Laddar...
Sommarauktion
Visning:
Fredag 25/6 klockan 11.00 - 14.00, lördag 26/6 klockan 10.00 - 17.00, söndag 27/6 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
- MöblerRensa filter
![Ekström, Yngve för Swedese, serveringsvagn, ek med vit laminatskiva, Thea,_9903a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9903-itemimages/9903a_med.jpeg)
5
Ekström, Yngve för Swedese, serveringsvagn, ek med vit laminatskiva, Thea,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Armstol, skuren valnöt, så kallad Dantestol, Italien, renässansstil, 1800-tal,_9917a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9917-itemimages/9917a_med.jpeg)
19
Armstol, skuren valnöt, så kallad Dantestol, Italien, renässansstil, 1800-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Takhat, skuret och bemålat trä, Indien, 18-1900-tal, _9919a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9919-itemimages/9919a_med.jpeg)
21
Takhat, skuret och bemålat trä, Indien, 18-1900-tal,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
![Sittpuff/pall, textilklädd, Christian Richard, London, 19-2000-tal, _9921a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9921-itemimages/9921a_med.jpeg)
24
Sittpuff/pall, textilklädd, Christian Richard, London, 19-2000-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Clubfåtöljer, 1 par, bonad ek med grön, mönstrad sammetsklädsel, _9925a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9925-itemimages/9925a_med.jpeg)
27
Clubfåtöljer, 1 par, bonad ek med grön, mönstrad sammetsklädsel,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, stol, ljus bok och teak/böjträ, 'Fanett', 1955_9928a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9928-itemimages/9928a_med.jpeg)
30
Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, stol, ljus bok och teak/böjträ, 'Fanett', 1955
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer, pall, teak/böjträ på 3 stålben, 1950-tal, _9929a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9929-itemimages/9929a_med.jpeg)
31
Okänd designer, pall, teak/böjträ på 3 stålben, 1950-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer för Ulferts, Tibro, sideboard, teak, _9949a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9949-itemimages/9949a_med.jpeg)
51
Okänd designer för Ulferts, Tibro, sideboard, teak,
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Fåtölj, djuphäftad, röd konstläderklädsel, Chesterfieldstil, 1900-talets 2 hälft,_9950a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9950-itemimages/9950a_med.jpeg)
52
Fåtölj, djuphäftad, röd konstläderklädsel, Chesterfieldstil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taburett, teakfanérat böjträ med aluminiumdetaljer, _9953a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9953-itemimages/9953a_med.jpeg)
55
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taburett, teakfanérat böjträ med aluminiumdetaljer,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Salongsstolar, 6 st, ljus björk, Lindome, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, 1 brännstämplad CALAS, _9978a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9978-itemimages/9978a_med.jpeg)
80
Salongsstolar, 6 st, ljus björk, Lindome, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, 1 brännstämplad CALAS,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
![Stol, ek med läderklädsel, barockstil, 1800-tal, målad initial "H"_9993a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9993-itemimages/9993a_med.jpeg)
95
Stol, ek med läderklädsel, barockstil, 1800-tal, målad initial "H"
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer, soffbord, bonad björk och mahogny,, Swedish Grace, 1900-talets 1 hälft, _9994a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9994-itemimages/9994a_med.jpeg)
96
Okänd designer, soffbord, bonad björk och mahogny,, Swedish Grace, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Hövdingestol, läderklätt trä och växtfibrer, _10005a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10005-itemimages/10005a_med.jpeg)
107
Hövdingestol, läderklätt trä och växtfibrer,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd dansk designer, satsbord, 3 st, palisander med kakelplattor, _10006a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10006-itemimages/10006a_med.jpeg)
108
Okänd dansk designer, satsbord, 3 st, palisander med kakelplattor,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Salongsmöbel, 6 delar, svarvad valnöt med djuphäftad sidenklädsel, oscariansk, 1800-talets slut,_10013a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10013-itemimages/10013a_med.jpeg)
115
Salongsmöbel, 6 delar, svarvad valnöt med djuphäftad sidenklädsel, oscariansk, 1800-talets slut,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
![Okänd designer, 1950-60-tal, hyllsektioner, 9 delar, teak, _10020a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10020-itemimages/10020a_med.jpeg)
122
Okänd designer, 1950-60-tal, hyllsektioner, 9 delar, teak,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, snurrstolar, 1 par, _10023a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10023-itemimages/10023a_med.jpeg)
127
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, snurrstolar, 1 par,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Armstol, skuret, svartlackerat och förgyllt trä, _10034a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10034-itemimages/10034a_med.jpeg)
136
Armstol, skuret, svartlackerat och förgyllt trä,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Arm/skrivbordsstol, bonad ek med grön läderklädsel,_10036a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10036-itemimages/10036a_med.jpeg)
138
Arm/skrivbordsstol, bonad ek med grön läderklädsel,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Spegel med konsol, förgyllt trä och stuck med skiva i Kolmårdsmarrmor, _10039a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10039-itemimages/10039a_med.jpeg)
140
Spegel med konsol, förgyllt trä och stuck med skiva i Kolmårdsmarrmor,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Stol, skuren och svarvad alm, biedermeier, _10040a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10040-itemimages/10040a_med.jpeg)
142
Stol, skuren och svarvad alm, biedermeier,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Soffbord, palisander med intarsia och bronsbeslag, _10041a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10041-itemimages/10041a_med.jpeg)
143
Soffbord, palisander med intarsia och bronsbeslag,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Soffgrupp, 3 delar, björk med violett, djuphäftad plyschklädsel,_10043a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10043-itemimages/10043a_med.jpeg)
145
Soffgrupp, 3 delar, björk med violett, djuphäftad plyschklädsel,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Fåtölj, valnöt med helstoppad klädsel, sekelskiftet 1900,_10062a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10062-itemimages/10062a_med.jpeg)
164
Fåtölj, valnöt med helstoppad klädsel, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Soffa, mahogny, högklassigt arbete i empire, Sverige 1920-30-tal,_10065a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10065-itemimages/10065a_med.jpeg)
167
Soffa, mahogny, högklassigt arbete i empire, Sverige 1920-30-tal,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Salongsbord, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft, _10066a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10066-itemimages/10066a_med.jpeg)
168
Salongsbord, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace, _10099a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10099-itemimages/10099a_med.jpeg)
201
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
![Soffbord, vitlackerat på kromat underrede, ellipsformat, _10111a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10111-itemimages/10111a_med.jpeg)
214
Soffbord, vitlackerat på kromat underrede, ellipsformat,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Salongsstolar, 1 par, svartlackerat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,_10119a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10119-itemimages/10119a_med.jpeg)
221
Salongsstolar, 1 par, svartlackerat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
![Okänd designer, 1960-tal, stolar, 4 st, teak, _10127a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10127-itemimages/10127a_med.jpeg)
229
Okänd designer, 1960-tal, stolar, 4 st, teak,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Salongsbord med klaffar, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft, _10132a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10132-itemimages/10132a_med.jpeg)
234
Salongsbord med klaffar, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Okänd designer, 1960-tal, hyllmöbel, teak, 2 skåpsunderdelar, _10133a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10133-itemimages/10133a_med.jpeg)
235
Okänd designer, 1960-tal, hyllmöbel, teak, 2 skåpsunderdelar,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Byrå, mahogny med mässingslister, skiva i Kolmårdsmarmor,_10134a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10134-itemimages/10134a_med.jpeg)
236
Byrå, mahogny med mässingslister, skiva i Kolmårdsmarmor,
Slutpris1 900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Salongsmöbel, 9 delar, mahogny med (defekt) sidenklädsel, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,_10135a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10135-itemimages/10135a_med.jpeg)
237
Salongsmöbel, 9 delar, mahogny med (defekt) sidenklädsel, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
![Damarbetsbord, valnötsrot med intarsia, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, uppfällbar skiva med dekor av fåglar och blommor samt invändig spegel, _10137a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10137-itemimages/10137a_med.jpeg)
239
Damarbetsbord, valnötsrot med intarsia, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, uppfällbar skiva med dekor av fåglar och blommor samt invändig spegel,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Hörnskåp, bonad och skuren ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft, tudelat med kannelerade kolonetter, _10142a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10142-itemimages/10142a_med.jpeg)
244
Hörnskåp, bonad och skuren ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft, tudelat med kannelerade kolonetter,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
![Soffbord, mahogny, 1900-talets slut, _10154a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10154-itemimages/10154a_med.jpeg)
256
Soffbord, mahogny, 1900-talets slut,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Byrå, mahogny, 1900-talets början, _10169a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10169-itemimages/10169a_med.jpeg)
270
Byrå, mahogny, 1900-talets början,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Okänd designer i Alvar Aaltos art, barnstolar, 1 par, böjträ, _10177a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10177-itemimages/10177a_med.jpeg)
289
Okänd designer i Alvar Aaltos art, barnstolar, 1 par, böjträ,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Stenqvist, Sylve för Olof Persson (OPE) Jönköping, fåtöljer, 1 par, bonat trä, "Classic", _10368a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10368-itemimages/10368a_med.jpeg)
485
Stenqvist, Sylve för Olof Persson (OPE) Jönköping, fåtöljer, 1 par, bonat trä, "Classic",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Stolar, 4 st, gråmålat trä, gustaviansk stil, _10390a_8d934c9a7832aea_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10390-itemimages/10390a_8d934c9a7832aea_med.jpeg)
509
Stolar, 4 st, gråmålat trä, gustaviansk stil,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets början,_10409a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10409-itemimages/10409a_med.jpeg)
526
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Bergèrer/öronlappsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel, _10431a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10431-itemimages/10431a_med.jpeg)
548
Bergèrer/öronlappsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer, 1960-tal, stolar, 4 st, teak,_10443a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10443-itemimages/10443a_med.jpeg)
560
Okänd designer, 1960-tal, stolar, 4 st, teak,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Soffbord med lös skiva, så kallad Butlers' tray, mahogny med mässingsbeslag, _10473a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10473-itemimages/10473a_med.jpeg)
590
Soffbord med lös skiva, så kallad Butlers' tray, mahogny med mässingsbeslag,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Armstol, skuret, lackerat och bronserat trä, Louis XV, _10474a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10474-itemimages/10474a_med.jpeg)
591
Armstol, skuret, lackerat och bronserat trä, Louis XV,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor, _10535a_8d934aa69518da1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10535-itemimages/10535a_8d934aa69518da1_med.jpeg)
652
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.