Sommarauktion

Sommarauktion
Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,_9922a_lg.jpeg
Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vas, porslin, Kina, 1900-talets slut, polykrom dekor av påfågel på klippformation, skrivtecken mm, _9952a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd kinesisk konstnär, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, gouacher, 1 par, _9977a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Lockask, driven koppar med infattade turkoser, Tibet, 1900-tal, _9984a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Trumma, urholkad trästam med dubbla trumskinn, Afrika, 1900-talets 2 hälft, _9990a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Hövdingestol, läderklätt trä och växtfibrer, _10005a_lg.jpeg
Hövdingestol, läderklätt trä och växtfibrer,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skrin, koppar- och mässingklätt trä med färgade glasstenar, Tibet, 1900-talets mitt, _10061a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets slut, _10068a_lg.jpeg
Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets slut,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Relikgömma, trä, koppartråd och mässing, Mahongwe, Gabon, 1900-talets 2 hälft, _10069a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, så kallad Solmask, Bwaba (Bobo-Bwa), _10070a_lg.jpeg
Mask, skuret och bemålat trä, så kallad Solmask, Bwaba (Bobo-Bwa),
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skulpturer, 3 st, skuret trä, Indien respektive Afrika, 1900-talets 2 hälft, 1 med beninläggningar,_10071a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd japansk konstnär, rökelsekar, porslin, Meiji, sekelskiftet 1900, _10076a_lg.jpeg
Okänd japansk konstnär, rökelsekar, porslin, Meiji, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Primitivt betalningsmedel, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Tuareg,_10078a_lg.jpeg
Primitivt betalningsmedel, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Tuareg,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Spegelskåp, bemålat trä, Indopersiskt arbete, sekelskiftet 1900,_10079a_lg.jpeg
Spegelskåp, bemålat trä, Indopersiskt arbete, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Primitivt betalningsmedel, koppar, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Nupe (Tapa), _10082a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Primitivt betalningsmedel, koppar, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Nupe (Tapa), _10085a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vas, flintgods, Kutani, Japan, 1900-talets 1 hälft,_10332a_lg.jpeg
Vas, flintgods, Kutani, Japan, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell med collage av frimärksklipp,_10347a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, religiös scen,_10371a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal, _10411a_lg.jpeg
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd kinesisk konstnär, sekelskiftet 1900, gouache på siden, _10440a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Underlägg, 8 st, behandlad papier-maché, Japan, 1900-talets mitt, märkta "Alcohol proof", _10476a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao, _10496a_lg.jpeg
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Broderi med metallapplikationer, 1900-talets 2 hälft, häst med ryttare, etikett från Art Forum Singapore, _10588a_8d934cd081322c0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, _10600a_lg.jpeg
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Yoshihara, Utagawa, efter honom, träsnitt, "Beauty Parade",_10618a_8d934d70b53b00b_lg.jpeg
Yoshihara, Utagawa, efter honom, träsnitt, "Beauty Parade",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Offerskål, porslin, Kina, Qing, sekelskiftet 1900, _10624a_lg.jpeg
Offerskål, porslin, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tallrik, djup, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _10626a_8d934d794f20366_lg.jpeg
Tallrik, djup, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, _10700a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Vinkoppar, 3 st, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, _10725a_lg.jpeg
824
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin,_10740a_lg.jpeg
848
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Skål, porslin, Kina, Zhangzhou (Swatow), 1700-tal, _10741a_lg.jpeg
849
Skål, porslin, Kina, Zhangzhou (Swatow), 1700-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Bord, skuret och svärtat trä, Kina, 1900-talets 1 hälft, dekor av drake mm,_10680a_8d93667e9b8541d_lg.jpeg
882
Bord, skuret och svärtat trä, Kina, 1900-talets 1 hälft, dekor av drake mm,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skulptur, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, _10772a_8d936655989d4c5_lg.jpeg
884
Skulptur, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Golvvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, blå underglasyrdekor av fågel i törnbuske, _10776a_lg.jpeg
889
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Käpp, skuren hardwood, Västafrika, 1900-talets 2 hälft, _10806a_lg.jpeg
918
Käpp, skuren hardwood, Västafrika, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Thekanna, porslin med bronshandtag, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, _10870a_8d93720d8654922_lg.jpeg
993
Thekanna, porslin med bronshandtag, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, _10879a_8d93721cd97a5cf_lg.jpeg
1002
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 900 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Miniatyrvaser, 1 par, porslin, Arita, Meiji, sekelskiftet 1900, _10893a_8d937315fd4c9d1_lg.jpeg
1016
Miniatyrvaser, 1 par, porslin, Arita, Meiji, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK