Sommarauktion

Sommarauktion
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, svart läderklädsel,_10543a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, svart läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Barnstol, böjträ, Fischel, Frankrike, 1900-talets början, _10545a_lg.jpeg
Barnstol, böjträ, Fischel, Frankrike, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Sølvsten, Harbo, sängar, 1 par, palisander,_10548a_lg.jpeg
Sølvsten, Harbo, sängar, 1 par, palisander,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Salongsbord med klaffar, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft, _10582a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, rullvagn, krom med dubbla, frostade glasskivor,_10594a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Salongsmöbel, 4 delar, valnöt med intarsia, bord samt 4 stolar, _10595a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Stol, vitlackerat trä, provinsarbete i senbarock, 1700-talets mitt, _10601a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk (?) designer, arbets/konferensbord, körsbär och svärtat trä på svärtade stålben, _10623a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Asko, soffbord, vit laminatskiva på fyrdelad metallfot, _10629a_8d934d94ad406e2_lg.jpeg
Okänd designer för Asko, soffbord, vit laminatskiva på fyrdelad metallfot,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stolar, ett par, skuret trä, Nordtyskland, Louis XV, 1700-talets mitt, _10669a_8d9361c4b331bd3_lg.jpeg
Stolar, ett par, skuret trä, Nordtyskland, Louis XV, 1700-talets mitt,
Slutpris100 SEK
Kofoed Larsen, Ib för OPE, fåtölj, teak med svart läderklädsel, "Sälen", 1950-60-tal, _10645a_8d9358353a81118_lg.jpeg
Kofoed Larsen, Ib för OPE, fåtölj, teak med svart läderklädsel, "Sälen", 1950-60-tal,
Slutpris40 000 SEK
Värdering14 000 - 16 000 SEK
Cadovius, Poul, hyllsystem, teak, Royal System, design 1948,_10684a_8d9362b5ac7f0cd_lg.jpeg
Cadovius, Poul, hyllsystem, teak, Royal System, design 1948,
Slutpris4 400 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Cadovius, Poul, hyllsystem, teak, Royal System, design 1948, _10685a_8d9362b62935b47_lg.jpeg
Slutpris7 500 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Cadovius, Poul, hyllsystem, palisander, Royal System, design 1948, _10634a_8d9354e67e8e224_lg.jpeg
Cadovius, Poul, hyllsystem, palisander, Royal System, design 1948,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Cadovius, Poul, hyllsystem, teak, Royal System, design 1948, _10636a_8d9357fc79467c9_lg.jpeg
771
Slutpris5 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Quistgaard, Jens Harald för Richard Nissen, Langå, fruktbord, teak, _10638a_8d93581e79ceb44_lg.jpeg
Quistgaard, Jens Harald för Richard Nissen, Langå, fruktbord, teak,
Slutpris8 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Östervig, Kurt för Jason, soffbord, teak,_10639a_8d935821f02b3fe_lg.jpeg
Östervig, Kurt för Jason, soffbord, teak,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor, _10655a_8d9358512c4f9db_lg.jpeg
819
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-tal, byrå, mahogny på benställning i bok, dekor av vågor,_10661a_8d93587ff28edd8_lg.jpeg
834
Okänd designer, 1950-tal, byrå, mahogny på benställning i bok, dekor av vågor,
Slutpris7 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, pelarbord, trä med Perstorpskiva, _10664a_8d93619acc28b9b_lg.jpeg
837
Okänd designer, 1950-60-tal, pelarbord, trä med Perstorpskiva,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak och bonad bok,_10665a_8d93619cfdf5c5d_lg.jpeg
838
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak och bonad bok,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal, _10743a_lg.jpeg
851
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Rökbord, ek och rotting, oktagonal skiva_10670a_8d9361ca5f6b1a9_lg.jpeg
856
Rökbord, ek och rotting, oktagonal skiva
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Klaffbord, bonad ek, möjligen England, George II, 1700-talets 1 hälft,_10672a_8d9361d8388de1b_lg.jpeg
858
Klaffbord, bonad ek, möjligen England, George II, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Jörgensen, Erik, soffa, orange textilklädsel på metallben, modell EJ-220, _10747a_8d936586ed6e464_lg.jpeg
859
Jörgensen, Erik, soffa, orange textilklädsel på metallben, modell EJ-220,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd dansk designer, soffa, brun läderklädsel,_10766a_8d9365f8ed9d63e_lg.jpeg
878
Okänd dansk designer, soffa, brun läderklädsel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Armstolar, ett par, skuren och bonad bok med grön klädsel, _10682a_8d936618acfb99f_lg.jpeg
879
Armstolar, ett par, skuren och bonad bok med grön klädsel,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd italiensk designer för Segis, cafébord, laminat på trebent aluminiumunderrede_10681a_8d93662afff53f2_lg.jpeg
880
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Spelbord, bonad bok med filtklädd skiva,_10675a_8d93662c2d75aef_lg.jpeg
881
Spelbord, bonad bok med filtklädd skiva,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bord, skuret och svärtat trä, Kina, 1900-talets 1 hälft, dekor av drake mm,_10680a_8d93667e9b8541d_lg.jpeg
882
Bord, skuret och svärtat trä, Kina, 1900-talets 1 hälft, dekor av drake mm,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, stolar 4 st, alm och bok_10678a_8d93666655439f8_lg.jpeg
883
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, stolar 4 st, alm och bok
Slutpris1 600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Engström, Sven & Myrstrand, Gunnar för Tingströms/Bra Bohag, nattygsbord, ek, "Casino"_10773a_8d93665c86da222_lg.jpeg
885
Engström, Sven & Myrstrand, Gunnar för Tingströms/Bra Bohag, nattygsbord, ek, "Casino"
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Engström, Sven & Myrstrand, Gunnar för Tingströms/Bra Bohag, förvaringsmöbel, ek, "Casino", _10774a_8d936662562973b_lg.jpeg
886
Engström, Sven & Myrstrand, Gunnar för Tingströms/Bra Bohag, förvaringsmöbel, ek, "Casino",
Slutpris3 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för IRE Möbler, Skillingaryd,  1960-70-tal, fåtöljer, 4 st, kromat stål med rosa läderklädsel, _10775a_8d93666f058f9a4_lg.jpeg
887
Okänd designer för IRE Möbler, Skillingaryd, 1960-70-tal, fåtöljer, 4 st, kromat stål med rosa läderklädsel,
Slutpris3 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Vippbord, alrotsfanerad skiva på bonad fot, etikettsignerat av Lindell, Lars Eric (verksam i Köping 1818-43)_10780a_lg.jpeg
892
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC), Vetlanda, armstolar, 1 par, aluminium med blå textilklädsel, "Mondo", _10787a_8d936686b690005_lg.jpeg
899
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC), Vetlanda, armstolar, 1 par, aluminium med blå textilklädsel, "Mondo",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, hyllsektioner, 3 st, teak, _10788a_8d93669276fd460_lg.jpeg
900
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, hyllsektioner, 3 st, teak,
Slutpris2 600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Soffa, ljus björk med svärtade kolonetter, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,_10790a_8d936e881768144_lg.jpeg
902
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Wanscher, Ole för P Jeppesens möbelfabrik, matbord, mahogny, Rungstedlund, _10800a_lg.jpeg
912
Wanscher, Ole för P Jeppesens möbelfabrik, matbord, mahogny, Rungstedlund,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Salongsbord, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, oval skiva, _10802a_lg.jpeg
914
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skrivpulpet, mahogny med röd, läderklädd skiva, _10673a_8d9361dc7b610e4_lg.jpeg
921
Skrivpulpet, mahogny med röd, läderklädd skiva,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skänk, 3 lådor, ljus björk, Swedish Grace, 1910-20-tal, _10674a_8d9361ef5e68a66_lg.jpeg
922
Skänk, 3 lådor, ljus björk, Swedish Grace, 1910-20-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skåp, skuren ek, nyrenässans, sekelskiftet 1900, _10676a_8d9362022ce6812_lg.jpeg
923
Skåp, skuren ek, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början, _10679a_8d936693da8a5d5_lg.jpeg
925
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Soffbord med lös skiva, så kallad Butlers' tray, mahogny med mässingsbeslag, _10683a_8d936613f4b5882_lg.jpeg
926
Soffbord med lös skiva, så kallad Butlers' tray, mahogny med mässingsbeslag,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Byrå, mahogny med marmorskiva, rokokostil, _10809a_8d936f07cec089e_lg.jpeg
932
Byrå, mahogny med marmorskiva, rokokostil,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Kista, ek, barocktyp, delvis 16-1700-tal, _10810a_8d936f0b053a656_lg.jpeg
933
Kista, ek, barocktyp, delvis 16-1700-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Rakspegel, grålackerat trä, nyrenässans, 1800-talets slut, vridbar spegel, _10811b_8d936f15e7a8da5_lg.jpeg
934
Rakspegel, grålackerat trä, nyrenässans, 1800-talets slut, vridbar spegel,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK