
Hellsten, Lars för Orrefors Expo, skål/skulptur, gjutet glas, blomformad,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, skulptur/relief, lackerad metall med belysning, konkret komposition, _9590a_8d920461b912c4d_lg.jpeg
849
Okänd konstnär, skulptur/relief, lackerad metall med belysning, konkret komposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, glaserat flintgods, _9594a_lg.jpeg
853
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, glaserat flintgods,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Gunnarsson, Sven, skulpturer, 11 st, skuret och bemålat trä, _9613a_8d934aa2a16e9ca_lg.jpeg
872
Gunnarsson, Sven, skulpturer, 11 st, skuret och bemålat trä,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao, _9622a_lg.jpeg
878
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Damm, Carl Olof, egen verkstad, Borgholm, skulptur, stengods, fiskekutter, _9638a_lg.jpeg
898
Damm, Carl Olof, egen verkstad, Borgholm, skulptur, stengods, fiskekutter,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK