Miniatyrmedalj, Kong Christian den X.s frihedsmedalje (Pro Dania),_11017a_8d946da9275c670_lg.jpeg
Miniatyrmedalj, Kong Christian den X.s frihedsmedalje (Pro Dania),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kungliga medaljer, 2 st, silver respektive förgylld brons (sistnämnda med krona och ring i 18 karat rödguld,_11018a_8d946da8636f6b0_lg.jpeg
Kungliga medaljer, 2 st, silver respektive förgylld brons (sistnämnda med krona och ring i 18 karat rödguld,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Medaljer, 3 st; 1 belgisk medalj för lång och trogen tjänst, danska Kongelige Livgarde 1658-1983 samt 1 Interallied Distinguished Service Cross, _11021a_8d946da63f8ee7c_lg.jpeg
Medaljer, 3 st; 1 belgisk medalj för lång och trogen tjänst, danska Kongelige Livgarde 1658-1983 samt 1 Interallied Distinguished Service Cross,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti mynt, antiken,_11040a_8d947944ed7eea9_lg.jpeg
Parti mynt, antiken,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti delvis äldre mynt, USA,_11043b_8d947949a9834fc_lg.jpeg
Parti delvis äldre mynt, USA,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vette, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, knipa, _11158a_8d9486c0e37ea2d_lg.jpeg
Vette, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, knipa,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jakt/signalhorn, kohorn med mässingsbeslag, Danmark, 1900-talets mitt, _11208a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Primitivt betalningsmedel, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Tuareg,_11241a_lg.jpeg
Primitivt betalningsmedel, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Tuareg,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Minnesmynt, 3 + 2 st, 803 respektive 925/1000 silver, total vikt 97 gram,_11293a_lg.jpeg
Minnesmynt, 3 + 2 st, 803 respektive 925/1000 silver, total vikt 97 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stilettkäpp, trä och horn med metallbeslag, _11374a_8d94b5a7ff36f19_lg.jpeg
Stilettkäpp, trä och horn med metallbeslag,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Käpp, hajryggrad (!) och ben, _11377a_8d94b5ab053eeeb_lg.jpeg
Käpp, hajryggrad (!) och ben,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Toradar, smide med trästock, Indien, 18-1900-tal, luntlåsmekanism, _11402a_8d94b689e1946f8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Hundkoppel (?), läder och metall, Frankrike, sekelskiftet 1900,_11421a_lg.jpeg
Hundkoppel (?), läder och metall, Frankrike, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Astronomiskt teleskop i låda, COCO, _11466a_8d94c265a0db343_lg.jpeg
Astronomiskt teleskop i låda, COCO,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Flintlåspistol, stål, England, 1700-talets 2 hälft, så kallad turn-off-barrel,_11513a_lg.jpeg
Flintlåspistol, stål, England, 1700-talets 2 hälft, så kallad turn-off-barrel,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Parti seldonsbeslag, metall, antagligen England, 18-1900-tal, _11532a_8d94c5577c879dd_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skeppsmodell, delvis bemålat trä, 3-mastat segelfartyg, "Dorade",_11555a_lg.jpeg
Skeppsmodell, delvis bemålat trä, 3-mastat segelfartyg, "Dorade",
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fartygsmodell, trä och textil, antagligen Tyskland, 1900-talets början eller första hälft, _11558a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fartygsmodell, trä och textil, _11559a_lg.jpeg
Fartygsmodell, trä och textil,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti minnesmynt mm, mestadels sterlingsilver, total vikt cirka 600 gram, _11573a_8d94cf053980dab_lg.jpeg
Parti minnesmynt mm, mestadels sterlingsilver, total vikt cirka 600 gram,
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kruthorn, horn och trä med mässingsbeslag, 1800-tal, _11594a_8d94d0936e4064a_lg.jpeg
Kruthorn, horn och trä med mässingsbeslag, 1800-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kruthorn, horn, ben och trä med mässingsbeslag, 1700-tal, _11595a_8d94d0944d1c6cd_lg.jpeg
Kruthorn, horn, ben och trä med mässingsbeslag, 1700-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sabel i balja, M/1831 för manskap vid Artilleriet_11604a_8d94d066f2cfda4_lg.jpeg
Sabel i balja, M/1831 för manskap vid Artilleriet
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Flugfiskespö med rulle, trä med mässingsdetaljer, sekelskiftet 1900, _11625a_lg.jpeg
Flugfiskespö med rulle, trä med mässingsdetaljer, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Knivar, 4 st; brittisk SA80 bajonett, Khukri i balja samt 2 dykarknivar,_11629a_8d94d263dc73aff_lg.jpeg
Knivar, 4 st; brittisk SA80 bajonett, Khukri i balja samt 2 dykarknivar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti nålar, pins, märken mm_11639a_8d94d271261e172_lg.jpeg
Parti nålar, pins, märken mm
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Rustningsreplikor, 2 st, kopior after romerska förebilder Lorica Segmentata (lamellpansar) respektive Hamata (ringbrynja)_11652a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Läskstänger, 2 + 1, trä respektive metall, _11680a_8d94d2f170f2123_lg.jpeg
Läskstänger, 2 + 1, trä respektive metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Stort parti frimärken mm, _11693a_8d94d3d3de4d4d2_lg.jpeg
Stort parti frimärken mm,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti knivar, 11 st, bland annat jambiya i balja,_11721a_8d94d3dec748c99_lg.jpeg
Parti knivar, 11 st, bland annat jambiya i balja,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Broscher, 4 st, hänge samt 1 par örhängen, silver, _11742a_lg.jpeg
795
Broscher, 4 st, hänge samt 1 par örhängen, silver,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti äldre sedlar, Ryssland/Sovjet, Österrike, Frankrike mm, _11745b_8d94d4106fee296_lg.jpeg
798
Parti äldre sedlar, Ryssland/Sovjet, Österrike, Frankrike mm,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK