Sommarauktion

Sommarauktion
Bohlin, Jonas för Källemo, golvlampa, delvis blålackerad aluminium och porslin på gjutjärnssockel, "Dubbel Espresso",_9879a_8d929c47d92d800_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering10 000 - 12 000 SEK
Pianobelysning, patinerad brons, 1910-20-tal, _9906a_lg.jpeg
Pianobelysning, patinerad brons, 1910-20-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Lampfot, skuret och förgyllt trä, dekor av ananas,_9912a_lg.jpeg
Lampfot, skuret och förgyllt trä, dekor av ananas,
Slutpris2 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Golvlampa, mässing med bärnstensfärgat glas, renässansstil, 1900-talets början, _9916a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Golvlampa, mässing, 1900-talets 1 hälft, fot tillverkad av fartygspropeller, _9924a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, bordslampa, ljus björk med intarsia och metalldetaljer, _10025a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1920-30-tal, bordslampa, björk och palisander med metallmontage,_10028a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Taklampa, bronserad metall med 4, delvis rosatonade glaskupor, _10100a_lg.jpeg
Taklampa, bronserad metall med 4, delvis rosatonade glaskupor,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Taklampa, glas, Venetiansk stil, 1900-talets 2 hälft,_10102a_lg.jpeg
Taklampa, glas, Venetiansk stil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Taklampa, mässing med prismor, gustaviansk stil, 1900-talets början,_10118a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Taklampa, förgylld metall med prismor, modern tillverkning, _10151a_lg.jpeg
Taklampa, förgylld metall med prismor, modern tillverkning,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal, _10159a_lg.jpeg
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil,_10165a_lg.jpeg
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Taklampa, förgylld metall med prismor, modern tillverkning, _10168a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, för Royal Copenhagen, lampa, porslin med mässingsmontage, 1900-talets mitt,_9886a_8d92a9ddb9e44ea_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, bordslampor, 1 par, teak, linneskärmar från Himla,_10433a_8d934c30acf9f36_lg.jpeg
Okänd designer, bordslampor, 1 par, teak, linneskärmar från Himla,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Takampel, alabaster med förgyllda bronsbeslag, _10439a_lg.jpeg
Takampel, alabaster med förgyllda bronsbeslag,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas med metallmontage,_10457a_8d9326a4ddcc83c_lg.jpeg
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas med metallmontage,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1900-talets början, skrivbordslampa, brons,_10477a_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets början, skrivbordslampa, brons,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för markslöjd, Tranås, bordslampa, vitlackerat trä med textilskärm,_10536a_8d934aa84d9dab7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för IKEA, taklampa, vit plast,_10598a_lg.jpeg
Okänd designer för IKEA, taklampa, vit plast,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, _10600a_lg.jpeg
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bordsfotogenlampa, serpenstinsten, mässing och glas, sekelskiftet 1900, _10603a_8d934d05a525f24_lg.jpeg
Bordsfotogenlampa, serpenstinsten, mässing och glas, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, bordslampor, 1 par, glas, art-déco, 1920-tal, _10604a_8d934d079f2b7c1_lg.jpeg
Okänd designer, bordslampor, 1 par, glas, art-déco, 1920-tal,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Laholmskeramik, bordslampa_10637a_8d9357ff0ad83b3_lg.jpeg
Okänd designer för Laholmskeramik, bordslampa
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ahlström, Stig, Kock, Clas & Bylund, Lars för Ateljé Lyktan, Åhus, golvlampa, svart resp vitlackerad metall, Skarabé,_10641a_8d93582a32ab926_lg.jpeg
Ahlström, Stig, Kock, Clas & Bylund, Lars för Ateljé Lyktan, Åhus, golvlampa, svart resp vitlackerad metall, Skarabé,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Schou, Werner, taklampa, mässing, "Coronell Elektro" _10642a_8d93582e269fbc0_lg.jpeg
Schou, Werner, taklampa, mässing, "Coronell Elektro"
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, _10700a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bordslampa, metall med blyglasskärm, så kallad Tiffanylampa, Cottex,_10707a_8d93643e145efe4_lg.jpeg
799
Bordslampa, metall med blyglasskärm, så kallad Tiffanylampa, Cottex,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, möjligen Koch & Löwy för OMI, golvlampa, krom och svartlackerad metall, _10666a_8d9361ab2f48456_lg.jpeg
839
Okänd designer, 1950-60-tal, möjligen Koch & Löwy för OMI, golvlampa, krom och svartlackerad metall,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Golvlampfot, bonad ek och mässing,_10667a_8d9361afdcd7823_lg.jpeg
840
Golvlampfot, bonad ek och mässing,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, lackerad metall med tre böjliga ljusarmar_10668a_8d9361cf2e0df24_lg.jpeg
855
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Takkrona till 4 + 1 ljus, förgylld mässing med prismor, senempire, 1800-talets 1 hälft,_10763a_lg.jpeg
875
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Rizatto, Paolo för Luce Plan, golvlampa, aluminium med vit plastskärm, "Costanza D13"_10677a_8d93620897b8079_lg.jpeg
924
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Takkrona, svartlackerad metall med prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 2 hälft _10853a_8d93714aaaef4a6_lg.jpeg
976
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, taklampa, krom med textilklädd skärm,_10858a_8d9371ac960ecdd_lg.jpeg
981
Okänd designer, 1900-talets mitt, taklampa, krom med textilklädd skärm,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Golvlampa, trä och mässing, 1950-tal, Eskilstuna Elektriska AB, _10876a_8d9371ee5c6c975_lg.jpeg
999
Golvlampa, trä och mässing, 1950-tal, Eskilstuna Elektriska AB,
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Takkrona, mässing med prismor, _10912a_8d937390200850b_lg.jpeg
1035
Takkrona, mässing med prismor,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Taklampa, bronserad metall och textil med 3 bemålade glaskupor, _10914a_8d9373b76db3465_lg.jpeg
1037
Taklampa, bronserad metall och textil med 3 bemålade glaskupor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Takampel, delvis patinerad mässing, _10915a_8d937391fcd1ed1_lg.jpeg
1038
Takampel, delvis patinerad mässing,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom, _10930a_lg.jpeg
1053
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420, _10935a_lg.jpeg
1062
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK