Snusdosa, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, vikt 55 gram_10966a_8d942e4d0b84655_lg.jpeg
Snusdosa, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, vikt 55 gram
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Atelier Borgila, fat, sterlingsilver, vikt 675 gram_10965a_8d942e4b785b7b1_lg.jpeg
Okänd designer för Atelier Borgila, fat, sterlingsilver, vikt 675 gram
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Tastevin, sterlingsilver, Danmark, 1900-talets 2 hälft, vikt 70 gram, _10970a_8d942e5775131df_lg.jpeg
Tastevin, sterlingsilver, Danmark, 1900-talets 2 hälft, vikt 70 gram,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Weckström, Björn för Lapponia, ring, 18 karat rödguld med 1 åttkantslipad diamant om 0,02 carat enigt gravyr, vikt 2,6 gram,_10986a_8d9460c5e013d16_lg.jpeg
Weckström, Björn för Lapponia, ring, 18 karat rödguld med 1 åttkantslipad diamant om 0,02 carat enigt gravyr, vikt 2,6 gram,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, ring, 14 karat rödguld med cabochonslipad lapis lazuli, vikt 11,3 gram_10987a_8d9460c6931283a_lg.jpeg
Okänd designer, ring, 14 karat rödguld med cabochonslipad lapis lazuli, vikt 11,3 gram
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nygaard, Hans Henrik, egen verkstad Aarhus, ring, 9 karat rödguld med vit safir (?), vikt 1,9 gram, _10988a_8d9460c76725009_lg.jpeg
Nygaard, Hans Henrik, egen verkstad Aarhus, ring, 9 karat rödguld med vit safir (?), vikt 1,9 gram,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Taikon Janusch, Rosa, egen verkstad, ring, sterlingsilver,_10989a_8d9460c8af0e5dd_lg.jpeg
Taikon Janusch, Rosa, egen verkstad, ring, sterlingsilver,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nygaard, Hans Henrik, egen verkstad Aarhus, ring, sterlingsilver med åttkantslipad diamant, "Spinning"_10990a_8d9460c9aba3fa0_lg.jpeg
Nygaard, Hans Henrik, egen verkstad Aarhus, ring, sterlingsilver med åttkantslipad diamant, "Spinning"
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipad månsten (?),_10991a_8d9460caa35ab34_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipad zirkon (?), _10992a_8d9460f8117e595_lg.jpeg
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipad zirkon (?),
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipade gula stenar, _10993a_8d9460f8f0be4fe_lg.jpeg
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipade gula stenar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ringar 2 st, sterlingsilver med konstpärlor,  _10994a_8d9460f9b522db3_lg.jpeg
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ringar 2 st, sterlingsilver med konstpärlor,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skrivbordsuppsats, 5 delar, 800/1000 silver och glas, Tyskland, sekelskiftet 1900,_10995a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Weckström, Björn för Lapponia, ring, 18 karat rödguld med 2 pärlor, "Viskning", vikt 4 gram,_10997a_lg.jpeg
Weckström, Björn för Lapponia, ring, 18 karat rödguld med 2 pärlor, "Viskning", vikt 4 gram,
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Carmoséring, 18 karat vitguld eller platina med 10 gammalslipade diamanter om totalt cirka 1 carat, vikt 3,6 gram,_10998a_lg.jpeg
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Vodkabägare, delvis förgyllt silver, Ryssland, 1800-talets slut,_10999a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Halvalliansring, 18 karat vitguld med 19 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat, vikt 3,2 gram_11000a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Herrmann, C C, skål, sterlingsilver, så kallad Skönvirkestil, 1900-talets 2 hälft,_11011a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Öhman, Martin, egen verkstad, skål, sterlingsilver, geometrisk dekor, _11012a_lg.jpeg
Öhman, Martin, egen verkstad, skål, sterlingsilver, geometrisk dekor,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Snusdosa, silver, transition, senbarock-rokoko, 1700-talets mitt, profilerad form med dekor av knäckar, _11013a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Luktdosa, så kallat hovedvandsaeg, silver, antagligen Danmark, 1700-talets mitt, krönt hjärtformad,_11016a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Kungliga medaljer, 2 st, silver respektive förgylld brons (sistnämnda med krona och ring i 18 karat rödguld,_11018a_8d946da8636f6b0_lg.jpeg
Kungliga medaljer, 2 st, silver respektive förgylld brons (sistnämnda med krona och ring i 18 karat rödguld,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Ceson, brosch, delvis förgyllt silver,_11019a_8d946da7b57c47d_lg.jpeg
Okänd designer för Ceson, brosch, delvis förgyllt silver,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Broscher, 2 st med kaméskurna snäckor, _11020a_8d946da71c425a5_lg.jpeg
Broscher, 2 st med kaméskurna snäckor,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Theskedar, 6 st sterlingsilver, England, 1800-talets 2 hälft, total vikt 110 gram,_10969a_8d942e54c69a99f_lg.jpeg
Theskedar, 6 st sterlingsilver, England, 1800-talets 2 hälft, total vikt 110 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Theskedar, 6 st, sterligsilver, England 1800-talets slut, total vikt 120 gram, _10968a_8d942e516fb8ac3_lg.jpeg
Theskedar, 6 st, sterligsilver, England 1800-talets slut, total vikt 120 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bärsked, silver, dobbeltriflet (gammaldansk) modell, 1800-talets 2 hälft, _10964a_8d942de45afae96_lg.jpeg
Bärsked, silver, dobbeltriflet (gammaldansk) modell, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bordsur/brevpress, glas och koppar, Nacar, 1900-talets mitt, _11118a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Bordsur/brevpress, glas och mässing, Doxa, 1900-talets mitt, _11119a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Snusdosa, silver, Ryssland, 1800-talets mitt, graverad dekor av stadsbild mm, _11147a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Brosch, delvis förgyllt silver med turkoser och pärlor, Österrike, 1900-talets början,_11151a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
6 delar silver, 1800-tal, total vikt 180 gram, _11165a_8d9486c4bc2acf6_lg.jpeg
6 delar silver, 1800-tal, total vikt 180 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skål, silver, 1800-talets slut, vikt 135 gram,_11166a_8d9486c55e703b1_lg.jpeg
Skål, silver, 1800-talets slut, vikt 135 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti silver, total silvervikt cirka 480 gram,_11167a_8d9487256cad89b_lg.jpeg
Parti silver, total silvervikt cirka 480 gram,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
15 delar silverbestick, "Symfoni", total vikt 250 gram_11168a_8d94872611205ca_lg.jpeg
15 delar silverbestick, "Symfoni", total vikt 250 gram
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti silver, total vikt 350 gram,_11169a_8d948726c872ccd_lg.jpeg
Parti silver, total vikt 350 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd italiensk designer, manschettknappar, 1 par, 18 karat vitguld, total vikt 10 gram,_11170a_8d948727968f6c6_lg.jpeg
Okänd italiensk designer, manschettknappar, 1 par, 18 karat vitguld, total vikt 10 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Laine, Jorma för Turun Hopea Åbo (Turku), hängsmycke med kedja, silver, _11210a_lg.jpeg
Laine, Jorma för Turun Hopea Åbo (Turku), hängsmycke med kedja, silver,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Luktdosa, 18 k rödguld, 1800-talets 1 hälft, slät, urboettformad, invändigt med genombrutet galler med dekor av stjärna, innehåller originalsvamp, _11234a_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Minnesmynt, 3 + 2 st, 803 respektive 925/1000 silver, total vikt 97 gram,_11293a_lg.jpeg
Minnesmynt, 3 + 2 st, 803 respektive 925/1000 silver, total vikt 97 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Käpp, bambu med silverbeslag, dekor av runor mm efter original på Jellingestenen,_11372a_8d94b59e9e4f243_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Käpp, hardwood med silverkrycka, 1900-talets början, _11379a_8d94b5ad479d4ec_lg.jpeg
Käpp, hardwood med silverkrycka, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft, _11381a_8d94b68575964a7_lg.jpeg
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ringar 4 st, sterlingsilver med facettslipade zirkoner (?), _11486a_8d94c405c617e7a_lg.jpeg
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ringar 4 st, sterlingsilver med facettslipade zirkoner (?),
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ringar, 4 st, sterlingsilver med facettslipade stenar, Sif Jakobs, MCXX mm,_11487a_8d94c404b5045ac_lg.jpeg
Ringar, 4 st, sterlingsilver med facettslipade stenar, Sif Jakobs, MCXX mm,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hänge, mangofärgad bärnsten med montage i 14 karat rödguld, _11499a_8d94c4fa01e4408_lg.jpeg
Hänge, mangofärgad bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld, _11500a_8d94c4fbb92109a_lg.jpeg
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld med 2 åttkantslipade diamanter om totalt 0,03 carat,_11501a_8d94c4fd3f311ad_lg.jpeg
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld med 2 åttkantslipade diamanter om totalt 0,03 carat,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK