Sommarauktion
- BelysningRensa filter
SlutprisInga bud
Värdering10 000 - 12 000 SEK
Pianobelysning, patinerad brons, 1910-20-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Lampfot, skuret och förgyllt trä, dekor av ananas,
Slutpris2 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Taklampa, bronserad metall med 4, delvis rosatonade glaskupor,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Taklampa, glas, Venetiansk stil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Taklampa, förgylld metall med prismor, modern tillverkning,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, bordslampor, 1 par, teak, linneskärmar från Himla,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Takampel, alabaster med förgyllda bronsbeslag,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas med metallmontage,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1900-talets början, skrivbordslampa, brons,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för IKEA, taklampa, vit plast,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bordsfotogenlampa, serpenstinsten, mässing och glas, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, bordslampor, 1 par, glas, art-déco, 1920-tal,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Laholmskeramik, bordslampa
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ahlström, Stig, Kock, Clas & Bylund, Lars för Ateljé Lyktan, Åhus, golvlampa, svart resp vitlackerad metall, Skarabé,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Schou, Werner, taklampa, mässing, "Coronell Elektro"
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
799
Bordslampa, metall med blyglasskärm, så kallad Tiffanylampa, Cottex,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
839
Okänd designer, 1950-60-tal, möjligen Koch & Löwy för OMI, golvlampa, krom och svartlackerad metall,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
840
Golvlampfot, bonad ek och mässing,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
855
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
875
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
924
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
976
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
981
Okänd designer, 1900-talets mitt, taklampa, krom med textilklädd skärm,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
999
Golvlampa, trä och mässing, 1950-tal, Eskilstuna Elektriska AB,
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
1035
Takkrona, mässing med prismor,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
1037
Taklampa, bronserad metall och textil med 3 bemålade glaskupor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
1038
Takampel, delvis patinerad mässing,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
1053
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
1062
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK