Sommarauktion

Sommarauktion
Ekström, Yngve för Swedese, serveringsvagn, ek med vit laminatskiva, Thea,_9903a_lg.jpeg
Ekström, Yngve för Swedese, serveringsvagn, ek med vit laminatskiva, Thea,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Armstol, skuren valnöt, så kallad Dantestol, Italien, renässansstil, 1800-tal,_9917a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Takhat, skuret och bemålat trä, Indien, 18-1900-tal, _9919a_lg.jpeg
Takhat, skuret och bemålat trä, Indien, 18-1900-tal,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Sittpuff/pall, textilklädd, Christian Richard, London, 19-2000-tal, _9921a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Clubfåtöljer, 1 par, bonad ek med grön, mönstrad sammetsklädsel, _9925a_lg.jpeg
Clubfåtöljer, 1 par, bonad ek med grön, mönstrad sammetsklädsel,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, stol, ljus bok och teak/böjträ, 'Fanett', 1955_9928a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, pall, teak/böjträ på 3 stålben, 1950-tal, _9929a_lg.jpeg
Okänd designer, pall, teak/böjträ på 3 stålben, 1950-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Ulferts, Tibro, sideboard, teak, _9949a_lg.jpeg
Okänd designer för Ulferts, Tibro, sideboard, teak,
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Fåtölj, djuphäftad, röd konstläderklädsel, Chesterfieldstil, 1900-talets 2 hälft,_9950a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taburett, teakfanérat böjträ med aluminiumdetaljer, _9953a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Salongsstolar, 6 st, ljus björk, Lindome, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, 1 brännstämplad CALAS, _9978a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Stol, ek med läderklädsel, barockstil, 1800-tal, målad initial "H"_9993a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, soffbord, bonad björk och mahogny,, Swedish Grace, 1900-talets 1 hälft, _9994a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hövdingestol, läderklätt trä och växtfibrer, _10005a_lg.jpeg
Hövdingestol, läderklätt trä och växtfibrer,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, satsbord, 3 st, palisander med kakelplattor, _10006a_lg.jpeg
Okänd dansk designer, satsbord, 3 st, palisander med kakelplattor,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Salongsmöbel, 6 delar, svarvad valnöt med djuphäftad sidenklädsel, oscariansk, 1800-talets slut,_10013a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, hyllsektioner, 9 delar, teak, _10020a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, hyllsektioner, 9 delar, teak,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, snurrstolar, 1 par, _10023a_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, snurrstolar, 1 par,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Armstol, skuret, svartlackerat och förgyllt trä, _10034a_lg.jpeg
Armstol, skuret, svartlackerat och förgyllt trä,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Arm/skrivbordsstol, bonad ek med grön läderklädsel,_10036a_lg.jpeg
Arm/skrivbordsstol, bonad ek med grön läderklädsel,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Spegel med konsol, förgyllt trä och stuck med skiva i Kolmårdsmarrmor, _10039a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Stol, skuren och svarvad alm, biedermeier, _10040a_lg.jpeg
Stol, skuren och svarvad alm, biedermeier,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Soffbord, palisander med intarsia och bronsbeslag, _10041a_lg.jpeg
Soffbord, palisander med intarsia och bronsbeslag,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Soffgrupp, 3 delar, björk med violett, djuphäftad plyschklädsel,_10043a_lg.jpeg
Soffgrupp, 3 delar, björk med violett, djuphäftad plyschklädsel,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fåtölj, valnöt med helstoppad klädsel, sekelskiftet 1900,_10062a_lg.jpeg
Fåtölj, valnöt med helstoppad klädsel, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Soffa, mahogny, högklassigt arbete i empire, Sverige 1920-30-tal,_10065a_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Salongsbord, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft, _10066a_lg.jpeg
Salongsbord, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace, _10099a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Soffbord, vitlackerat på kromat underrede, ellipsformat, _10111a_lg.jpeg
Soffbord, vitlackerat på kromat underrede, ellipsformat,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Salongsstolar, 1 par, svartlackerat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,_10119a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1960-tal, stolar, 4 st, teak, _10127a_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, stolar, 4 st, teak,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Salongsbord med klaffar, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft, _10132a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer, 1960-tal, hyllmöbel, teak, 2 skåpsunderdelar, _10133a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Byrå, mahogny med mässingslister, skiva i Kolmårdsmarmor,_10134a_lg.jpeg
Byrå, mahogny med mässingslister, skiva i Kolmårdsmarmor,
Slutpris1 900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Salongsmöbel, 9 delar, mahogny med (defekt) sidenklädsel, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,_10135a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Damarbetsbord, valnötsrot med intarsia, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, uppfällbar skiva med dekor av fåglar och blommor samt invändig spegel, _10137a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Hörnskåp, bonad och skuren ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft, tudelat med kannelerade kolonetter, _10142a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Soffbord, mahogny, 1900-talets slut, _10154a_lg.jpeg
Soffbord, mahogny, 1900-talets slut,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Byrå, mahogny, 1900-talets början, _10169a_lg.jpeg
Byrå, mahogny, 1900-talets början,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer i Alvar Aaltos art, barnstolar, 1 par, böjträ, _10177a_lg.jpeg
Okänd designer i Alvar Aaltos art, barnstolar, 1 par, böjträ,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stenqvist, Sylve för Olof Persson (OPE) Jönköping, fåtöljer, 1 par, bonat trä, "Classic", _10368a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stolar, 4 st, gråmålat trä, gustaviansk stil, _10390a_8d934c9a7832aea_lg.jpeg
Stolar, 4 st, gråmålat trä, gustaviansk stil,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets början,_10409a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Bergèrer/öronlappsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel, _10431a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1960-tal, stolar, 4 st, teak,_10443a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Soffbord med lös skiva, så kallad Butlers' tray, mahogny med mässingsbeslag, _10473a_lg.jpeg
Soffbord med lös skiva, så kallad Butlers' tray, mahogny med mässingsbeslag,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Armstol, skuret, lackerat och bronserat trä, Louis XV, _10474a_lg.jpeg
Armstol, skuret, lackerat och bronserat trä, Louis XV,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor, _10535a_8d934aa69518da1_lg.jpeg
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK