Skål, porslin, Kina, antagligen Guangxu (1875-1908),_10963a_8d942de2244ad2d_lg.jpeg
Skål, porslin, Kina, antagligen Guangxu (1875-1908),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin,_11014a_lg.jpeg
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Skål, porslin, Kina, Zhangzhou (Swatow), 1700-tal, _11015a_lg.jpeg
Skål, porslin, Kina, Zhangzhou (Swatow), 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Thekanna, porslin, Kina, Qing, sekelskiftet 1900, _11038a_8d947942485bc13_lg.jpeg
Thekanna, porslin, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
Slutpris3 200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Golvvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, blå underglasyrdekor av fågel i törnbuske, _11133a_lg.jpeg
Slutpris1 700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Lockask, driven koppar med infattade turkoser, Tibet, 1900-tal, _11150a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti porslin, Kina, 1900-tal; offerskålar, snusflaskor, lockask mm,_11164a_8d9486c312aa08b_lg.jpeg
Parti porslin, Kina, 1900-tal; offerskålar, snusflaskor, lockask mm,
Slutpris2 400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, _11192a_8d94872d42d8860_lg.jpeg
Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, _11193a_8d94872dcea31c4_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tallrik, djup, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _11220a_lg.jpeg
Tallrik, djup, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Primitivt betalningsmedel, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Tuareg,_11241a_lg.jpeg
Primitivt betalningsmedel, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Tuareg,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, _11261a_lg.jpeg
Skulptur, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd kinesisk konstnär, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, gouacher, 1 par, _11314a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,_11321a_lg.jpeg
Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Trumma, urholkad trästam med dubbla trumskinn, Afrika, 1900-talets 2 hälft, _11336a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,_11378a_8d94b5ac0be07bf_lg.jpeg
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Käpp, horn, antagligen oryx, _11380a_8d94b5ae5ca4d78_lg.jpeg
Käpp, horn, antagligen oryx,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal, _11401a_8d94b687bc4cc51_lg.jpeg
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Toradar, smide med trästock, Indien, 18-1900-tal, luntlåsmekanism, _11402a_8d94b689e1946f8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Skrin, koppar- och mässingklätt trä med färgade glasstenar, Tibet, 1900-talets mitt, _11430a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Soffbord, rikt skuret trä, Kina, 1900-talets 2 hälft, _11438a_8d94b94aa13dde5_lg.jpeg
Soffbord, rikt skuret trä, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hurtsar/nattygsbord, 1 par, alm med mässingsbeslag, _11439a_8d94b94b9a9fc15_lg.jpeg
Hurtsar/nattygsbord, 1 par, alm med mässingsbeslag,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matsals/konferensmöbel, 16 delar, alm, Kina, 1900-talets slut, bord med 5 iläggsskivor, 11 stolar och 4 armstolar,_11443a_8d94b9d629d7c22_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Relief, skuret trä, Indien, 1900-tal, _11464a_8d94c24a6ae10af_lg.jpeg
Relief, skuret trä, Indien, 1900-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vas, flintgods, Kutani, Japan, 1900-talets 1 hälft,_11521a_lg.jpeg
Vas, flintgods, Kutani, Japan, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Tobaksskrin, kamferträ med tennintarsia, antagligen Pakistan, _11545a_8d94c619488f528_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti porslin mm, Kina och Japan, 18-1900-tal, _11546a_8d94c61a6e6ed6e_lg.jpeg
Parti porslin mm, Kina och Japan, 18-1900-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell med collage av frimärksklipp,_11552a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal, _11580a_lg.jpeg
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Broderi med metallapplikationer, 1900-talets 2 hälft, häst med ryttare, etikett från Art Forum Singapore, _11650a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vinkoppar, 3 st, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, _11672a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Vas, porslin, Japan, antagligen Taishô, _11703a_8d94d3d8a46da4c_lg.jpeg
Vas, porslin, Japan, antagligen Taishô,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, _11705a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skulptur, delvis förgylld brons, knästående Bodhisattva, _11723a_8d94d3e1e27f353_lg.jpeg
Skulptur, delvis förgylld brons, knästående Bodhisattva,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, _11735a_lg.jpeg
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK